Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem.
Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm.
Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice. Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes.
Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem.
Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi.
Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj.
Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli.
Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Už z dálky návštěvníky areálu muzea zaujme kostelík svaté Anny, kopie objektu z bývalé obce Větřkovice, který vyhořel v roce 1887.
V Rožnově stojí od roku 1941 a můžeme si v něm prohlédnout 14 zastavení zrestaurované křížové cesty. U kostela svaté Anny najdeme malý hřbitov zvaný Valašský Slavín. Když v 60. letech minulého století vznikal, bylo záměrem jeho tvůrců spíše připomenout různorodost
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci.
Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století.
Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby nejv
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality.
Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“.
Tekutý poklad
Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli trnka. Právě z ní se totiž vyráb