Všichni známe legendu, podle níž v útrobách posvátné hory Blaník spí neporazitelné vojsko svatého Václava, které svému národu přispěchá na pomoc v nejtěžších chvílích. Pověst se zrodila pravděpodobně někdy v průběhu 15. století a nás určitě uklidňuje, že vojsko dosud nevyjelo, takže ještě není nejhůř. A tak se můžeme v poklidu vydat na výšlap na vrchol této pověstmi tak opředené hory.
Ti, kdo se
Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století.
V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby.
Sto tisíc lidí ve štolách
K s
Bohumil Hrabal Polabí, Nymburk a Kersko miloval. Lepší místo, kde mu vzdát hold, neexistuje. Šlápněte do pedálů, a vyrazte do středních Čech na Nymbursko po jeho stopách!
Nenáročný výlet dlouhý přibližně 35 kilometrů zvládnou i děti. Vede po rovině po asfaltových, lesních i polních cestách a jeho ideálním výchozím místem je Nymburk.
[caption id="attachment_85413" align="alignnone" width="25
Co takhle projít si novou Stezku středozemím? Její základní pěší varianta je dlouhá 569 km. Celá je ovšem rozdělena do 27 denních etap s průměrnou délkou od 20 do 25 km a je jen na vás, kdy, kam a na jak dlouho se vypravíte.
Kokořínské pokličky
Skalní pohádka na Kokořínsku i rovinaté Povltaví
Jednotlivé úseky byly v
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame
Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Některá místa v krajina mají odnepaměti silnou duchovní atmosféru. Na takových potom vznikají kapličky, kostely nebo chrámy. A ta nejpůsobivější se stávají poutními místy. Stejně jako Maková hora.
Pokud se rozhodneme navštívit Makovou horu nedaleko Příbrami, možná budeme čekat vrch zvedající se do krajiny uprostřed červených makových polí. Ve skutečnosti nenápadný kopec s nadmořskou výškou 545 me
To, že v oblasti dnešních Poděbrad je krásně, si pravděpodobně mysleli lidé už v paleolitu, protože se tu usadili. Líbilo se tu dalším a dalším generacím, král Přemysl Otakar II. tu v polovině 13. století nechyl zbudovat kamenný hrad, z něhož se postupně stal pohodlný zámek, a o dvě stě let později byly Poděbrady slavnostně povýšeny na město.
Obliba Poděbrad ale nebyla jen krásným okolím. Skrz mě
V okolí Berouna naleznete mnoho rozhleden. Jednou z nich je rozhledna Máminka na Krušné hoře zhruba 10 kilometrů západním směrem.
Je vysoká 33 metrů a také ona je otevřena celoročně. Zahlédnout z ní můžeme i Krkonoše nebo Šumavu. A to nám zbývá ještě rozhledna Lhotka, za níž ovšem budeme muset od Berouna opačným směrem, i když jen šest kilometrů.
Ta vyhlíží naopak velice moderně, protože je to
Vinařské stezky se v České republice těší poměrně velké oblibě. Vyhledávaným cílem jsou pak hlavně díky možnosti propojení turistiky s krajinou posetou vinicemi a možností cestou rozumně ochutnávat. Většina se jich pravda nachází na jižní Moravě, ale také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. Hned dvě zajímavé tematické stezky pak můžete navštívit ve středních Čechách. Absolvovat se dají n
Město Mnichovo Hradiště leží mezi Mladou Boleslaví a Turnovem, tedy na samém rozhraní Středočeského a Libereckého kraje. Díky dálnici D10 spojující Prahu s Libercem je skvěle dostupné a může být ideálním východiskem pro výlety do Českého ráje. Návštěvníci tu okusí přátelskou atmosféru někdejšího maloměsta, které v posledních letech roste do krásy, nebojí se moderních technologií a chce vyprávět př