Domů     Hrad Kašperk: Majestátní král šumavských hor
Hrad Kašperk: Majestátní král šumavských hor
od 11.5.2023
1

Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí.

Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se počet obyvatel, tak ale rostla možnost ohrožení zpoza hranic s Bavorskem.

Panovník měl obavu především o naleziště zlata ve Vydře u Rejštejna, kde se vzácný kov těžil už od roku 1337. A navíc tu skrz lesy procházela takzvaná Zlatá stezka spojující Čechy s dunajskými přístavy.

Až Janův syn Karel IV. se ale rozhodl přispět k ochraně města vybudováním pevného hradu. Podle legendy on sám osobně vybral místo k jeho založení na skalním ostrohu Ždánov zhruba dva kilometry od Kašperských Hor.

Kde končí skála a začíná hrad?

Místo bylo k založení hradu ideální svou polohou, ale úzký vrchol skály nutil architekty hodně přemýšlet, než mohli navrhnout konečnou podobu stavby. Na klasický hrad tu prostě nebylo dost místa, a tak má Kašperk netradiční protáhlý tvar.

Jen samotné jádro si mohlo dovolit klasickou pravoúhlou formu, zatímco jeho vnější opevnění už kopíruje skálu. Výsledkem byl ale hrad, jehož zdi v kombinaci se strmými srázy kolem z něj činily baštu vskutku nedobytnou.

Se svou nadmořskou výškou 886 metrů je to nejvýše položený český královský hrad a na boj byl opravdu skvěle připraven.

Čtyři mosty k zastavení útoku

Podíváme-li se dnes na hrad Kašperk, ani se nám nechce věřit, že něco takového tehdejší stavbaři zvládli dokončit za pouhých pět let.

Tehdy se ovšem hrad ještě na počest svého zakladatele jmenoval Karlsberg, ale od takového názvu už k počeštění na Kašperk nebylo daleko. Při projektování se myslelo především na jeho obranný účel.

A tak dostal čtyři padací mosty přes hluboké příkopy, které by útočníci museli při svém nájezdu postupně překonat.

Jako první čekal příkop vnějšího opevnění, a pokud by se snad obléhatelé přes něj dokázali dostat, museli by vzápětí překonat takzvaný stěžejkový most visící na řetězech. Ani po jeho zdolání by ovšem ještě nebyli pány hradu.

Čekal by je další most před druhým nádvořím a jako poslední pojistka pak přechod k samotnému jádru hradu. To bylo tvořeno obytným palácem a dvěma vzájemně propojenými strážními věžemi vysokými 27 metrů.

Všechno pohodlí pro návštěvy

Byli bychom ale na omylu, kdybychom Kašperk vzhledem k jeho obranným účelům považovali za strohý a neútulný.

Naopak, v paláci se často konaly audience vzácných hostů, což se neobešlo bez opulentních hostin, a významné návštěvy by samozřejmě nebyly ochotné přebývat v nějaké nevlídné ratejně.

A tak se Kašperk dočkal třeba zasklených oken, což v tehdejší době u hradů vůbec nebylo tak obvyklé, a hlavní sál zdobený malbami byl obložený dřevem, aby se v něm lépe udržovalo teplo.

S králem si radši nezahrávat

Císař Karel IV. dobře věděl, že hrad vždycky nebude spravovat sám panovník, a tak pro jeho budoucí majitele připravil výhodné podmínky.

Například hned po dostavění hradu stanovil, že každý jeho držitel bude nositelem hrdelního práva pro Prácheňský kraj, tedy oblast Pošumaví a povodí Otavy. Na Kašperku se pak opravdu odehrávaly i popravy zločinců.

Postupně se tu usídlila řada významných osobností, jedním z prvních byl i sám pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. V polovině 15. století Kašperk získal rod Šternberků.

Ti měli svého času určité rozpory s panovníkem, tehdy s Jiřím z Poděbrad, protože se aktivně zapojili do snahy o jeho sesazení.

Právem tak očekávali královskou odvetu a v rámci příprav vybudovali 400 metrů vzdálené předsunuté opevnění známé dnes jako Pustý hrádek.

Lapkové budou muset bydlet jinde

Jenže tím se invence majitelů Kašperka v oblasti stavebních úprav zřejmě vyčerpala. Na konci 16. století už chátrající hrad dávno nepřipomínal tu hrdou pevnost tyčící se nad údolím.

Majitelé ho rozprodávali a v roce 1616 se ho pokusilo zachránit město Kašperské Hory, když ho odkoupilo. Jenže na udržování, natož na opravy město nemělo. Za třicetileté války už ani nikomu nestál za dobývání, jen se v něm ukrývali obyvatelé z okolí.

