Francouzské Alpy, lyžování v dechberoucí krajině
Francouzské Alpy, lyžování v dechberoucí krajině

Zasněžené vrcholky hor, obrovské skalní hroty a dramatické soutěsky, ale i svěží zelená údolí a křišťálově čistá jezera – to vše charakterizuje obrovský horský systém nacházející se na území Francie. Zatímco v létě navštěvují francouzské Alpy především milovníci hikingu, horolezectví či paraglidingu, v zimě se stávají domovem nadšených lyžařů, snowboardistů i běžkařů.

Nejvýznamnější dominantou alpského pohoří je Mont Blanc, nejvyšší hora v Alpách i v celé Evropě. Dosahuje úctyhodné výšky 4810 metrů nad mořem a její povrch je kryt ledovým příkrovem. O tom, zda samotný vrchol takzvané střechy Evropy leží na hranicích Francie nebo Itálie však dodnes panují spory a vzájemná nevraživost.

S tím si však nedělají hlavu milovníci alpinismu, kteří každým rokem stoupají vzhůru k ledovcům. Desetidenní pěší túra zvaná Tour du Mont Blanc nabízí to nejzajímavější z celých Alp, přičemž není zapotřebí překonávat enormní převýšení ani vzdálenosti, či se tahat s horolezeckým vybavením.

Přestože vylézt na Mont Blanc není to samé, jako zdolat Everest, stále se výstup stává splněným snem řady lidí, kteří chtějí pohlédnout na svět z jiné perspektivy.

Les Menuires

Až na vrcholky hor

Les Trois Vallées neboli Tři údolí patří mezi jedno z nejvyhledávanějších lyžařských oblastí na světě. Skiareál nacházející se v savojském údolí Tarentaise, tvoří čtyři střediska – Les Menuires, které se stalo dějištěm olympijského slalomu mužů v roce 1992; Méribel-Mottaret, Courchevel a nejvýše položené Val Thorens.

Při lyžování ve třech kouzelných údolích nám bude k dispozici více jak 600 kilometrů upravených sjezdovek, na které se dopravíme sítí klasických vleků a lanovek, a to v maximálním pohodlí a bez zbytečného vyzouvání lyží.

Areál nám nabídne perfektně upravené tratě všech stupňů obtížnosti, ale i možnost vyzkoušet si jízdu v prachovém sněhu mimo vyznačené tratě. Díky místním klimatickým podmínkám můžeme brázdit zdejší svahy neuvěřitelných osm měsíců v roce.

Dokonalost místa navíc umocňuje úchvatný výhled na celé francouzské Alpy, a to včetně nejvyšší evropské hory Mont Blanc. Když budeme mít štěstí a dobrá viditelnost nám to umožní, spatříme také Alpy švýcarské a italské.

Aktuální ceník naleznete na www.les3vallees.com

Espace Killy

Dva světy v Espace Killy

Třetí největší lyžařská oblast je pojmenovaná po lyžařovi Jean-Claude Killym, který se proslavil na zimních olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968. Toto území se rozkládá v překrásných savojských Alpách a spojuje dohromady dvě známá lyžařská střediska – Tignes a Val d’Isère. Zpočátku podobné osady získaly za éry architekta Le Corbusiera zcela nový vzhled a byly přestavěny na moderní lyžařská střediska snoubící novodobou architekturu s podmanivou francouzskou přírodou. Tignes nás uchvátí svým obrovským jezerem, jehož voda pochází přímo z ledovce Grande Motte.

Sem, do výšky 3653 metrů nad mořem, se lanovkou dostaneme za pouhých 7 minut. A čím si dovolenou okořenit? Třeba freeride lyžováním, nebo potápěním v zamrzlém jezeře! Na Val d’Isère, ležící na hranici národního parku Vanoise, si můžeme pamatovat z mistrovství světa v alpském lyžování, které zde proběhlo v roce 2009.

Magická vesnička ukrytá uprostřed majestátních hor funguje jako skiareál, kde si nejen skvěle zalyžujeme, ale také odpočineme od starostí každodenního života. Po dlouhou sezónu od konce listopadu až do začátku května si zde budeme užívat sněhu jako začátečníci i pokročilí lyžaři na 300 kilometrech perfektních tratí.

Po dni stráveném na sjezdovce si uděláme radost v jednom z módních butiků nebo posedíme nad skleničkou vína v místním baru.

Aktuální ceníky naleznete na www.tignes.net a www.valdisere.com

L’Alpe-d’Huez

Ve stopě Tour de France

Proslulé středisko L’Alpe-d’Huez nalezneme v samém centru francouzských Alp, ve výšce 1850 metrů nad mořem. Zatímco v létě zde pravidelně probíhá nejtěžší část cyklistického závodu Tour de France, v zimě je slunečné místo na úpatí masivu Grandes Rousses ideální pro běžkování.

Vyzkoušet svou zdatnost můžeme na 50 kilometrech upravených běžeckých tratí, ve třech značených udržovaných stopách. Ideální je začít tou nejjednodušší, čtyřkilometrovou La Boucle de Brandes, která startuje u přistávací plochy, nebo o trochu delší desetikilometrovou La Boucle de Poutran, při níž si užijeme nádherný výhled na horský masiv Taillefer.

Pokud si troufneme, čeká na nás dvacetikilometrová trasa La Boucle des Lacs kolem úchvatných horských jezer, která je ze všech nejnáročnější. Pohodlný přístup k trasám získáme přes lyžařské vleky z oblastí Oz či Vaujany.

Aktuální ceník naleznete na www.alpedhueznet.com

Persey-Vallandry

Moderní lyžování v Paradiski

Prestižní lyžařské letovisko Paradiski, které vzniklo v roce 2003 spojením dvou středisek, najdeme ve francouzském údolí Tarentaise. Skládá se ze tří spojených resortů: La Plagne, Les Arcs a Persey-Vallandry.

Zalyžujeme si zde na 425 kilometrech úhledně upravených sjezdovek, které zahrnují i několik ledovců. Ty je možné s lyžemi navštívit i v létě, kdy jsou ostatní trasy nesjízdné. V oblasti si navíc užijeme i se snowboardem – k dispozici jsou čtyři snowparky a dvě u-rampy.

Zcela unikátní je způsob dopravy mezi La Plagne a Les Arcs, která jsou propojena supermoderní dvoupodlažní lanovkou Vanoisse Express, jež je schopná pojmout až 200 osob. Přeprava nám zabere pouhých 7 minut a po cestě se díky panoramatické konstrukci pokocháme malebným údolím Ponthurin, panoramatem Mont Blanc či švýcarskými a italskými Alpami.

A protože je středisko opravdu pokrokové, připravilo pro nás také mobilní aplikaci, díky které si vychutnáme to nejlepší, co areál nabízí. Nechybí podrobné mapy sjezdovek, seznam sportovních aktivit ani portál s aktuálními lyžařskými podmínkami!

Aktuální ceník naleznete na www.paradiski.com

Tipy pro milovníky adrenalinu

La Grave

Jen na vlastní nebezpečí!

Přestože vám ve francouzských Alpách při pohybu mimo sjezdovky většinou nikdo bránit nebude, je jen jedno místo, kde si budete moci užít adrenalin na plné obrátky. La Grave, malé, ale zcela výjimečné lyžařské středisko, ležící na úpatí hory La Meije.

Ve výšce více jak 3500 metrů nenaleznete žádnou upravovanou trať, proto je místo tolik oblíbené mezi milovníky freeride lyžování a snowboardingu. Volnou jízdou překonáte až dvoukilometrové převýšení, a to v úseku dlouhém 9 kilometrů.

Sjezd můžete započít na vrcholku ledovce Girose, odkud se vám naskytne nádherný výhled na okolní nedotčenou krajinu. Po cestě dolů vás čeká jen hluboký prašan, skalní průrvy a hrbolaté úseky. Ale pozor!

Poku se do oblasti vydáte, rozhodně nezapomeňte na lavinové vybavení.

Více informací naleznete na www.la-grave.com

Chamonix

Nebeská alpská podívaná

Jedno z nejdobrodružnějších městeček Francie, savojské Chamonix, se rozkládá na úpatí masivu Mont Blanc. Místo přitahuje adrenalinové „závisláky“ z celého světa, a to nejen díky světovým lyžařským a snowboardovým podmínkám.

Pro ty, kteří potřebují něco víc, je tu tandemový paragliding, nevšední zážitek, díky kterému se povznesete nad hory a pohlédnete na svět z ptačí perspektivy. A že s tímto vzrušujícím sportem teprve začínáte?

Nevadí. V případě zájmu vám bude dělat společnost kvalifikovaný pilot, který se postará o váš plynulý let mezi vršky okouzlujících Alp.

Více informací naleznete na www.chamonix.com

Kam za odpočinkem?

Megéve

100% alpský relax v Megéve

Lyžařské středisko, které naleznete v kantonu Sallanches v Horním Savojsku, vzniklo ve 20. letech 20. století jako francouzská alternativa švýcarského Svatého Mořice. Hledáte-li místo pro relax, jistě by vaší pozornosti neměl uniknout luxusní pětihvězdičkový hotel Les Fermes de Marie, vystavěný z původních horských usedlostí.

