Domů     Technické památky Česka: Smekněme před našimi předky!
Technické památky Česka: Smekněme před našimi předky!

Na různých místech republiky objevíme nejen přírodní krásy, ale také unikátní technické památky, doklad umu našich předků a názorné ukázky způsobu života v minulých stoletích. Vypravme se společně na návštěvu několika nejzajímavějších.

Náš most cizákům neprodáme!

Empírový řetězový most

Nachází se: v okrese Tábor

GPS souřadnice: 49°22′2,16″ N, 14°30′52,96″ E

Obec Stádlec v jižních Čechách se pyšní posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v republice, i když nutno přiznat, že k němu přišla tak trochu šťastnou shodou okolností. Unikátní most spojoval kdysi břehy Vltavy u Podolska v okrese Písek.

Do provozu byl uveden už v roce 1848 a svému účelu spolehlivě sloužil téměř devadesát let. Jenže postupně přestal stačit houstnoucímu provozu, a tak už ve 30. letech minulého století se přímo nad ním začal tyčit moderní železobetonový kolos.

To, že údolí překlenoval ve velké výšce, mělo svou výhodu. Připravovalo se totiž napuštění přehrady Orlík a nový most byl před stoupající vodou v bezpečí, zatímco pro most řetězový si osud chystal zapomnění pod hladinou. Pro tak vzácnou kulturní památku se naštěstí našla lepší budoucnost.

info@petrmaresfoto.cz
info@petrmaresfoto.cz

Nabízený odkud zájemce ze zahraničí byl hrdě odmítnut a pro most se začalo hledat nové místo. Ze 13 vytipovaných lokalit zvítězil právě Stádlec s romantickou krajinou kolem Lužnice.

Most dlouhý 157 metrů a široký 6 metrů byl pečlivě rozebrán na dva tisíce kamenných a tisíc ocelových kousků a složen na svém novém stanovišti.

Impozantní třináct metrů vysoké brány nesoucí prohnuté řetězy tak lákají turisty od slavnostního otevření v květnu 1975. Po rekonstrukci v roce 2006 navíc most dostal novou dubovou mostovku a smějí na něj i vozidla do 1,5 tuny.

Kousek Texasu v moravské krajině

Větrný mlýn Ruprechtov

Nachází se: v okrese Vyškov

GPS souřadnice: 49°19′58″ N, 16°50′53″ E

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se.

Když si mlynář Cyril Wágner v roce 1873 postavil na okraji obce Ruprechtov klasický mlýn holandského typu, nemohl tušit, že mu ani ne po deseti letech vichřice nadobro zničí celou střechu i s hlavním hřídelem, převody a dokonce i částí zdiva.

Tehdy si vzpomněl, že při své cestě do Ameriky viděl v Texasu spoustu mlýnů s poněkud jinou technikou, a rozhodl se své zkušenosti uplatnit i u nás.

Na střechu svého mlýna posadil takzvanou Halladayovu turbínu – věnec stavitelných lopatek schopných náklonu ve směru větru.

Výkon mlýna tím zvýšil na dvojnásobek a především nám zanechal unikátní technickou památku, která nemá obdoby na našem území a vlastně ani v Evropě. Turbína o průměru deseti metrů, dnes už krásně restaurovaná, se otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí.

Mlýn si můžeme prohlédnout po telefonické dohodě s majitelem i zevnitř a pokud v něm budeme chtít strávit delší dobu, ani to není nemožné. Vnitřní prostory totiž nejen zachovávají původní technické vybavení, ale nabízejí i možnost ubytování.

Dovolená na hausbótu i na raftu

Baťův kanál

Nachází se: na jižní Moravě

GPS souřadnice: 48°57’15.933″N, 17°22’20.831″E

Už na konci 20. let minulého století si podnikatel Tomáš Baťa uvědomil, že k lepšímu spojení se světovými trhy by se hodilo splavnit řeku Moravu. Už tehdy snil o vybudování Dunajsko-oderského kanálu.

