Domů     Hrad Kašperk: Majestátní král šumavských hor
Hrad Kašperk: Majestátní král šumavských hor
od 11.5.2023
1

Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí.

Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se počet obyvatel, tak ale rostla možnost ohrožení zpoza hranic s Bavorskem.

Panovník měl obavu především o naleziště zlata ve Vydře u Rejštejna, kde se vzácný kov těžil už od roku 1337. A navíc tu skrz lesy procházela takzvaná Zlatá stezka spojující Čechy s dunajskými přístavy.

Až Janův syn Karel IV. se ale rozhodl přispět k ochraně města vybudováním pevného hradu. Podle legendy on sám osobně vybral místo k jeho založení na skalním ostrohu Ždánov zhruba dva kilometry od Kašperských Hor.

Kde končí skála a začíná hrad?

Místo bylo k založení hradu ideální svou polohou, ale úzký vrchol skály nutil architekty hodně přemýšlet, než mohli navrhnout konečnou podobu stavby. Na klasický hrad tu prostě nebylo dost místa, a tak má Kašperk netradiční protáhlý tvar.

Jen samotné jádro si mohlo dovolit klasickou pravoúhlou formu, zatímco jeho vnější opevnění už kopíruje skálu. Výsledkem byl ale hrad, jehož zdi v kombinaci se strmými srázy kolem z něj činily baštu vskutku nedobytnou.

Se svou nadmořskou výškou 886 metrů je to nejvýše položený český královský hrad a na boj byl opravdu skvěle připraven.

Čtyři mosty k zastavení útoku

Podíváme-li se dnes na hrad Kašperk, ani se nám nechce věřit, že něco takového tehdejší stavbaři zvládli dokončit za pouhých pět let.

Tehdy se ovšem hrad ještě na počest svého zakladatele jmenoval Karlsberg, ale od takového názvu už k počeštění na Kašperk nebylo daleko. Při projektování se myslelo především na jeho obranný účel.

A tak dostal čtyři padací mosty přes hluboké příkopy, které by útočníci museli při svém nájezdu postupně překonat.

Jako první čekal příkop vnějšího opevnění, a pokud by se snad obléhatelé přes něj dokázali dostat, museli by vzápětí překonat takzvaný stěžejkový most visící na řetězech. Ani po jeho zdolání by ovšem ještě nebyli pány hradu.

Čekal by je další most před druhým nádvořím a jako poslední pojistka pak přechod k samotnému jádru hradu. To bylo tvořeno obytným palácem a dvěma vzájemně propojenými strážními věžemi vysokými 27 metrů.

Všechno pohodlí pro návštěvy

Byli bychom ale na omylu, kdybychom Kašperk vzhledem k jeho obranným účelům považovali za strohý a neútulný.

Naopak, v paláci se často konaly audience vzácných hostů, což se neobešlo bez opulentních hostin, a významné návštěvy by samozřejmě nebyly ochotné přebývat v nějaké nevlídné ratejně.

A tak se Kašperk dočkal třeba zasklených oken, což v tehdejší době u hradů vůbec nebylo tak obvyklé, a hlavní sál zdobený malbami byl obložený dřevem, aby se v něm lépe udržovalo teplo.

S králem si radši nezahrávat

Císař Karel IV. dobře věděl, že hrad vždycky nebude spravovat sám panovník, a tak pro jeho budoucí majitele připravil výhodné podmínky.

Například hned po dostavění hradu stanovil, že každý jeho držitel bude nositelem hrdelního práva pro Prácheňský kraj, tedy oblast Pošumaví a povodí Otavy. Na Kašperku se pak opravdu odehrávaly i popravy zločinců.

Postupně se tu usídlila řada významných osobností, jedním z prvních byl i sám pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. V polovině 15. století Kašperk získal rod Šternberků.

Ti měli svého času určité rozpory s panovníkem, tehdy s Jiřím z Poděbrad, protože se aktivně zapojili do snahy o jeho sesazení.

Právem tak očekávali královskou odvetu a v rámci příprav vybudovali 400 metrů vzdálené předsunuté opevnění známé dnes jako Pustý hrádek.

Lapkové budou muset bydlet jinde

Jenže tím se invence majitelů Kašperka v oblasti stavebních úprav zřejmě vyčerpala. Na konci 16. století už chátrající hrad dávno nepřipomínal tu hrdou pevnost tyčící se nad údolím.

Majitelé ho rozprodávali a v roce 1616 se ho pokusilo zachránit město Kašperské Hory, když ho odkoupilo. Jenže na udržování, natož na opravy město nemělo. Za třicetileté války už ani nikomu nestál za dobývání, jen se v něm ukrývali obyvatelé z okolí.