Zde si užijete chvíle zaručeného odpočinku, které vám přinese nejen klidná okolní krajina, ale především lázeňské procedury. Po náročném dni plném sportovních aktivit se s radostí vyhřejete ve finské nebo parní sauně, protáhnete si namožené svaly v krytém plaveckém bazénu nebo si dopřejete zasloužený relax ve vířivce.

Pokud budete chtít jen polehávat a snít o dalších dnech, bude pro vás připravena odpočinková místnost nebo terasa s výhledem do okolní přírody.

Více informací naleznete na www.fermesdemarie.com

Hautes-Alpes

Termální lázně v Serre Chevalier

Jedno z největších lyžařských středisek leží na jihovýchodě Francie v departmentu Hautes-Alpes. Konstelace třinácti původních horských vesnic se ukrývá ve vysokohorském prostředí přímo u vchodu do národního parku Écrins.

V údolí se nachází vesnice Le Monêtier-les-Bains, kde objevíte jedny z největších termálních lázní v Evropě. Prameny teplé vody, které mají 34 a 38°C, tu využívali už za dob římské říše. Od lyžařských vleků to sem budete mít jen 200 metrů a cestou se navíc budete moci pokochat pohledem na teplé fontány a úzké kanály termální vody, které kolem proudí.

Ve vesnici pak můžete navštívit lázně Les Grands Bains du Monêtier, které vám nabídnou dva vnitřní a venkovní bazény s podvodními masážními tryskami. Nezapomeňte ale vyzkoušet i tepidarium, caldarium, frigidárium či tureckou lázeň hammam.

Uvolnit smysly se vám zaručeně povede v místní hudební jeskyni nebo ve venkovním bazénu, kde se uvelebíte na lehátkách s vestavěnými masážními tryskami.

Kam vyrazit s dětmi?

Les Gets

Čokoládové hrátky v Les Gets

Zamíříte-li mezi Ženevské jezero a Mont Blanc, do lyžařského regionu Portes du Soleil, narazíte na vesnici Les Gets, místo typické svou horskou architekturou a bohatou kulturní historií. Lyžařský areál se v posledních letech orientuje především na rodiny, pro které vyhradil dětské lyžařské zóny, ale i zařízení a služby.

Máte-li v rodině malého kuchaře, určitě si nenechejte ujít čokoládový workshop, kde si váš miláček vyzkouší, co všechno se dá z této lahodné pochoutky vyrobit. Výsledek jeho snažení bude odměněn diplomem Chalet du Chocolat.

A výtvory? Ty si samozřejmě bude moci odnést s sebou do hotelového pokoje!

Aktuální ceník naleznete na www.lesgets.com

Avoriaz

Vodní ráj mezi vrcholky hor

Všem dětem milujícím vodní hrátky jistě padne do oka lyžařské středisko Avoriaz, položené vysoko v horách v oblasti Portes du Soleil, až nad městem Morzine. Jedno z nejlépe dostupných francouzských středisek je pro rodinnou dovolenou jako stvořené.

Cesta z Čech vám nezabere déle než 10 hodin, což oceníte zejména tehdy, když vyrazíte na dovolenou se svými ratolestmi. Kromě rekreačního lyžování si určitě rádi odpočinete ve vodním centru Aquariaz, představující tropický horský ráj pro rodiny s dětmi.

Proplujete mírně tekoucí řekou obklopenou bujnou vegetací a napodobeninami skal, stoupne vám adrenalin na vodní rampě nebo se s těmi nejmenšími svlažíte v brouzdališti či vodním hřišti, kde vás obklopí gejzíry osvěžující vody.

Jakmile se vám na prstech začnou dělat vějířky, můžete si zaskočit třeba do místního kina, které promítá filmy i ve 3D.

Více informací naleznete na www.avoriaz.com

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Exotika v zimě? Zahoďte kabáty a načerpejte energii u oceánu!

Exotika v zimě? Zahoďte kabáty a načerpejte energii u oceánu!

Zanzibar: Soustroví dávného světa

Zanzibar: Soustroví dávného světa

Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska

Lyžování v Nízkých Tatrách, poklad celého Slovenska

Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Chaty a chalupy pro pravé horské dobrodruhy: Nejen v Česku!

Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska

Malá Fatra a Velká Fatra na lyžích: Zimní skvost Slovenska

Německé Alpy, lyžování pod hvězdami

Německé Alpy, lyžování pod hvězdami

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....
„Dárci orgánů“ a fatální poranění pánve a nohou
21stoleti.cz

„Dárci orgánů“ a fatální...

Někdy se jim říká „dárci orgánů“. I když v...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Novozélandský přízrak šedé dámy tmavne před očima
enigmaplus.cz

Novozélandský přízrak šedé...

Studenti ubytovaní na koleji Cumberland...
Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...