Domů     Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců

Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha.

Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů. Také Slované po svém příchodu do zdejšího kraje si výhody této lokality rychle uvědomili a hradiště si tu vystavěli už na konci 9. století.

Přemyslovci pak o něco později změnili klasické hradiště za takzvanou skořepinovou konstrukci, skládající se z hliněného valu s dřevěnými rošty a kamennými výztuhami. To ale ještě pořád nebyl hrad, který by si toto označení stoprocentně zasloužil.

Biskupské sídlo v krajkách

V roce 1063 bylo oficiálně zřízeno olomoucké biskupství, což podstatně přispělo k rozvoji hradu.

Počátek 12. století přinesl stavbu baziliky svatého Václava, vysvěcené roku 1131.Přidala se budova kapituly i honosné biskupské sídlo zvanéPřemyslovský palác, jehož bohatá ornamentální výzdoba, připomínající plastickou krajku, neměla v českých zemích 12. století obdobu.V roce 1141 ho nechal postavit biskup Jindřich Zdík, v jehož době působila v Olomouci rozsáhlá písařská dílna, z níž vyšla řada iluminovaných rukopisů.

Z původního biskupského paláce se dodnes dochovala pouze severní a západní obvodová zeď, ale i tak můžeme ze sochařské výzdoby románských oken poznat kvalitu řemeslné práce stavitelů. Ke gotické křížové chodbě byly v průběhu staletí přistavěny dvě kaple.

Vražda mladého krále

Postupně přibývaly také úseky kamenných románských hradeb, které nahrazovaly staré hliněné valy, nad okolím se už tyčila i kamenná okrouhlá obytná věž.

Hradní komplex byl tehdy zhruba 200 metrů dlouhý a 80 metrů široký, i když velká část prostoru chráněného hradbami ještě nebyla zastavěná.

A 4. srpna 1306 se děkanský dům na Olomouckém hradě stal dějištěm jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin, když zde byl úkladně zavražděn mladý král Václav III., poslední mužský příslušník vládnoucích Přemyslovců.

Nejcennější gotická památka

I v dalších stoletích se hrad průběžně měnil. Katedrála postupně získala gotickou, barokní, a nakonec novogotickou podobu, kapitula nyní zachovávala renesanční styl, věž v 18. století podlehla barokní módě a v jejím nejvyšším podlaží vznikla kaple sv. Barbory.

Novorománská kaple Panny Marie Opatrovnice pak nahradila starší hradní obytný dům ve 2. polovině 19. století.

Nevelká, ale historicky cenná stavba skrývá za vchodem opatřeným mříží oltář a kopii gotického reliéfu z 15. století, jedné z nejcennějších památek gotického sochařství na území Olomouce.

Pocta historickému milníku

Stálá expozice Arcidiecézního muzea v budovách kapitulního děkanství a Přemyslovském paláci představuje nejen umění s původem ve zdejší diecézi, ale shromáždila také početnou kolekci malířských děl, která si pořídily generace olomouckých biskupů od 16. století.

Kromě toho se pyšní sbírkami slonovinových řezeb a ukázkami historických mincí, svůj prostor dostává Kabinet textilu a také Klenotnice s unikátní kolekcí liturgických textilií a zlatnických předmětů z doby gotiky, renesance i baroka.

Přístupná je i upravená Rajská zahrada, prostor uprostřed mezi palácovými křídly. Určitě také stojí za to přijít na některý z koncertů v síni Mozarteum.

Arcidiecézní muzeum spolu s areálem Olomouckého hradu získalo v roce 2015 jako první v České republice prestižní označení Evropské dědictví, udělované Evropskou unií památkám, které se staly milníky při vytváření dnešní Evropy.

Svatý Václav zní nad městem

Dominantou hradu je ovšem katedrála sv. Václava, vzniklá z původní románské baziliky. Tyčí se nad ní trojice gotických věží, ta jižní je se svou výškou 101 metrů nejvyšší na Moravě a slyšet z ní můžeme největší moravský zvon svatý Václav.

V interiéru najdeme relikviář s ostatky sv. Jana Sarkandera, pod presbytářem je ukrytá dvoupatrová krypta. Na jižní věž můžeme vystoupat i v rámci prohlídky.

Dostaneme se až do výšky 90 metrů po točitém schodišti, odměnou nám bude dokonalý výhled na Olomouc a okolí.

Palác, kde se plánovala bitva u Slavkova

Při prohlídce můžeme navštívit také nedaleký Arcibiskupský palác. Původní renesanční budova vznikla už na počátku 16. století, ale po třicetileté válce a po požáru, který ji následoval, byla ve druhé polovině 17. století přestavěna v barokním slohu.

Areál má dvě uzavřená nádvoří a v paláci se odehrávala řada významných historických událostí včetně jednání ruského cara a rakouského císaře před bitvou u Slavkova v Červeném sále v roce 1805. V reprezentačních místnostech pobývali mimo jiné Marie Terezie, papež Jan Pavel II. nebo prezident T. G. Masaryk.

Při prohlídce navštívíme třeba knihovnu s pěti tisíci svazky, největší prostor zvaný Slavnostní sál, Trůnní sál nebo Zlatý sál s vystavenými sbírkami z majetku arcibiskupů.

Kostel sv. Mořice: Už můžeme znovu na věž

Ani ne kilometr dělí Olomoucký hrad od další významné památky. Kostel sv. Mořice je s kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě.