Po třicetileté válce Kašperku zasadilo možná rozhodující ránu rozhodnutí krále Ferdinanda III., podle něhož mělo být zbořeno mnoho opevněných hradů, aby se nemohly stát útočištěm loupeživých band bývalých žoldnéřů.

Kašperk totálnímu zničení unikl, ale vlastně jen o kousek. Místní obyvatelé si královské nařízení vyložili tak, že hrad je od této chvíle volně přístupnou zásobárnou stavebního materiálu pro jejich vlastní příbytky.

Vzácnost ožívá až po staletích

Kašperk pomalu směřoval k zapomenutí a po dvě staletí pustl. Až ve druhé polovině 19. století některým vzdělancům došlo, jakou vzácnost vlastně na kopci za Kašperskými Horami mají, a začali se zasazovat o jeho opravu a využití.

Příliš úspěšní v této snaze nebyli, a tak se hrad větších stavebních prací dočkal až v 70. letech minulého století. Ty vlastně probíhají dodnes. V roce 2007 dostala například novou střechu východní věž, protože tu původní odnesl orkán Kyrill. A hrad už opět kypí životem jako za časů své největší slávy.

Kdo zachrání zakletou duši?

Na návštěvníky dnes čeká několik prohlídkových tras. Jedna je seznámí s každodenním životem na hradě včetně přípravy pokrmů nebo hygienických zvyklostí a zavede je třeba i do 5. patra východní věže se skvělou vyhlídkou.

Druhá se podrobněji věnuje stavbě hradu a zahrnuje třeba ukázky dobových pracovních nástrojů nebo obrazů průběžně mapujících postup stavebních prací.

Pro rodiče s dětmi ve věku od 6 do 11 let je pak připravena speciální interaktivní prohlídka plná soutěží a úkolů.

Za úspěšné řešení děti obdrží část zaklínadla a pokud ho dokážou složit celé, vysvobodí s jeho pomocí ze zakletí postavu, která upsala svou duši ďáblu.

V sezóně je také na nádvoří připraven lučištník, pod jehož dohledem je možné si vyzkoušet pravý středověký luk nebo kuši.

Lesní matka i šplhající příšera

Kašperk je jako každý správný hrad opředen mnoha pověstmi a dokonce se říká, že je možná nejstrašidelnějším hradem u nás.

Zjevují se tu údajně duše vojáků padlých za třicetileté války, bloudí tu černý kůň s ohnivou ohlávkou a spatřeni už prý byli i kostlivci popíjející ve věži.

Jedna z legend vypráví o tragicky ovdovělém chudém a smutném dřevorubci, který si těžce vydělal na živobytí na svazích pod Kašperkem. Slitovali se nad ním skřítkové žijící v hradních rozvalinách.

Nejprve mu pomáhali s porážením stromů a nakonec proměnili osekané větve ve zlaté pruty, aby už nikdy nepoznal bídu.

Ten, kdo v noci v kašperských lesích zabloudí, možná bude mít štěstí a potká Lesní matku – tisíciletou šlechetnou bytost s lišejníky místo vlasů a v oděvu z mechu a březové kůry, která dává pozor na zdejší přírodu a když se nad zbloudilcem slituje, vyvede ho z temnot na světlo.

Ví totiž, kde jsou v lesích ukryté nebezpečné bludné kořeny, močály a strže. Zato nepříjemným zážitkem se může stát noční setkání se šplhajícím strašidlem, které leze po zdech hradu hlavou dolů.

Má prý bílou holou lebku s prázdnými očními důlky a může na nevítaného hosta i zaútočit.

Pohledy z Kašperku i na Kašperk

Hrad leží pouze necelé tři kilometry od Kašperských Hor, ale pojedeme-li autem, můžeme zaparkovat přímo na hradním parkovišti vzdáleném jen 1,5 kilometru. Vydat se na hrad ovšem můžeme i z města, zavede nás k němu zelená turistická značka přímo z náměstí.

Zdatnější výletníci si možná troufnou na osmikilometrový výšlap vedoucí na Kašperk přes Žlíbek a Pustý hrádek, potom ale musíme sledovat modrou značku.

Pro ty, kterým nebude stačit prohlédnout si majestátní hrad z vyvýšeniny u Pustého hrádku, můžeme poradit čtyřkilometrový výlet k rozhledně na Sedle, která tam stojí od roku 2009. K té se navíc ještě pohodlněji a kratší cestou dostaneme z parkoviště nedalekých Albrechtic.

Odměnou nám pak bude výhled nejen na hrad Kašperk, ale i na značnou část Šumavy.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy