Putování baťovským Zlínem
Putování baťovským Zlínem

Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci.

Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“ vás vtáhne přímo do éry firmy Baťa.

Svým rozsahem i propracovaností se jedná o ojedinělou expozici nejen v České republice, ale též v celé Evropě. Po prohlídce pokračujte na jednu z nejvýznamnějších památek – Baťův mrakodrap, tzv. „jedenadvacítku“. Technickým unikátem budovy je pojízdná kancelář, kterou můžete vyjet až na vrchol mrakodrapu. Na vyhlídkové terase se vám naskytne úchvatný výhled na celé město, kterému dominují tovární budovy, baťovské domky a všudypřítomná zeleň.

Využít k tomu můžete dalekohledy, které jsou typově stejné jako na amerických mrakodrapech. Další významnou stavbou, která patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu a ke skvostům města, je Památník Tomáše Bati.

Tento architektonický „skleněný krystal“ v sobě ukrývá maketu letadla Junkers F13, ve kterém zahynul T. Baťa. Další zajímavá místa, se kterými je spojeno jméno Baťa, naleznete v průvodci PO STOPÁCH BAŤŮ, který je v on-line verzi umístěn na turistickém portálu www.ic-zlin.cz, v tištěné podobě jej dostanete v Městském informačním a turistickém středisku.

Baťův památník

Pěšky i na kole

Zlín a jeho okolní krajina nabízí několik dobře značených turistických i cyklistických

tras. Městem vedou dvě velmi oblíbené cyklostezky – městská cyklostezka přímo centrem města a páteřní cyklostezka vedoucí příjemnou krajinou kolem řeky Dřevnice, která se napojuje na Moravskou stezku.

Na www.ic-zlin.cz naleznete přehledné trasy pro silniční a horská kola a také tipy na zajímavá místa, která můžete po trasách navštívit. Jestli existuje místo, kam chodí Zlíňáci rádi na výlety, je to Lukov.

Zachovalá zřícenina velkolepého hradu schovaného v lesích jen kousek od města je skvělý tip na celodenní výlet. Ze Zlína tam snadno dojedete autobusem, procházka z obce Lukov na hrad není dlouhá a cestou uvidíte největší dub na Zlínsku i skály Králky, kam chodí horolezci trénovat.

Z Lukova na hrad můžete jít lesní pěšinou nebo cestou, která je sjízdná i s kočárkem. Velmi často se tu konají akce, mrkněte proto na web, jestli některou z nich stihnete.

Pojízdná kancelář

Z pasek až na pískoviště

Jestli pak víte, kde se u nás říká „na pasekách“? Všude tam, kde se kolem Zlína zvedají kopce s loukami, na kterých se dřív pásly ovečky a krávy. Dnes jsou tahle místa jedinečnými biotopy, které ukrývají nejednu přírodní památku.

Kde začít? Třeba na Pasekářské stezce na Želechovických pasekách. Jen kousek od města vás čeká takřka nedotčená příroda s nádhernými výhledy a nenáročným vlnitým terénem. Stezka je dlouhá 7,7 km a snadno se k ní dostanete MHD.

Kdo by si chtěl výlet prodloužit, žlutá turistická značka ho zavede na Kudlov nebo naučnou stezku Areál Lazy. Líné nedělní odpoledne láká k nenáročné procházce. Po červené značce Cyrilometodějské stezky se vydejte od zlínského zámku až k jednomu z nejkrásnějších poutních kostelů v celém okolí.

Chrám Narození Panny Marie ve Štípě je architektonickým skvostem a za návštěvu rozhodně stojí. Kdo nerad chodí stejnou cestou dvakrát, může to do Zlína vzít kolem lázní Kostelec, kde se lidé léčí už od 18. století.

Mládě rejnoka ve zlínské zoo

Po procházkách po městě a jeho okolí si jistě zasloužíte relax. Ten si užijte v parku Komenského, který je jen pár kroků od náměstí. Dejte si kávu a něco dobrého, poležte si na trávě a nechte děti, ať se vyřádí na velkém hřišti s prolézačkami, zvonkohrou, pískovištěm a spoustu dalších radostí.

Nejkrásnější jsou tu letní podvečery.

Zámek Lešná

S dětmi za zábavou i poznáním

Oblíbená Zoo Zlín s pohádkovým zámkem Lešná nabízí výlet na celý den. Najdete zde exotická zvířata, rozlehlé přírodní expozice, tropickou halu Yucatan, nejrozsáhlejší japonskou zahradu v České republice Mu-Shin a zátoku rejnoků, které si můžete pohladit i nakrmit.

Zcela jiné zážitky vás čekají při procházce areálem v doprovodu zkušeného průvodce. Spoustu atrakcí a zábavy nabízí australský dětský koutek, lanový labyrint a archeologické naleziště. Další tipem je návštěva Filmového uzlu Zlín.

Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a fantazie. Interaktivní výstava O prasátku Lojzíkovi je rájem pro hravé děti.

Kostra slona v Malenovicích

Jestli máte dostatek času a děti už něco ujdou, vydejte se ze Zlína pěšky po nenáročné trase od zimního stadionu směrem na Tlustou horu do Malenovic. Trasa má 6,5 kilometru a cestou potkáte také Stezku zdraví s lesním cvičištěm.

V Malenovicích vás čeká zrenovovaný hrad se stálou zoologickou expozicí, která představuje stovky nejrůznějších preparátů živočichů z celého světa. Unikátem je jediná kostra slona vystavená v České republice.

Zpátky do Zlína pak můžete jet MHD.

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Naše památky UNESCO: Pojďte se projít tam, kde je historie stále živá

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků

Královský Tachov nadchne opevněním

Královský Tachov nadchne opevněním

Za karlovarským porcelánem a sklem

Za karlovarským porcelánem a sklem

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Věže v Česku: Které jsou „nej“?

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Výstava „Cesta je trnitá“ v Městském muzeu v Hořicích propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň

Nenechte si ujít další zajímavé články