Decentní a magicky tajemná Kroměříž je pro výjimečnou architekturu a kulturní i přírodní památky známá také jako Hanácké Atény.
Po celá staletí zde olomoučtí biskupové a arcibiskupové shromažďovali cenné sbírky, a zároveň se podíleli na celkové proměně města. Vychutnáte si zde zejména opojný klid, jelikož Kroměříž je místem, kde stres ani shon nemá šanci.
Kulturní dědictví
Největším láka
Kroměříži se někdy říká Hanácké Athény, což pravděpodobně souvisí především s vytříbenou krásou celého města.
Není proto divu, že v roce 1997 byla Kroměříž prohlášena nejhezčím českým městem a dostala se na seznam dědictví UNESCO. Hanácké město zaslíbené, které bylo ve středověku centrem kultury a hudby, si pozornost rozhodně zaslouží. Co dalšího zde oko návštěvníka může spatřit?
Arcibiskupsk
Když o Květné a Podzámecké zahradě uslyší někdo, kdo Kroměříž nezná, snadno by podlehl představě, že tyto dva skvosty, zapsané i v seznamu památek UNESCO, jsou si vzájemně podobné. Ve skutečnosti se snad ani nemohou více lišit.
Z obou takzvaných arcibiskupských zahrad začněme Podzámeckou, která si přednost zaslouží vzhledem k tomu, že je větší a také starší. Zaujímá plochu 64 hektarů mezi kroměří
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla.
V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Květná zahrada s dlouhou kolonádou byla původně barokním parkem ve stylu francouzské zahrady, jež je dodnes bohatě vyzdobena sochami, fontánami a živými ploty.
Zahrady tohoto typu se do současné doby dochovaly jen velmi vzácně. Pro svou krásu je zahrada využívána veřejností, k výstavám a společenským a kulturním akcím.
Galerie v
Téměř osm století uplynulo od chvíle, kdy se podle legendy na hoře Hostýn stal zázrak. Nejnavštěvovanější a současně nejvýše položené poutní místo na Moravě si v současnosti každý rok přijede prohlédnout na půl milionu lidí.
Dlouhou a bohatou historii má za sebou poutní místo na vrchu Hostýn. Už v pravěku se zde nacházelo rozsáhlé hradiště z doby bronzové s obranným valem vysokým až osm metrů, k
Stejně jako většina významnějších měst, tak byla i Kroměříž založena jako tržní osada na křižovatce obchodních cest. V době církevní kolonizace se stala v první čtvrtině 12. století majetkem olomouckých biskupů.
Rostoucí ves byla v druhé polovině 13. století povýšena na město. Na přelomu středověku a novověku bylo město několikrát poničeno náboženskými válkami, ale dočkalo se velkorysé obnovy.
Ocitneme-li se při svých toulkách jižní Moravou v Kroměříži, určitě zamíříme do místního muzea. Vstupné je zdarma. Zhlédneme zde mnoho zajímavostí a samozřejmě se detailně seznámíme i s historií města. Milovníky záhad však nejvíce zaujme místní orloj, který sestrojil před téměř 85 lety bednář Jan Linduška z Přerova.
Prosklená bedna vysoká asi dva metry a ozdobená různými malbami v sobě skrývá p
Svatý Hostýn je nejvýše položeným mariánským poutním místem na Moravě, viditelným už zdaleka (díky rovinaté krajině úrodné Hané). Po tři století je cílem tisíců poutníků z blízkého okolí i vzdálenějších krajů.
První písemná zmínka o kopci Hostýnu (735 m. n. m.) pochází z poloviny 16. století. První osadníci však žili na Hostýně již v pravěku. Vrchol Hostýna je obehnán valem o délce 1 835 metrů, k