Po třicetileté válce Kašperku zasadilo možná rozhodující ránu rozhodnutí krále Ferdinanda III., podle něhož mělo být zbořeno mnoho opevněných hradů, aby se nemohly stát útočištěm loupeživých band bývalých žoldnéřů.

Kašperk totálnímu zničení unikl, ale vlastně jen o kousek. Místní obyvatelé si královské nařízení vyložili tak, že hrad je od této chvíle volně přístupnou zásobárnou stavebního materiálu pro jejich vlastní příbytky.

Vzácnost ožívá až po staletích

Kašperk pomalu směřoval k zapomenutí a po dvě staletí pustl. Až ve druhé polovině 19. století některým vzdělancům došlo, jakou vzácnost vlastně na kopci za Kašperskými Horami mají, a začali se zasazovat o jeho opravu a využití.

Příliš úspěšní v této snaze nebyli, a tak se hrad větších stavebních prací dočkal až v 70. letech minulého století. Ty vlastně probíhají dodnes. V roce 2007 dostala například novou střechu východní věž, protože tu původní odnesl orkán Kyrill. A hrad už opět kypí životem jako za časů své největší slávy.

Kdo zachrání zakletou duši?

Na návštěvníky dnes čeká několik prohlídkových tras. Jedna je seznámí s každodenním životem na hradě včetně přípravy pokrmů nebo hygienických zvyklostí a zavede je třeba i do 5. patra východní věže se skvělou vyhlídkou.

Druhá se podrobněji věnuje stavbě hradu a zahrnuje třeba ukázky dobových pracovních nástrojů nebo obrazů průběžně mapujících postup stavebních prací.

Pro rodiče s dětmi ve věku od 6 do 11 let je pak připravena speciální interaktivní prohlídka plná soutěží a úkolů.

Za úspěšné řešení děti obdrží část zaklínadla a pokud ho dokážou složit celé, vysvobodí s jeho pomocí ze zakletí postavu, která upsala svou duši ďáblu.

V sezóně je také na nádvoří připraven lučištník, pod jehož dohledem je možné si vyzkoušet pravý středověký luk nebo kuši.

Lesní matka i šplhající příšera

Kašperk je jako každý správný hrad opředen mnoha pověstmi a dokonce se říká, že je možná nejstrašidelnějším hradem u nás.

Zjevují se tu údajně duše vojáků padlých za třicetileté války, bloudí tu černý kůň s ohnivou ohlávkou a spatřeni už prý byli i kostlivci popíjející ve věži.

Jedna z legend vypráví o tragicky ovdovělém chudém a smutném dřevorubci, který si těžce vydělal na živobytí na svazích pod Kašperkem. Slitovali se nad ním skřítkové žijící v hradních rozvalinách.

Nejprve mu pomáhali s porážením stromů a nakonec proměnili osekané větve ve zlaté pruty, aby už nikdy nepoznal bídu.

Ten, kdo v noci v kašperských lesích zabloudí, možná bude mít štěstí a potká Lesní matku – tisíciletou šlechetnou bytost s lišejníky místo vlasů a v oděvu z mechu a březové kůry, která dává pozor na zdejší přírodu a když se nad zbloudilcem slituje, vyvede ho z temnot na světlo.

Ví totiž, kde jsou v lesích ukryté nebezpečné bludné kořeny, močály a strže. Zato nepříjemným zážitkem se může stát noční setkání se šplhajícím strašidlem, které leze po zdech hradu hlavou dolů.

Má prý bílou holou lebku s prázdnými očními důlky a může na nevítaného hosta i zaútočit.

Pohledy z Kašperku i na Kašperk

Hrad leží pouze necelé tři kilometry od Kašperských Hor, ale pojedeme-li autem, můžeme zaparkovat přímo na hradním parkovišti vzdáleném jen 1,5 kilometru. Vydat se na hrad ovšem můžeme i z města, zavede nás k němu zelená turistická značka přímo z náměstí.

Zdatnější výletníci si možná troufnou na osmikilometrový výšlap vedoucí na Kašperk přes Žlíbek a Pustý hrádek, potom ale musíme sledovat modrou značku.

Pro ty, kterým nebude stačit prohlédnout si majestátní hrad z vyvýšeniny u Pustého hrádku, můžeme poradit čtyřkilometrový výlet k rozhledně na Sedle, která tam stojí od roku 2009. K té se navíc ještě pohodlněji a kratší cestou dostaneme z parkoviště nedalekých Albrechtic.

Odměnou nám pak bude výhled nejen na hrad Kašperk, ale i na značnou část Šumavy.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude