Domů     Záhada skleněných pevností ve Skotsku: Kdo je postavil?
Záhada skleněných pevností ve Skotsku: Kdo je postavil?
od 11.2.2020
1

Šedesát pevností z doby železné, které se nacházejí ve Skotsku, je opevněno velice neobvyklou a unikátní technikou. Jejich zdi jsou totiž z roztavených zesklovatělých kamenů. Kdo byl stavitelem těchto pevností?

Proč byly upravovány tak zvláštním způsobem? Bylo roztavení zdiva cílené, nebo čistě náhodné? A jak je možné, že navzdory několika experimentům se současným vědcům nedaří to, co zřejmě byli schopni dokázat lidé už před více než 2 000 lety?

První z těchto záhadných pevností, nacházející se především ve středním a severovýchodním Skotsku, se objevují přibližně kolem roku 700 př. n. l.

Mívají oválný půdorys s jednoduchým, ale často i dvojitým valem, přičemž vnitřní val je zpevněn takzvanou vitrifikací. Právě tento termín se dá vyložit jako „zesklovatění“.

Obranná zeď pevnosti je totiž pravděpodobně zpevňována tak, že je žárem doslova roztavena a spečená dohromady, což místy vede právě až ke zesklovatění zdiva. Obránci tím dosahují pevné hradby, která lehce odolává nepřátelským útokům i nepřízni počasí. Jak to ale mohou zvládnout?

Detail spečeného zdiva na vrcholu Tap O’ Noth na severovýchodě Skotska
Detail spečeného zdiva na vrcholu Tap O’ Noth na severovýchodě Skotska

K ČEMU SLOUŽILY?

Vitrifi kované pevnosti postavené v tehdejší Kaledonii (dnešním Skotsku) mají mnoho společného, ale v lecčems se i liší. Některé z pevností jsou velkými hradišti o rozloze několika hektarů, jiné jen malými pevnůstkami pro nevelkou posádku.

Zřejmě šlo o místa s předsunutými hlídkami na hranici kmenového teritoria. Pevnosti můžeme najít na vrcholcích ve vnitrozemí i na mořských pobřežích a ostrovech.

Vždy se nacházejí na strategickém místě, což může také leccos napovědět o tom, proč byla neobvyklá metoda zpevňování vyvinuta.

ORLÍ HNÍZDO TAP O’NOTH

Jednou z nejznámějších a nejvelkolepějších pevností je Tap O’ Noth na severovýchodě Skotska. Kopec, na němž byla pevnost vybudována, se tyčí do výšky 563 metrů nad mořem a je dominantou širokého okolí. Jeho příkré svahy jsou dobře viditelné už z dálky.

Tap O’Noth je druhou nejvýše položenou výšinnou pevností ve Skotsku, kde archeologové odhalili dva okrsky, pocházející z rozdílné doby o celkové rozloze 21 hektarů.

Samotná pevnost s nepřehlédnutelnými kamennými valy na vrcholu kopce má oválný půdorys rozměrů cca 100 x 30 metrů a je jen zlomkem celého sídliště.

Pevnost měla dle všeho funkci jakési citadely (pevnosti chránící město – pozn. red.) s mohutnou hradbou roztavených kamenů, o kterých lze prohlásit, že byly naprosto geniálním technickým řešením.

Takovou zeď totiž nešlo spálit a jen těžko ji bylo možné zbourat. Přičteme-li k tomu ještě strmé svahy a výborný rozhled do širokého okolí, je pevnost na Tap O’Noth skutečným nedobytným orlím hnízdem.

Obranné zdi byly ve své základně 6 – 8 metrů široké, ovšem výšku nelze s určitostí zjistit. Stejně je pouhým předpokladem i to, že zdi mohly být vysoké mezi 3 a 5 metry, nepočítaje v to samotný val.

ŠLO O PEVNOST POHANSKÉHO KRÁLE?

Další pevností, která zaujímá mezi ostatními výsadní postavení, je Craig Phadraig, ležící na okraji hlavního města oblasti Highlands, Inverness. Samozřejmě, že i Craig Phadraig je vitrifikovanou pevností, ovšem o něco slavnější než Tap O’Noth.

Její jméno je nejčastěji spojováno s dobou, kdy do Skotska začalo pronikat křesťanství, i když samotná pevnost pochází z doby kolem roku 350 př. n. l.

Historikové se totiž domnívají, že dnes zalesněný vrch, na němž zbytky pevnosti stojí, byl sídlem krále severních Piktů BRIDEIE MAC MAELCHONA.

Tento slavný piktský král se měl právě zde roku 565 setkat s jinou legendární postavou skotských dějin, s křesťanským misionářem sv. COLUMBOU, který si předsevzal nelehký úkol: obrátit Pikty na Kristovu víru.

Misionář sv. Columba obrací Pikty na pravou víru.
Misionář sv. Columba obrací Pikty na pravou víru.

SPEČENINY POKRYTÉ MECHEM

Podle Columbova životopisce sv. ADAMNANA udělal misionář na krále Brideie velký dojem, když porazil jeho čaroděje, keltského druida BROICHANA. Lokalita, kde se Craig Phadraig nalézá, nese oproti Tap O’Noth několik rozdílů.

I když je vrch dominantním bodem v krajině, není zase tak výrazný a strmý. Rozvaliny pevnosti jsou zarostlé hustým lesem a pokryté všudypřítomným mechem, takže je mnohem těžší objevit zbytky staveb.

Na druhou stranu je možné prakticky všude narazit na kusy spečené horniny, což nám dává dobrou představu o rozlehlosti celého sídla a mohutnosti jeho opevnění. Zdi pevnosti byly ve své základně zřejmě až 8 metrů silné a směrem nahoru se zužovaly na 6 metrů.

Kromě toho nelze vyloučit, že zalesněný svah může skrývat ještě nejedno tajemství.

Nálezy archeologů nasvědčují tomu, že předkové skotských Piktů i Piktové samotní znali unikátní metodu zpevňování obranných zdí a valů svých sídel.
Nálezy archeologů nasvědčují tomu, že předkové skotských Piktů i Piktové samotní znali unikátní metodu zpevňování obranných zdí a valů svých sídel.

VĚDĚL TO UŽ CAESAR?

Jak vlastně mohlo docházet k vitrifikaci mohutných pevnostních valů? Vzhledem k období vzniku pevností můžeme odvodit, kdo byl jejich stavitelem. Šlo zřejmě o kaledonské kmeny, jimž se později začalo říkat Piktové, a tohoto označení se držíme i my.

Právě Pikty můžeme označit za objevitele zvláštní metody zpevňování obranných valů pevností. Jak už víme, během staletí bylo vyřčeno několik tezí, které však nebylo možné dostatečně obhájit.

Většina archeologů je přístupná teoriím, jež předpokládají, že zdi byly stavěny z nasucho kladených kamenů, prokládaných dřevěnými kládami. Vnitřek zdí byl pak vyplněn kamennou drtí.

Zdi byly stavěny z nasucho kladených kamenů, prokládaných dřevěnými kládami. Vnitřek zdí byl pak vyplněn kamennou drtí. Jako o galských zdech se o nich zmiňuje i Caesar.
Zdi byly stavěny z nasucho kladených kamenů, prokládaných dřevěnými kládami. Vnitřek zdí byl pak vyplněn kamennou drtí. Jako o galských zdech se o nich zmiňuje i Caesar.

Tento předpoklad odpovídá druhu zdi, kterou ve svých Zápiscích o válce galské popsal římský vojevůdce a státník GAIUS IULIUS CAESAR (100 – 44 př. n. l.) pod názvem „murus gallicus“, tedy galská zeď.

Tento typ zdi je bezpečně doložen u vitrifikovaných pevností Abernethy poblíž skotského města Perth a Dun Lagaidh u pobřeží zálivu Severního moře Cromarty.

Toto zjištění však mnoho nenapoví, neboť není jasné, jak bylo dřevo ve zdi použito, a neznáme ani jeho druh. Z kdysi mocných pevností zbyly jen ruiny se zborcenými zdmi, což neulehčí hledání odpovědí ani na základní otázky.

Jisté však je, že dřevo muselo být součástí zdí a především, že hradby byly roztaveny v důsledku silného žáru, k čemuž dřevěné klády určitě napomáhaly.

NÁHODA JE VYLOUČENA!

Co je příčinou mohutných požárů, jež dokázaly roztavit pevnostní zdi? Tuto otázku si ve 30. letech minulého století pokládá i australský archeolog, historik a lingvista VERE GORDON CHILDE (1892 – 1957).

Spečené valy na Craig Phadraig dnes už jen stěží budete hledat v hustě zarostlém terénu.
Spečené valy na Craig Phadraig dnes už jen stěží budete hledat v hustě zarostlém terénu.

Na základě archeologických výzkumů dochází k názoru, že zesklovatění je následkem velkého ohně, který mohl vzniknout pouze při obléhání pevností.

Je však velmi nepravděpodobné, že by Piktové stavěli a obývali více než tisíc let pevnosti, které by bylo možné tak lehce podpálit. Navíc si lze jen těžko představit, že by obléhaní nechali útočníky v klidu přinášet dřevo na podpálení pevnosti.

Je prakticky vyloučené, aby útočníci zakládali podél celé pevnosti požáry, přitahovali další dřevo a při tom všem ještě čelili tlaku obránců. Kde tedy hledat příčinu vitrifikace?

„VÝVOZ“ TAJEMNÝCH PEVNOSTÍ

Při žádném z pokusů, které byly k objasnění záhady podniknuty ve 20. století, nebylo dosaženo takových výsledků jako u pevností z doby železné. Jaké tedy bylo tajemství budování těchto pevností? Na to badatelé zatím neumějí jasně odpovědět.

Jisté je, že tato metoda byla značně úspěšná, jak o tom svědčí skotské pevnosti, užívané ještě ve středověku. Důkazem je i občasný výskyt za hranicemi Skotska, v severní Anglii a Irsku.

Nelze však říci, jestli se do těchto zemí dostala v rámci invaze kaledonských kmenů. Ať už při okupaci tamních území anebo jako součást spojenecké pomoci.

Nálezy archeologů i dalších vědců nasvědčují tomu, že předkové skotských Piktů i Piktové samotní znali unikátní metodu zpevňování obranných zdí a valů svých sídel.

Zamotali tím hlavu několika generacím expertů mnoha oborů, kteří nejsou ani na počátku 21. století schopni zcela objasnit tajemství budování zesklovatělých pevností.

Foto: Archiv, Pinterest, Facebook, Wikimedia Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
16.10.2023
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
8.6.2023
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.