Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích.
Romantika mezi hrady a skalami
Berounka
O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku, nejčastěji ale vodáci začínají u Nadryb u Plzně a na vodě tak můžeme strávit i týden na trase, dlouhé 140 kilometrů.
Čeká nás mírná voda s 25 jezy, i když na ty v Roztokách, Nižboru, Berouně a Zvíkovci bychom si přece jen měli dát větší pozor. Pokud si chceme naordinovat pauzu mezi pádlováním, právě Berounka nabízí dostatek míst pro zajímavé výlety do okolí.
U Robčic stojí nad pravým břehem řeky zřícenina hradu Libštejn ze 14. století, nad soutokem Berounky s Úpořským potokem pak najdeme neméně zajímavý, a ještě o století starší hrad Týřov. Delší odbočku už bude vyžadovat výlet na Křivoklát nebo Karlštejn.
Romantický průjezd Tetínskými skalami nedaleko Berouna si můžeme ozvláštnit vycházkou po kilometrové naučné stezce Tetínské vyhlídky s okouzlujícím pohledem do krajiny od bývalého přemyslovského hradu.

Vyhlídka na hrad a nocleh v podhradí
Vltava
Vltavu si vodáci mimořádně oblíbili, především její horní tok. Známá začátečnická trasa vede například v délce 15 kilometrů z Českého Krumlova ke Zlaté Koruně, případně si ji můžeme zdvojnásobit až do Boršova.
Zkušenější ovšem začínají třeba už ve Vyšším Brodě, takže do Boršova to mají téměř 70 kilometrů.
Ve Vyšším Brodě stojí za to prohlédnout si cisterciácký vyšebrodský klášter, v Rožmberku o pár kilometrů po proudu zase stejnojmenný hrad z poloviny 13. století, jeden z nejnavštěvovanějších památkových objektů Jihočeského kraje.
Český Krumlov samozřejmě k zastávce přímo vybízí, ale navíc se hned za ním můžeme zastavit u mohutné zříceniny Dívčí Kámen. Procházkou po okolí určitě najdeme známou vyhlídku na hrad a na Vltavu.
A pokud se nám právě tady zalíbí, hned pod hradem najdeme oblíbené vodácké tábořiště.

Kterou řekou se rozhodneme vydat?
Lužnice
Řeka Lužnice je klasickou vodáckou destinací. Sjíždí se nejčastěji ze Suchdola nad Lužnicí, pro začátečníky jsou ale vhodnější úseky s klidnější vodou, třeba trasa z Veselí nad Lužnicí do Bechyně.
Cesta ze Suchdola nabízí možnost, kterou jinde na řekách málokdy dostaneme. Můžeme si totiž vybrat cestu. Za Majdalenou se řeka dělí na Starou a Novou řeku.
Ta nová je klidnější, s uměle vytvořeným korytem, a zavede nás na chvilku až do Nežárky, než se spolu s ní ve Veselí zase připojíme na Lužnici. Na Lužnici u Majdaleny čeká nejnebezpečnější český jez, tři metry vysoký Pilař.
Také kolem Lužnice najdeme mnoho atraktivních cílů pro výlety. Pokud máme rádi zříceniny, tady si určitě vybereme. V Táboře čeká Kozí hrádek, o kousek dál Příběnice, nedaleko Bechyně si můžeme přidat ještě Dobronice.
V Sezimově Ústí pak stojí za to prohlédnout si areál Benešovy vily na soutoku Lužnice a Kozího potoka s expozicí o životě a díle prezidenta Edvarda Beneše.