Kanál se začal stavět v roce 1934 a kromě dopravy měl sloužit i k závlahám jižní Moravy. Unikátní stavba spojující Otrokovice s Rohatcem měřila 52 kilometrů a i když měla původně stát 25 milionů korun, rozpočet se nakonec vyšplhal až na 35 milionů.

Kanál je průměrně široký 12 metrů, jeho hloubka dosahuje 1,5 metru a devatenáctimetrové převýšení hladiny na trase vyrovnává 13 plavebních komor.

Od roku 1938 Baťova firma využívala kanál k dopravě hnědého uhlí do továren a kolem něj vyrostly i některé technické unikáty jako výklopník uhlí nebo lanovka pro přetahování člunů.

Po válce však význam kanálu upadal a od 60. let nevyužívaná vodní cesta spíše chátrala. Dnes už je téměř celý kanál opraven a slouží především turistům.

Ti si mohou v devíti přístavech vybrat z bohaté nabídky od gumových člunů a raftů přes motorové čluny až po velkou výletní loď pro šedesát lidí. Odvážlivci si mohou vypůjčit i hausbót a strávit v něm několik dní dovolené.

Díky tomu, že kanál vede až do slovenské Skalice, je dnes vlastně mezinárodní technickou památkou.

Vánoční dárek pro celé město

Čeňkova pila

Nachází se: nedaleko Kašperských Hor

GPS souřadnice: 49°6′32,5″ N, 13°29′37,42″ E

Na soutoku šumavských řek Vydry a Křemelné stával kdysi vodní mlýn z počátku 18. století, který v roce 1856 pražský podnikatel Čeněk Bubeníček přebudoval na dřevozpracující pilu.

Zpočátku se jí říkalo Bubeníčkova, později se název zkrátil na jednodušší a familiérnější Čeňkova.

Na počátku 20. století pak byla pila po ničivém požáru přestavěna na vodní elektrárnu s Francisovou turbínou, která svým výkonem dokázala zásobovat elektřinou celé město Kašperské Hory.

První žárovky se tam rozsvítily na Štědrý den roku 1912. Od roku 1995 je elektrárna Čeňkova pila národní technickou památkou. Její vybavení se zachovalo v téměř původním stavu. A není to jediný skvost svého druhu v této oblasti.

Jen o kousek dál stále ještě funguje také vodní elektrárna Vydra uvedená do provozu v roce 1942, k jejíž turbíně přivádí vodu 240 metrů dlouhý spád z unikátního Vchynicko-Tetovského kanálu z přelomu 18. a 19. století. V elektrárně Vydra je přístupná muzejní expozice Šumavská energie.

Do Vídně je to jen osm dní

Schwarzenberský kanál

Nachází se: na Šumavě

GPS souřadnice: 48°48′12,2″ N, 13°48′44,64″ E

Na sklonku 18. století začala rozvíjející se Vídeň pociťovat nedostatek palivového dříví. Velkým zdrojem dřeva byla Šumava, ale doprava odtud trvala dlouho a byla neúnosně drahá.

A tak rod Schwarzenberků vlastnící příslušnou část Šumavy přišel s nápadem vybudovat plavební kanál, kterým by kmeny ke svému cíli putovaly jednodušším způsobem.

Technického řešení se ujal projektant Josef Rosenauer a jeho dílo neobnášelo jen samotné vykopání kanálu, ale také důmyslné připojení zdrojů vody, tedy 27 šumavských potoků, tří vodních nádrží a především Plešného jezera na počátku celé trasy.

Schwarzenberský kanál dlouhý přes 50 kilometrů neměl ve své době obdoby, sloužil téměř 170 let a za dobu své největší slávy v 19. století dopravil do Vídně neuvěřitelných 8 milionů krychlových metrů palivového dřeva.

Cesta každého polena do rakouské metropole trvala 8 dní. Po druhé světové válce význam kanálu postupně upadal a unikátní technická památka nebyla daleko od nenávratného zničení.

Dnes už je 15 kilometrů kanálu zrekonstruováno a o historii památky se můžeme poučit hned ve dvou muzejních expozicích v obci Chvalšiny a v osadě Jelení Vrchy.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale také archi
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později se pro ně ujalo souhrnné označení Zlatá
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz