Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně

Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky!

Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími měl uzdravovat na smrt nemocné a v místě vyvěrá dodnes.

Stačí si k němu udělat krátkou procházku a můžete se napít i vy. Hledejte bílou rotundu s příznačným nápisem Léčivý-pramen. Takzvaná Boží voda sice nevyvěrá přímo v ní, ale o kus níže, kde vytéká zpod kamene z hadice.

Je u ní však upozornění, že není pitná, doporučuje se proto se s ní raději pouze lehce omýt a osvěžit. Jen dávejte pozor, je hodně studená. Proč je ale vlastně považována za zázračnou?

Zázračná uzdravení

Vše začíná 15. dubna roku 1745. K prameni údajně míří jistý špitálník Říha. Vleče se k němu prý na smrt nemocný z města takřka tři hodiny. Když je konečně u něj, napije se a umyje si obličej, rázem pookřeje.

Okamžitě se mu totiž uleví, jako mávnutím kouzelného proutku se napřímí a vrátí se zpět domů.

Nemůže uvěřit tomu zázraku a vypráví o něm ostatním. O prameni se tak začne mluvit jen v superlativech a jak to tak bývá, další uzdravení následují. Znám je třeba případ jistého domkáře Jiřího Cihláře, který trpěl dnou, bolestivým onemocněním nejčastěji postihujícím klouby a právě u pramene našel úlevu.

Místní začnou zázračné vlastnosti vody přisuzovat Panně Marii a nejdříve se prameni říká Mariánský. Trojice zdejších obyvatel, konkrétně městský správce Jan Šustr, myslivec Jiří Rys a hajný Jan Švejda pak nechávají vodu vyčistit a v roce 1747 je tu postavena kaplička.

To však ještě není vše.

Věhlasné lázně?

Do kapličky u pramene je umístěn obraz Panny Marie Sedmibolestné a dokonce jsou tu vybudovány dvě komory ke koupání. Zanedlouho lidé prameni neřeknou jinak než Boží voda. Kolem roku 1750 jsou tu zbudovány lázně, je tu vystavěna nová kaplička a dokonce i lázeňský dům nabízející občerstvení a ubytování.

Magické a léčivé místo přitahuje pozornost čím dál víc a dochází tu prý k dalším zázrakům.

Pod Chlumem

Například jistá pětadvacetiletá Johana Bendová tu zanechala své berle poté, co ji prý voda vyléčila z dny. Do té doby údajně nebyla schopna normální chůze. K lázním se začnou dělat procesí a konají se tu různé společenské akce, jeho pověst ho předchází.

Pak ale přijde rok 1864 a lázeňský dům téměř zničí požár. Budova je sice za několik let postavena znovu, následně se však lázně dostanou do rukou soukromých vlastníků a ti se potýkají s nedostatkem finančních prostředků.

Věhlas místa proto postupně zaniká.

Tajemné jevy

V dnešní době připomíná někdejší slávu pouze polorozpadlá kaplička a rotunda, jež na místě stojí. Je až k nevíře, že sem byly kdysi dokonce vypravovány omnibusy (vozidlo hromadné dopravy tažené koňmi) a vyráběla se tu vlastní limonáda nazývaná „božívodka“. I přesto tu zůstává výjimečná atmosféra, zvláštní klid i navzdory blízké silnici a v neposlední řadě pramen, který nikdy nevyschl. Dostanete se sem pěšky jak z mladé Boleslavi, tak například i z Dobrovic, dovedou vás sem turisticky značené trasy.

A pokud máte rádi nadpřirozeno, zajímat by vás mohla i pověst o přízraku černého muže se psem, který se má zjevovat nedaleko. V blízkosti Boží vody pak prý tu a tam lidé pozorují tajemné světelné koule, které se vznáší ve vzduchu.

Něco navíc: Dobrá voda u Loučně

V blízkosti obce Loučeň se nacházela studánka Dobrá (nebo také Boží) voda. Nechala ji vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi.

Voda měla údajně blahodárné účinky a léčila zejména oční nemoci. Oblíbil si ji například i hudební skladatel Bedřich Smetana (1824–1884). Pramen je dnes vyschlý, pouze občas se tu prý objeví malý pramínek.

Foto: Creative Commons, Autor

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Hora Blaník: Spí v ní bájní rytíři?

Hora Blaník: Spí v ní bájní rytíři?

Spirituální Svatý Jan pod Skalou

Spirituální Svatý Jan pod Skalou

Štramberk: Moravský Betlém

Štramberk: Moravský Betlém

Pekelná skála v Chudenicích: Jaká skrývá tajemství?

Pekelná skála v Chudenicích: Jaká skrývá tajemství?

Tajemné znojemské podzemí

Tajemné znojemské podzemí

Krvavé pohřební orgie na Býčí skále: Pohani v Česku

Krvavé pohřební orgie na Býčí skále: Pohani v Česku

Nenechte si ujít další zajímavé články