Domů     Putování baťovským Zlínem
Putování baťovským Zlínem
od 2.9.2021
1

Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci.

Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“ vás vtáhne přímo do éry firmy Baťa.

Svým rozsahem i propracovaností se jedná o ojedinělou expozici nejen v České republice, ale též v celé Evropě. Po prohlídce pokračujte na jednu z nejvýznamnějších památek – Baťův mrakodrap, tzv. „jedenadvacítku“.

Technickým unikátem budovy je pojízdná kancelář, kterou můžete vyjet až na vrchol mrakodrapu. Na vyhlídkové terase se vám naskytne úchvatný výhled na celé město, kterému dominují tovární budovy, baťovské domky a všudypřítomná zeleň.

Využít k tomu můžete dalekohledy, které jsou typově stejné jako na amerických mrakodrapech. Další významnou stavbou, která patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu a ke skvostům města, je Památník Tomáše Bati.

Tento architektonický „skleněný krystal“ v sobě ukrývá maketu letadla Junkers F13, ve kterém zahynul T. Baťa.

Další zajímavá místa, se kterými je spojeno jméno Baťa, naleznete v průvodci PO STOPÁCH BAŤŮ, který je v on-line verzi umístěn na turistickém portálu www.ic-zlin.cz, v tištěné podobě jej dostanete v Městském informačním a turistickém středisku.

Baťův památník
Baťův památník

Pěšky i na kole

Zlín a jeho okolní krajina nabízí několik dobře značených turistických i cyklistických

tras. Městem vedou dvě velmi oblíbené cyklostezky – městská cyklostezka přímo centrem města a páteřní cyklostezka vedoucí příjemnou krajinou kolem řeky Dřevnice, která se napojuje na Moravskou stezku.

Na www.ic-zlin.cz naleznete přehledné trasy pro silniční a horská kola a také tipy na zajímavá místa, která můžete po trasách navštívit. Jestli existuje místo, kam chodí Zlíňáci rádi na výlety, je to Lukov.

Zachovalá zřícenina velkolepého hradu schovaného v lesích jen kousek od města je skvělý tip na celodenní výlet.

Ze Zlína tam snadno dojedete autobusem, procházka z obce Lukov na hrad není dlouhá a cestou uvidíte největší dub na Zlínsku i skály Králky, kam chodí horolezci trénovat. Z Lukova na hrad můžete jít lesní pěšinou nebo cestou, která je sjízdná i s kočárkem.

Velmi často se tu konají akce, mrkněte proto na web, jestli některou z nich stihnete.

Pojízdná kancelář
Pojízdná kancelář

Z pasek až na pískoviště

Jestli pak víte, kde se u nás říká „na pasekách“? Všude tam, kde se kolem Zlína zvedají kopce s loukami, na kterých se dřív pásly ovečky a krávy. Dnes jsou tahle místa jedinečnými biotopy, které ukrývají nejednu přírodní památku. Kde začít?

Třeba na Pasekářské stezce na Želechovických pasekách. Jen kousek od města vás čeká takřka nedotčená příroda s nádhernými výhledy a nenáročným vlnitým terénem.

Stezka je dlouhá 7,7 km a snadno se k ní dostanete MHD. Kdo by si chtěl výlet prodloužit, žlutá turistická značka ho zavede na Kudlov nebo naučnou stezku Areál Lazy. Líné nedělní odpoledne láká k nenáročné procházce.

Po červené značce Cyrilometodějské stezky se vydejte od zlínského zámku až k jednomu z nejkrásnějších poutních kostelů v celém okolí. Chrám Narození Panny Marie ve Štípě je architektonickým skvostem a za návštěvu rozhodně stojí.

Kdo nerad chodí stejnou cestou dvakrát, může to do Zlína vzít kolem lázní Kostelec, kde se lidé léčí už od 18. století.

Mládě rejnoka ve zlínské zoo
Mládě rejnoka ve zlínské zoo

Po procházkách po městě a jeho okolí si jistě zasloužíte relax. Ten si užijte v parku Komenského, který je jen pár kroků od náměstí.

Dejte si kávu a něco dobrého, poležte si na trávě a nechte děti, ať se vyřádí na velkém hřišti s prolézačkami, zvonkohrou, pískovištěm a spoustu dalších radostí. Nejkrásnější jsou tu letní podvečery.

Zámek Lešná
Zámek Lešná

S dětmi za zábavou i poznáním

Oblíbená Zoo Zlín s pohádkovým zámkem Lešná nabízí výlet na celý den.

Najdete zde exotická zvířata, rozlehlé přírodní expozice, tropickou halu Yucatan, nejrozsáhlejší japonskou zahradu v České republice Mu-Shin a zátoku rejnoků, které si můžete pohladit i nakrmit.

Zcela jiné zážitky vás čekají při procházce areálem v doprovodu zkušeného průvodce. Spoustu atrakcí a zábavy nabízí australský dětský koutek, lanový labyrint a archeologické naleziště. Další tipem je návštěva Filmového uzlu Zlín.

Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a fantazie. Interaktivní výstava O prasátku Lojzíkovi je rájem pro hravé děti.

Kostra slona v Malenovicích
Kostra slona v Malenovicích

Jestli máte dostatek času a děti už něco ujdou, vydejte se ze Zlína pěšky po nenáročné trase od zimního stadionu směrem na Tlustou horu do Malenovic. Trasa má 6,5 kilometru a cestou potkáte také Stezku zdraví s lesním cvičištěm.

V Malenovicích vás čeká zrenovovaný hrad se stálou zoologickou expozicí, která představuje stovky nejrůznějších preparátů živočichů z celého světa. Unikátem je jediná kostra slona vystavená v České republice. Zpátky do Zlína pak můžete jet MHD.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!