„Fuerte“ znamená silný. „Ventura“ označuje štěstí, dobrodružství, ale také vítr.
A protože na Fuerteventuře opravdu často fouká, díky čemuž se průměrná denní teplota po celý rok pohybuje okolo 22° C, zveme vás na zimní dovolenou na ostrov Silný vítr, který leží v souostroví Kanárské ostrovy.
Vítr na ostrově se postaral i o další místní kolorit. Při putování po ostrově určitě budete míjet jeden ze čtyřiceti starých větrných mlýnů.
Začaly se stavět už v 17. století a vyráběla se z nich směs zvaná gofio – speciální mouka z kukuřice a pražených obilovin.
Větrní veteráni
Dnes už větrní veteráni slouží především jako turistické atrakce. Vítr dnes roztáčí vrtule několika desítek moderních větrných elektráren. Místní však odjakživa označovali svoji domovinu za Ostrov koz.
Rohatí čtvernožci jsou po staletí maskoty Fuerteventury a současně nejčastěji se vyskytujícími se zvířaty na ostrově. Asi vás neudiví, že hlavní město Puerto del Rosario (Přístav růží) se dokonce kdysi jmenovalo Puerto de Cabras – Přístav koz.
Určitě neváhejte a ochutnejte místní kozí sýry. Jsou vyhlášené a z ostrova jsou exportovány do špičkových restaurací po celém světě.
Místní delikatesa
V těch místních vám k večeři nabídnou delikatesu z kozího masa. Osolit si ji můžete solí, která vzniká přírodní cestou v unikátních solných pánvích na jihu ostrova. Počítejte s tím, že budete pořádně vyhládlí.
Většinu času totiž patrně strávíte koupáním na jedné ze 150 vyhlášených pláží. Třetinu z nich pokrývá jemný bílý písek, který ve spojení s blankytně modrým mořem doslova vyzývá ke šnorchlování.
Díky pozvolně se zvažujícímu vstupu do moře se nemusíte obávat ani o malé potápěče.
Koupání a dobrodružství
Nadšená vnoučata z vody jen tak nevyženete. Určitě je ale nalákáte na dobrodružnou jízdu ponorkou Subcat Submarine. Počítejte s tím, že devadesátiminutová hra na kapitána Nema stojí minimálně 1500 korun na osobu.
Ponorka se potápí až do hloubky 30 metrů a najdete ji v blízkosti letoviska Morro Jable. Na mírně morbidní památku narazíte poblíž vyhlášené pláže Playa de Garcey na západním pobřeží ostrova.
V roce 1994 se tam během velké bouře doslova zapíchla do mořského dna kdysi slavná loď American Star. Plula do Thajska, kde se měla stát hotelem. Po dvou dnech a nocích se rozlomila na dva kusy. Jen náhodou přitom nedošlo ke ztrátám na životech.
Posádka opustila vrak včas. O to, že se dnes vraku přezdívá Loď duchů, se postaralo několik hazardérů, kteří ztratili život, když se pokoušeli překonat silné víry a k vraku doplavat.