Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového veselí, zaposlouchat se to líbivých Smetanových tónů anebo stanou před Viktoriinými vodopády.
Pardubice
Město vonící lahodnou směsí perníku naleznete na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině
Pokud jste tu ještě nebyli a máte Litomyšl spojenou jen s Bedřichem Smetanou, je čas vyrazit na návštěvu. Možná budete překvapeni, na kolik dalších slavných jmen v tomhle krásném městě narazíte.
Třeba milovníci Jiráska, tu objeví místa z Filosofské historie, chuťové buňky podráždí už vyslovení jména Magdaleny Dobromily Rettigové a do světa spiritismu a malířství ohromeně nahlédnete v Portmoneu...
V masopustní úterý 21. února 2023 budou hlinecké ulice patřit maskám. V letošním roce se po třech letech opět uskuteční celodenní program Rozloučení s masopustem.
V 9,30 hodin vyjde od ZŠ Smetanova dlouhý průvod složený z dětí ze všech hlineckých základních a mateřských škol v tradičních i méně tradičních maskách.
Doprovázet jej bude dechová hudba Mrákotínka, která se postará o veselou
Archeologické průzkumy zařazují původní stavbu hradu do poloviny 14. století. K největší přestavbě dochází v letech 1491–1548 za Pernštejnů, kdy vznikl mohutný dvouvěžový hrad s důmyslným systémem opevnění.
Na konci třicetileté války byl hrad silně poničen švédskými vojsky, teprve až ve 20. letech 20. století proběhla jeho částečná rekonstrukce. Z této největší dominanty Pardubicka lze zahlédno
Od roku 2000 nalezneme v památkové chráněném areálu Nového dvora z roku 1750 letohradské Muzeum řemesel, největší svého druhu v Česku.
Zahrnuje přes 50 ucelených expozic řemesel a živnostního umění z období mezi lety 1840–1930. kromě známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vy
Putování má na člověka blahý dopad. Jedná se o dobu relaxace, dozvídání nebo čas, kdy se více věnujeme rodině či naopak, vydáváme se na cestu, na které se chceme přiblížit sami sobě. Někdo preferuje cesty daleké a exotické, jiným vyhovují výlety jednodenní po nejbližším okolí.
Oflenda je malebné místo nedaleko Pardubic, Chrudimi, Žďárských vrchů nebo Hlinska v Čechách. Je to místo, kde vznikají
Její secesní orloj je mladší, a skromnější, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí.
Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dvacet
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě.
Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen.
Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Těsně pod vrcholkem kopce, zvaného Strážný vrch, nedaleko Moravské Třebové stojí pozoruhodná stavba, která jako by vypadla ze starých fotografií historických těžních věží. Ve skutečnosti je docela zánovní a stojí za to si ji prohlédnout. Zezdola i seshora.
Hřebečský hřbet mezi městy Moravská Třebová a Svitavy se od poloviny 19. století proměnil v hornickou oblast. Lichtenštejnové, majitelé zdejší