Domů     Hrad Kašperk: Kamenný král padacích mostů
Hrad Kašperk: Kamenný král padacích mostů
od 22.5.2020
1

Pevný a dobře chráněný hrad na skalním ostrohu měl v dobách císaře Karla IV. střežit hranice a bránit královské zlaté doly i takzvanou Zlatou stezku.

Pak zůstal na staletí zapomenut, aby v novém tisíciletí začal znovu povstávat z ruin v celé své bývalé kráse a slávě.

Podle legendy vybral nejlepší místo k založení hradu osobně při toulkách zdejšími lesy sám panovník Karel IV. Ať už to byl skutečně on, nebo kdokoliv jiný, těžko mohl zvolit lépe. Skalnatý ostroh vrchu Ždánov vypadá už z dálky vskutku nedobytně.

Pravda, tvar hradu se musel úzkému vrcholu hodně přizpůsobit, ale strmé stěny obklopené volným prostorem poskytovaly ideální kombinaci ochrany pro obránce hradu při případném napadení nepřítelem.

Karel IV. ovšem nebyl první, komu bezpečí zdejšího kraje leželo na srdci. Už jeho otec Jan Lucemburský se trápil s konkurencí sousedního vévody bavorského a přemýšlel o tom, jak nejlépe ochránit česko-bavorskou hranici.

Obavu měl především o naleziště zlata ve Vydře u Rejštejna, kde se vzácný kov těžil už od roku 1337. A navíc co by kamenem dohodil vedla skrz lesy takzvaná Zlatá stezka spojující Čechy s dunajskými přístavy.

Stavitelé hradu se při plánování půdorysu předhradí museli přizpůsobit terénu. Skalnatý ostroh je opravdu hodně úzký.
Stavitelé hradu se při plánování půdorysu předhradí museli přizpůsobit terénu. Skalnatý ostroh je opravdu hodně úzký.

Okna, do kterých vítr nefouká

Nový hrad určený o ochraně strategického území byl za pět let hotový a dostal na počest svého zakladatele jméno Karlsberg, od kterého bylo k dnešnímu počeštěnému Kašperku už blízko.

Se svou nadmořskou výškou 886 metrů je to nejvýše položený český královský hrad a na boj byl opravdu skvěle připraven. Hned čtyři padací mosty přes hluboké příkopy chránily obránce Kašperku. První vybudovaný ve vnějším opevnění překlenoval vyzděný příkop.

Pokud by snad dobyvatelé dokázali proniknout přes něj, čekal je před vstupní branou na nádvoří most druhý, takzvaný stěžejkový, jehož řetězy visely na dlouhých pákách zapuštěných do štěrbin ve zdi.

Další padací most pak střežil ještě druhé nádvoří a pokud by snad útočníci i tady byli úspěšní, čtvrtý most vedoucí z ochozu na hradební zdi pak odděloval samotné jádro hradu tvořené obytným palácem a dvěma vzájemně propojenými strážními věžemi vysokými 27 metrů.

Věže se tyčí do výšky pěti pater, palác sloužil pro pořádání hostin a přijímání vzácných hostů. Tomuto účelu samozřejmě odpovídal i nabízený luxus. Ne každý hrad té doby měl zasklená okna.

Vytápěný sál zdobily nástěnné malby a obložení dřevem usnadňovalo udržování tepla.

Památka se mění ve stavebniny

Přestože byl Kašperk vystavěn jako královský hrad, samy královské úřady si s jeho správnou starosti dělat nemusely. Po celou dobu byl hrad zastavován a kašperští pánové se střídali jako na běžícím pásu.

Každý spolu s hradem získal i určité výsady, mezi něž patřilo i právo hrdelní. A na Kašperku se skutečně odehrávaly i popravy zločinců. Tím úplně prvním nájemníkem byl známý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, přicházeli však další a další.

Šternberkové po sobě zanechali několik set metrů vzdálené předsunuté opevnění známé dnes jako Pustý Hrádek, ale to bylo asi poslední vylepšení, kterého se Kašperk dočkal.

