Hrad Rabí si znalci historie nejčastěji spojují s husitským vojevůdcem Janem Žižkou. Právě při obléhání tohoto opevněného sídla v červenci roku 1421 přišel o druhé oko, když se do hrušně, pod kterou stál, zabodl zbloudilý šíp a vyloupl osudnou třísku. Hrad má ovšem mnohem bohatší a zajímavější historii, která sahá nejméně dvě století před Žižkovo obléhání.
Nejrozsáhlejší česká zřícenina
Někdy na
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem.
Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park.
Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
Pivovarnictví má v Plzni dlouhou tradici. První piva se zde začala vařit ihned po založení města v roce 1295. Český král tehdy udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné.
Privilegium vaření piva, finančně velmi výnosné, povolovalo držiteli prodávat pivo v jeho vlastním domě. Svrchně kvašená piva však měla velmi proměnlivou kvalitu. Výtky ohledně jejich nevalné úrovně došly tak daleko, že v r
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh.
Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům.
Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento záměr ale naštěstí d
Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini.
Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Lyžařské středisko Špičák se rozkládá zhruba 5 km od německých hranic a 85 km od Plzně. Nadmořská výška je v rozmezí 865 – 1202 metrů. Nejvyšším bodem je vrcholek hory Špičák, podle níž nese celé středisko svůj název.
Tento areál je velice oblíbený hlavně kvůli své různorodosti, tedy tomu, že se zde vyřádí každý lyžař, od začátečníků až po profesionály. Najdeme zde slušných 8 kilometrů sjezdov
Musel to být úžasný pohled, když se metrová polena valila speciálně vystavěným vodním kanálem uprostřed šumavské přírody. Polena už v něm dnes neuvidíme, ale plavební kanál je dokladem technických schopností našich předků dodnes.
Návštěvníci Šumavy už nejspíš viděli známý Schwarzenberský plavební kanál, vystavěný v letech 1789 až 1822. Zatímco se budoval, stihnul ale jeho stavitel, knížecí ředite
Horská synagoga v Harmanicích, už jste ji navštívili? K výstavbě významné památky nesoucí židovský odkaz bylo přistoupeno v letech 1883–1898.
Během okupace ale byla synagoga uzavřena a využívána k jiným účelům. Její znovuotevření se konalo teprve roku 2006. Dnes je označována jako nejvýše položená synagoga v Česku.
Synagoga v Klatovech
Ačkoli její původní podoba vzala za své, jedinečné kouzl