Historie vodáctví na jednom místě
Sázava
Sázavu vodáci považují za pomalejší řeku, kde je potřeba se pádlem více ohánět. Trocha adrenalinu čeká především na dvou úsecích s peřejemi – na horním toku u Stvořidel, na dolním u Krhanic.
Sázava je ovšem pro vodácké výlety jako stvořená i proto, že většinou její tok kopíruje železniční trať, kterou můžeme využít k plánování začátku i závěru výpravy.
Po cestě se nabízejí zastávky u zámku Český Šternberk či u kláštera v Sázavě, možná jsme ještě neznali novogotický zámek ve Zruči nad Sázavou a když už jsme na vodáckém výletě, vynechat bychom v zámeckém areálu neměli ani vodácké muzeum.
Dozvíme se tam na ploše 500 čtverečních metrů hodně o dlouhé historii vodáctví u nás, prohlédneme si tři desítky historických lodí od počátku po moderní dobu, je tu k dispozici i vodácký trenažér či promítací místnost s filmy s vodáckou tématikou.
Muzeum vychází vstříc i současným vodákům, pro které připravilo molo přímo pod zámkem.

Cesta pod nejstarším kamenným mostem
Otava
Jižní Čechy nabízejí také další oblíbenou vodáckou řeku – Otavu.
Začátek většina vodáků volí v Sušici, i když ti zkušenější si mohou dovolit nalodit se za dostatečně vysokého stavu vody ještě před městem v Anníně, Radešově nebo Rejštejně, Od Sušice už ale poplujeme poklidně, takže řeka je vhodná i pro rodiny s dětmi.
Doplout můžeme zhruba po pěti dnech až k soutoku s Vltavou, ale většina výprav končívá už v Písku nebo Strakonicích. Vodáky čekají tři desítky jezů včetně obávaného Mrskoše v Horažďovicích.
A opět řeku lemují pamětihodnosti, kvůli kterým stojí za to se zastavit. Patří k nim rozhodně hrad Rabí, který už je zdálky vidět přímo z lodi, zříceninu hradu Prácheň o něco dál po proudu se už ale budeme muset vydat hledat.
Svůj rozlehlý hrad mají i Strakonice a Písek zase nabízí nejstarší most na území České republiky. Kamenný most přes Otavu s replikami barokních soch už tu stojí od 13. století.

Zkamenělá svatba a vyhlídka od Sfingy
Ohře
Levostranný přítok Labe na severozápadě republiky pramení v Německu, ale u nás máme Ohře velkou většinu. Vodáky můžeme potkat na úseku dlouhém přes sto kilometrů od přehrady Skalka po Klášterec nad Ohří.
Oblíbená je například poklidná trasa z Tršnice do Lokte nebo svižnější cesta z Lokte do Karlových varů, které můžeme začít i zakončit prohlídkou hradu Loket. Nějaký čas bychom mohli věnovat i skalnímu městu Svatošské skály, kde vede přes Ohři visutá lávka.
Skály připomínají zkamenělé postavy svatební sešlosti, a tak dostaly i přiléhavá jména jako Nevěsta s ženichem, Svědkové, Muzikanti nebo Tchán a Tchyně.
Pokud zjistíme, že právě přírodní útvary nás těší, můžeme si zážitek zopakovat na dolním toku u obce Měděnec, kde najdeme vzácné skalní útvary zvané Sfingy. Od nich uvidíme Ohři z úplně jiné perspektivy.

Kdo si udělá zastávku na pivo?
Jizera
Jizera je přece jen horská řeka, a tak si na její horní tok troufnou jen ti nejzkušenější. Pro nás ostatní se nabízí tok dolní, nejčastěji s výchozím bodem ve Spálově a se závěrem v Mnichově Hradišti.
Vyzkoušíme si oblíbené peřeje Paraplíčko, jedenáct jezů na trase se ale k projíždění příliš nehodí. Na cestě čeká třeba skalní hrad Vranov, vypínající se na skále vysoko nad řekou, jen kousek od něj najdeme výjimečný geologický útvar zvaný Suché skály.
Na okraji Turnova pak stojí zámek Hrubý Rohozec. Mnoho vodáků určitě nevynechá zastávku ve Svijanech, kde se můžeme zúčastnit exkurze do místního pivovaru, spojené s ochutnávkou.
Jen s touto zastávkou musíme počítat už při plánování výletu, protože k exkurzi je třeba se objednat nejméně týden dopředu.