Má také největší varhany ve střední Evropě – barokní nástroj mistra Michaela Englera z roku 1745, který má 7884 píšťal. Uslyšíme je i letos v září v rámci Mezinárodního varhanního festivalu, který se v Olomouci tradičně koná.

Před třemi lety kostel prošel celkovou rekonstrukcí a přístupná je i šestačtyřicetimetrová věž, která dostala nové kovové schodiště vedle původních gotických schodů. Podlahu vyhlídkové plošiny pokrývá nová pískovcová podlaha.

V interiéru kostela najdeme také sousoší Kristus na Olivetské hoře z 15. století, které je považováno za nejcennější památku gotického sochařství v Olomouci.

Foto: Shutterstock
Související články
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Pro nalezení první zmínky o Třebíči bychom historické spisy museli prolistovat hodně hluboko. Zastavili bychom se až u roku 1101, kdy moravská knížata Oldřich a Litold na tomto místě založila benediktinský klášter. A ta historie je tu vidět na každém kroku. Hned od založení kláštera přibývaly stavby, například bazilika svatého Prokopa, a v roce 1335 konečně přišlo panovnické povolení opevnit sídl
Navštívit vesničku Štěpánovice jen kousek severně od Klatov možná každého při výletu na Šumavu nenapadne. V okolí ale najdeme spoustu zajímavých turistických cílů a přímo v obci stojí stavba, která si pozornost určitě zaslouží. A kromě té pozornosti možná i zvláštní cenu za nezdolnost. Pánové ze Štěpánovic si tvrz postavili v polovině 14. století a z dobových pramenů víme, že měla v přízemí dva p
Třebíč, město na Vysočině, je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních pokladů České republiky. Díky své jedinečné architektuře, která spojuje románské, gotické i barokní prvky, a především díky své židovské čtvrti, která je jednou z nejlépe dochovaných v Evropě, byla Třebíč zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Město, které spojuje stopy dávné minulosti s živým současným děním
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaná zelenina
nejsemsama.cz
Grilovaná zelenina
Grilovat můžete podle libosti téměř jakoukoli zeleninu: kukuřici, lilek, cuketu, zelený chřest… Potřebujete: ✿ 1 lilek ✿ 1 cuketu ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 oranžovou papriku ✿ 1 mrkev ✿ 1 červenou cibuli ✿ olivový olej ✿ lžičku citronové šťávy ✿ středomořské koření ✿ čerstvé bylinky 1. Lilek nakrájejte na
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
historyplus.cz
Týral Karel Havlíček Borovský své přátele?
„Proč jsi přestal psát?“ ptá se vyčítavě mladý Havlíček přítele Jirgla. „Bolí mě ruka,“ zasténá dotázaný a promne si namožené zápěstí. Nato Havlíček pouze obrátí oči v sloup. Snad aspoň druhý kamarád dělá, co má nakázáno. Havlíček ví, že s lajdačením by to daleko nedotáhli, a chce z nich přece vychovat řádné vlastence.   Legenda
Dokonalá proměna belgického statku
rezidenceonline.cz
Dokonalá proměna belgického statku
Bydlení pro úspěšného mladého podnikatele v zemědělství má punc komfortu a domácké pohody. Příjemná atmosféra vyzařuje především z vysoce kvalitních přírodních materiálů, použitých k realizaci. Vášnivě zaujatá ukrajinská návrhářka Mila Podiablonska si poměrně rycpodlahovéhle vybudovala pevnou pozici nejen na domácím, ale také na mezinárodním trhu. Patří k designérům, jež bohatí klienti vyhledávají kvůli jejich neochvějnému
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
enigmaplus.cz
Kouřová hora Boreč: Místo, kde prý kněžna Libuše rozmlouvala s bohy!
V létě je to nenápadný vrch nedaleko Lovosic, v zimě je zde však možno pozorovat zajímavý geologický jev, který se zasloužil o to, že se vrchu Boreč říká „kouřová hora“. Podle legendy zaujal i myticko
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
nasehvezdy.cz
Manželství Benešové a Matonohy už funguje jenom na papíře?
Krásná blondýnka ze seriálu ZOO Nové začátky a její manžel, herec Tomáš Matonoha (54), mají podle některých lidí už v podstatě oddělené domácnosti. Nějakou dobu se spekulovalo o jejich rozvodu, zl
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
21stoleti.cz
Tisíce let ve společné posteli: Jak si štěnice zamilovala člověka a nikdy ho neopustila
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
skutecnepribehy.cz
Muzikant nebyl podle představ mých rodičů
Babička plakala, máma byla zoufalá a táta si otevřel lahev, když jsem je seznámila s Romanem. Byl to výstředně oblečený hudebník. Měla jsem potíže s rodiči, kteří stále nějak nemohli uvěřit, že mému nápadníkovi buší pod drsnou skořápkou srdce hodného a laskavého člověka. Babička z něj málem dostala šok. Předtím mi pořád říkali: „Holka nešťastná, tak už si rychle najdi
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
epochaplus.cz
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
iluxus.cz
Další aukce Dorotheum nabídne zajímavé hodinky a doplňky
Milovníci mechanických hodinek a investičního potenciálu by si měli poznačit datum 26. června 2025. Právě tehdy proběhne ve vídeňském Paláci Dorotheum další aukce hodinek a doplňků, kterou pořádá jede
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz