Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn: Působí zde Panna Marie?

Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla.

V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kterém se ukrývají zoufalí obyvatelé. Náhle ale, navzdory bezmračnému nebi, přichází podivná bouře s blesky, které udeří přímo do tatarského ležení.

Současně s tím se prý zoufalým Moravanům zjevuje Panna Marie a ze skály vytryskne k úžasu všech pramen křišťálově čisté vody. Tímto údajným zázrakem začala historie tajemného pramene, který prý dodnes léčí přicházející poutníky… Je příběh jen výsledkem pověrčivosti a víry obyčejných lidí?

Vrch Hostýn

Magická historie

Využívání přírodních zdrojů na vrcholu Hostýn má silnou tradici. Ostatně člověk se zde údajně vyskytoval už v pravěku. V době bronzové se na něm nacházelo první opevnění a později pak keltské oppidum (opevněná vesnice – pozn. red.) a následně slovanské hradiště. Proč si ale naši předci vybrali právě toto místo? Podle některých badatelů právě proto, že je Hostýn velmi silným energetickým centrem, které bylo vhodné nejen pro život, ale i pro nejrůznější rituály a duchovní praktiky.

Časem prý navíc význam lokality ještě rostl. Na vrcholu vznikla bazilika, která je dnes významným poutním místem. „Je to, jako by vyřčené modlitby našich předků zanechaly otisk v prostoru a neuvěřitelně silně tu na vás dýchala historie.

Davy Moravanů sem například za války proudily vyprosit si požehnání pro vojáky (své blízké) na frontě,“ píše český psycholog a zastánce alternativní medicíny Jiří Hamerský (*1978).

Jiří Hamerský

Zbavte se problémů

Hostýn je v současnosti nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a také patří mezi ta nejpamátnější. Pokud se zde zdržíte byť jen třeba chviličku, místo vás podle mnohých svědků doslova naplní pozitivní energií.

Problémy se srdcem, pocity únavy a stres. Tyto a mnohé další problémy prý návštěva místa pomáhá řešit. Účinky ještě můžete zesílit pomocí jednoduché meditace. Posaďte se na místo, které pokud možno odlehlé, zavřete oči a snažte se myslet pouze na svůj dech.

Vydržte takto několik minut a zkoušejte přitom zahánět jakékoliv myšlenky, které vás napadají. Po takovém relaxu u posvátného Hostýna by se vaše mysl měla pročistit, nabít novou energií a vaše zdravotní problémy by se měly zmírnit.

A léčivý má být i pramen, který najdeme v kapli jen pár set metrů od baziliky, a který souvisí se známou legendou o Hostýnském zázraku. Má prý skutečně blahodárné účinky na lidské zdraví. Nicméně minimálně jedna skutečnost vzbuzuje pochybnosti…

Letecký pohled na Hostýn

Existují důkazy?

Archeologické nálezy totiž nemají poskytovat žádný významný doklad výše zmíněné legendy. A stejně tak prý neexistují věrohodné důkazy o tom, že by zdejší pramen někoho zázračně uzdravil. Jedná se tedy jen o povídačky?

Mezi současnými potomky Tatarů se dodnes traduje, že byli v dávných dobách skutečně za podivných okolností poraženi kdesi na Moravě. Může to pravost legendy podporovat? Nebo se ověřené důkazy objeví teprve v budoucnosti?

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Hora Blaník: Spí v ní bájní rytíři?

Hora Blaník: Spí v ní bájní rytíři?

Spirituální Svatý Jan pod Skalou

Spirituální Svatý Jan pod Skalou

Štramberk: Moravský Betlém

Štramberk: Moravský Betlém

Pekelná skála v Chudenicích: Jaká skrývá tajemství?

Pekelná skála v Chudenicích: Jaká skrývá tajemství?

Tajemné znojemské podzemí

Tajemné znojemské podzemí

Krvavé pohřební orgie na Býčí skále: Pohani v Česku

Krvavé pohřební orgie na Býčí skále: Pohani v Česku

Nenechte si ujít další zajímavé články