Domů     Třebíč: Město mnoha tváří
Třebíč: Město mnoha tváří

Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele.

Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv.

Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2003. V roce 2018 byly hranice památky UNESCO rozšířeny a nyní zahrnují i areál bývalého benediktinského kláštera.

AREÁL BÝVALÉHO BENEDIKTINSKÉHO KLÁŠTERA S BAZILIKOU SV. PROKOPA

Bazilika sv. Prokopa patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nejen odborníci ocení nástěnné malby v opatské kapli, románskou rozetu s původní desetidílnou kamennou kružbou či výjimečnou kryptu, jejíž klenbu podpírá padesát sloupů.

Kromě baziliky v areálu můžete navštívit Valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, zámeckou ledovnu, bylinkovou zahrádku, zámecký příkop a expozici Cesty časem, kde si užijí zábavu děti i dospělí.

Expozice je zaměřena na Třebíčskou historii a historická řemesla a děti si zde mohou vše vyzkoušet na interaktivních exponátech.

Od loňského roku jsou zde také k dispozici nové exponáty, a to tři knihovničky, inspirované historickými domy Třebíče, a interaktivní kopie oltáře z baziliky sv. Prokopa.

V přízemí třebíčského předzámčí naleznete expozici Za řemesly minulosti, která připomíná téměř zapomenutá řemesla jako perleťářství, modrotisk, sedlářství, perníkářství a modiství.

Návštěvníci areálu mohou také od dubna do října využít komentovanou prohlídkovou trasu Příběh Benediktinského opatství. Okruh prochází venkovními i vnitřními prostorami. Zájemci si prohlédnou jedinečnou baziliku sv.

Prokopa, seznámí se s jednotlivými budovami benediktinského opatství i s každodenním životem řeholníků v klášteře. Samostatná část je věnována opevnění areálu. Návštěvníci v zámecké ledovně nahlédnou i do historie ledařství. Prohlídková trasa končí na bývalém rajském dvoře.

ŽIDOVSKÉ MĚSTO SE HŘBITOVEM

Připomínkou dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstala ojedinělá čtvrť, která se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě.

Úzké uličky, průchody mezi domy, malá náměstí, verandy a balkony vytvářejí neopakovatelné kouzlo tohoto místa.

Při prohlídce židovské čtvrti byste neměli minout Zadní synagogu s expozicí židovské kultury, Dům Seligmanna Bauera s expozicí bydlení židovské rodiny nebo Pamětní síň Antonína Kaliny, nepříliš známého zachránce židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald.

Pamětní síň byla v roce 2019 rozšířena o expozici s názvem Děti Antonína Kaliny. Kalina zachránil více než devět set chlapců.

Jejich celkový počet zde symbolizuje Strom života – unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů Střední průmyslové školy Třebíč. Listy stromu nesou vytepaná reálná jména.

Expozice se dále věnuje osudům několika chlapců, z nichž po válce vyrostly výjimečné osobnosti – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela.

Pozornost je také věnována Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu významně podílel.

Tajemnou atmosféru zažijete na třebíčském židovském hřbitově. Hřbitov je jedním z největších a nejlépe zachovalých židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 11 722 m2 je pohřbeno přibližně 11 tisíc lidí a stojí zde 3 tisíce náhrobků.

V blízkosti vchodu na hřbitov vyrostla v roce 1903 obřadní síň, kde se konalo poslední rozloučení se zesnulými.

Informační centrum Zadní synagoga svým návštěvníkům nabízí prohlídky židovské čtvrti s průvodcem. Na výběr máte ze dvou okruhů.

První okruh zahrnuje komentovanou prohlídku Zadní synagogy spojenou s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházku židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů. Délka prohlídky je 1,5 – 2 hodiny.

Druhý okruh zahrnuje komentovanou prohlídku Zadní synagogy spojenou s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházku židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů a návštěvu židovského hřbitova. Délka prohlídky je 2 – 2,5 hodiny.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz