Domů     Zámek Bruntál: Sídlo rytířských velmistrů
Zámek Bruntál: Sídlo rytířských velmistrů
od 23.8.2021
1

Město Bruntál bylo založeno už v roce 1213 a je tak nejstarším sídlem s městskými právy v českých zemích. Až do tohoto starobylého města někdy pojedete, nesmíte určitě minout zdejší netypický zámek.

Při pohledu ze země možná kolemjdoucího dlouho nenapadne, jak výjimečnou stavbu vlastně má před sebou. Její zvláštnost naplno vynikne až při pohledu z ptačí perspektivy. Bruntálský zámek je totiž vystavěn na neobvyklém půdorysu kruhové výseče.

Je to vlastně trojúhelník s vypouklou průčelní stranou obrácenou k městu.

Stejný půdorys měl už původní středověký hrad, který tu v polovině 15. století vyrostl v severozápadním rohu tehdejších městských hradeb, a právě takové umístění na omezeném prostoru si vyžádalo projekt o netradičním půdorysu.

Od zbytku města byl oddělen půlkruhovou hradbou a příkopem.

Když hrad získali do svého majetku páni z Vrbna, sice je v něm navštívil i sám císař Rudolf II, ale jejich požadavkům na reprezentační sídlo hradní komplex neodpovídal, a tak se začalo s náročnou přestavbou na zámek.

Právě tehdy stavba dostala své nenapodobitelné arkády na výjimečném trojúhelníkovém nádvoří.

Trojúhelníkové nádvoří zdobí patrové arkády, nad nimiž se tyčí zdáli viditelná hodinová věž.
Trojúhelníkové nádvoří zdobí patrové arkády, nad nimiž se tyčí zdáli viditelná hodinová věž.

U rytířů musí být krásně

Hodně se pro bruntálský zámek změnilo za třicetileté války, během níž byl areál notně poničen. Do svého vlastnictví ho získal Řád německých rytířů, který dokonce uvažoval o jeho demolici pro zchátralost.

Pak se nicméně pustil do rozsáhlé rekonstrukce, při níž už sídlo získalo víceméně dnešní podobu originálním způsobem spojující renesanční a barokní prvky.

Možná pár pochvalných poznámek utrousil i císař Josef II, který na zámek zavítal roku 1778. Řád německých rytířů ostatně udělat dojem potřeboval, protože brzy poté své centrum přesunul do Vídně a Bruntál byl vybrán za sídlo velmistra Řádu.

Pravda ovšem je, že každý velmistr osobně tu příliš často k zastižení nebyl a nechával se zastupovat místodržitelem.

Východní křídlo zámku
Východní křídlo zámku

Obrazy zaujaly místa koní

Zámek si zaslouží obdiv zvenčí nejen pro svou neobvyklou dispozici, ale třeba i pro osmibokou hodinovou věž vysokou 61 metrů a dokončenou v roce 1608. Navštívit ale můžeme i historicky cenné zachovalé interiéry.

Prohlídka nás zavede třeba do kaple v přízemí nebo do šestadvaceti sálů v prvním patře, zdobených cennými rokokovými malbami a vybavenými původním nábytkem.

Zámecká knihovna s překrásnou dřevěnou podlahou obsahujme knihy v mnoha jazycích a nejrůznějších žánrů od vědeckých a filozofických publikací až po dobovou červenou knihovnu.

Zdejší 58. velmistr Řádu německých rytířů Evžen Rakousko-Těšínský si do každé z nich pečlivě přičinil poznámku o datu její přečtení. Právě se ostatně nejvíc zasloužil o shromáždění zdejších cenných uměleckých sbírek.

Jedním z nejcennějších je taneční sál se skvělou výzdobou, v pánském hudebním salonku si zase můžeme prohlédnout dobové hudební nástroje včetně vzácného spinetu.

Zámecká galerie pak představuje kolekci děl italských, holandských, vlámských a německých mistrů z doby 16. až 18. století ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů. K pořádání výstav jsou adaptovány prostory hospodářských budov a bývalé konírny.

Dnes je bruntálský zámek národní kulturní památkou a sídlí v něm regionální muzeum. To si pro svou činnost nemohlo přát lepší prostory.

V sálech nejstarší části zámku zvané Starý palác je instalována expozice o přírodě zdejšího regionu a také o zdejších tradičních řemeslech.

Reprezentační sály bruntálského zámku ale můžeme navštívit i při výjimečnějších příležitostech než v rámci běžné prohlídky.

Konají se tu koncerty i divadelní představení a také svatební obřady, zámek však často hostí i další zajímavé akce pořádané městem, například tradiční velikonoční jarmark.

Věž zámku
Věž zámku

I obranná věž může být romantická

Už od 16. století obklopuje zámecké budovy také rozlehlý park o ploše 2,5 hektaru. Zatímco bezprostředně kolem zámku je zachována barokní dispozice zahrady, dál už se prostírá přírodně krajinářský park.

Když jím budeme procházet, budeme postupně objevovat třeba pozůstatky původních hradeb s půlkruhovou baštou z 15. století.

Další bašta nacházející se v parku je už novodobější, hranatá a přestože je vybavena střílnami, jedná se spíše o romantický pavilon vybudovaný v rámci úprav parku.

Projít se můžeme také kolem kruhu jedenácti pískovcových plastik z konce 18. století v přední části parku. Soch najdeme ale v parku celkem šestnáct.

Prostor pak korunuje přízemní zděná sala terrrena z roku 1894 s balustrádou a barokními klenbami, postavená na místě bývalého pivovaru.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!