Jeho majitelé se dokonce zapojili i do protikrálovského povstání a na konci 16. století už dávno nepřipomínal tu hrdou pevnost tyčící se nad údolím. Nakonec ho roku 1616 koupilo město Kašperk, ani potom ale hrad nikomu nestál za investice do oprav.

Navíc po skončení třicetileté války přišel z Vídně rozkaz všechny české hrady zbourat, aby se nemohly stát opěrným bodem nepřítele. Kašperští si ovšem tento příkaz vyložili po svém.

Svůj hrad nezbořili, ale začali ho systematicky rozebírat na stavební materiál pro své vlastní domy.

Nechte se vychovat jako sám král

Nejméně 200 let potom hrad dál pustl a chátral. Až ve druhé polovině 19. století se o něj začali vzdělanci zajímat a veřejnost díky nim opět po letech zjistila, že Kašperk vůbec existuje. Skutečné rekonstrukční práce však byly ještě daleko.

Intenzivnější opravy začaly až v 70. letech minulého století a pokračují vlastně dodnes. V posledních letech na návštěvníky čeká několik tématických prohlídkových tras.

Jedna je seznámí s každodenním životem na hradě, druhá se podrobněji věnuje stavbě hradu a zahrnuje třeba ukázky dobových pracovních nástrojů nebo obrazů průběžně mapujících postup stavebních prací.

Pro rodiče s dětmi je pak připravena speciální interaktivní prohlídka plná soutěží a úkolů a názvem Staň se rytířem nebo dvorní dámou včetně výuky vybraného dvorského chování a oblíbeného zapůjčení a vyzkoušení středověkých oděvů a rytířské zbroje nebo zkouška dobového tance.

Děti se tak mohou vžít například do mladého Karla IV. jehož dětství ve Francii vypadalo podobně. V sezóně je také na nádvoří připraven lučištník, pod jehož dohledem je možné si vyzkoušet pravý středověký luk nebo kuši.

Obyvatelé hradu si při posezení na kamenných lavicích mohli užívat romantického výhledu na Šumavu.
Obyvatelé hradu si při posezení na kamenných lavicích mohli užívat romantického výhledu na Šumavu.

Ohnivý pes, skřítkové i Lesní matka

Kašperk je jako každý správný hrad opředen mnoha pověstmi. Zdejší poklady prý střeží strašidelný pes s ohnivýma očima a po zdech šplhá hlavou dolů bílé strašidlo s holou lebkou a prázdnými očními důlky, ale jsou i mnohem příjemnější legendy.

Jedna z nich například vypráví o tragicky ovdovělém chudém a smutném dřevorubci, který si těžce vydělal na živobytí na svazích pod Kašperkem. Slitovali se nad ním skřítkové žijící v hradních rozvalinách.

Nejprve mu pomáhali s porážením stromů a nakonec proměnili osekané větve ve zlaté pruty, aby už nikdy nepoznal bídu.

Ten, kdo v noci v kašperských lesích zabloudí, možná bude mít štěstí a potká Lesní matku – tisíciletou šlechetnou bytost, která dává pozor na zdejší přírodu a když se nad zbloudilcem slituje, vyvede ho z temnot na světlo.

Prozkoumejte hrad zdola i shora

Hrad leží pouze necelé tři kilometry od Kašperských Hor a přivede nás k němu odtud jak modrá turistická cesta s naučnou stezkou, tak trasa zelená, o něco kratší.

Milovníkům poutavých výhledů určitě neuniknou možnosti prohlédnout i majestátní hrad Kašperk shora.

Příležitost k tomu poskytuje především již zmíněný Pustý Hrádek, který je položený o něco výš než samotný hrad a navíc u něj byla nedávno vybudována nová vyhlídková plošina. Ještě výš nás pak zavede zhruba čtyřkilometrový výšlap k rozhledně na Sedle.

Pro ty, kterým se nechce absolvovat celou cestu, máme zkratku – když zaparkujete u penzionu pod Sedlem v nedalekých Albrechticích, rozhledna už odtud bude jen 1,5 kilometru daleko. A výhled z ní obsáhne nejen hrad Kašperk, ale i značnou část Šumavy.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo