Domů     Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním

Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku.

Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Františka ze Slatiňan tu založil i tvrz, které ale osud nenadělil šťastnou budoucnost.

Protože za vlády Jiřího z Poděbrad ji vlastnil panovníkův stoupenec Vítek z Talmberka a byla to doba neustálých intrik a bojů, nakonec jeho tvrz v roce 1469 zdevastoval jeho úhlavní nepřítel a králův odpůrce Zdeněk Konopišťský ze Šternberka.

Udělal tím ale místo pro renesanční zámek, který si tu za nějakou dobu postavil rytíř Bohuslav Mazanec z Frymburka. Původně si představoval něco mnohem honosnějšího, ale nebyl zase tak bohatý. A stejně jeho rod zanedlouho po bitvě na Bílé hoře o majetek přišel.

Zámecký pán s moderní duší

Se zámkem se smutný osud táhl ještě nějakou dobu. Střídal majitele, stával se položkou v dražebních seznamech, až ho nakonec zdědila Marie Kateřina Schönfeldová.

Na to, aby tvořila dějiny, byla sice ještě příliš mladičká, ale když se provdala za knížete Jana Adama z Auerspergu, udělala pro zámek více než dost. Jan Adam od toho okamžiku věnoval veškeré úsilí, aby zámek proměnil v moderní a pohodlné sídlo svého rodu.

Ve stejném duchu pak na jeho snahy navázali i jeho potomci. Rozsáhlý zámek se najednou začal vzpamatovávat z nejrůznějších dílčích úprav, zapomněl na vydrancování Švédy během třicetileté války a rostl do krásy.

Přibývalo barokních úprav, vyrostly věžičky a také mohutná hranatá čtyřpatrová věž včetně nového zámeckého křídla. A především si zde podávali dveře dodavatelé nejmodernějšího vybavení, jaké bylo v příslušné době k mání.

Ne každé šlechtické sídlo se mohlo už v 80. letech 19. století pochlubit koupelnami, toaletami a vodovodem, ústředním topením, rozvody elektřiny, telefonem nebo kuchyní s výtahem na dopravu pokrmů do jídelny.

Zámek zásobuje česká muzea

Dvacáté století už k zámku tak milosrdné nebylo. Už po vzniku Československé republiky museli Auerspergové hodně bojovat, aby vymluvili úřadům jejich představu o přeměně zámku v byty a kanceláře. A po druhé světové válce už stát převzal zámek docela.

Areál byl doslova napěchovaný cennými kousky, které se dobře hodily do sbírek někoho úplně jiného. A tak cenné exponáty získaly Vojenské historické muzeum, Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, Umělecko-průmyslové muzeum a další úctyhodné instituce.

Naštěstí se ale našli tací, kterým osud zámku nebyl lhostejný. Například přední český hipolog František Bílek, který se proslavil regenerací plemena starokladrubských vraníků i koně převalského, se zasloužil o to, aby ve Slatiňanech vzniklo hipologické muzeum. To také v roce 1950 poprvé otevřelo své brány veřejnosti.

Domov pro 250 vraníků

Proč právě hipologické muzeum? Slatiňany byly totiž vždy spojeny s koňmi. Velkolepé knížecí konírny byly postaveny na sklonku 19. století a Auerspergové v nich vedle koní kočárových chovali i koně určené pro dostihy, pólo i parforsní hony.

Hřebčín ve Slatiňanech v těsném sousedství zámku je dnes kulturní památkou a jeho chloubou je zhruba 250 vzácných starokladrubských vraníků.

Historii chovu koní z vědeckého i uměleckého pohledu ostatně připomíná i zámecká expozice – jedna z nejrozsáhlejších hipologických sbírek na světě zahrnující stovky obrazů, plastik, sedel či postrojů.

Hipologické muzeum však v současnosti prochází rekonstrukcí a na jeho návštěvu si tak budeme muset počkat.

Tajné knížecí dveře v knihovně

Hlavní prohlídkový okruh zámku nabízí detailnější pohled do života knížecí rodiny.

Kromě soukromých i reprezentačních zámeckých pokojů v prvním patře zavede návštěvníky třeba i do umývárny nádobí, praktické kuchyně nebo do na svou dobu moderní teplovodní kotelny s čerpadly.

Návštěvníci nahlédnou i do dětských pokojů princezny Charlotty a prince Vincenta. Milovníci koní i zámeckých interiérů se pak mohou sejít na ochozu zámecké věže, odkud lze nejen obdivovat úpravný anglický park, ale za příznivého počasí dohlédnout až do Krkonoš.

Vybrat si ale můžeme i prohlídkový okruh, zaměřený na život v letním sídle Auerspergů.

Nepřijdeme o loveckou chodbu se sbírkami grafik s tematikou honů a loveckými trofejemi, můžeme obdivovat honosný přijímací salon se zlacenou štukovou výzdobou a při pohledu do pánovy pracovny možná pochopíme tajemství jeho podnikatelských úspěchů.

Pozvat se necháme také do knihovny s pěti tisíci svazky a dvěma tajnými dveřmi, ukrytými v intarzovaných skříních.

Nekonečný zámecký balkon

Speciální prohlídka pak provádí zájemce netradičními a málokdy přístupnými místy.

Mezi taková patří třeba pracovna zámeckého architekta, hospodářské prostory od ledárny a kuchyně přes čistírnu oděvů až po kotelnu, okruh pak nabízí i možnost podívat se na půdu nebo na vyhlídkovou terasu zámecké věže.

A zajímavý je bezesporu i pohled do zámecké koupelny, který nás poučí o úrovni hygieny na přelomu 19. a 20. století. Zřejmě se také nenajde nikdo, kdo by neobdivoval nově obnovený, padesát metrů dlouhý balkon.

Ani v zimě nezůstávejte doma

Výhodou zámku ve Slatiňanech je to, že se sem můžeme vydat i v zimním období, kdy bývá většina architektonických památek uzavřena. Od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí i historická kuchyně.

Na zimní trase v doprovodu průvodce nechybí salon s restaurovanými malbami, ložnice ve věži, pokoj pro hosty s postelí s nebesy či přípravna jídel a jídelna.

Návštěvníci mohou i v zimě sestoupit do suterénu, kde se dochovalo unikátní zázemí kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.

Šlechtické děti se učí pracovat

Před třemi lety byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce areálu – jak samotného zámku, tak navazujícího anglického parku o rozloze 16 hektarů.

Cílem bylo postupné navrácení zámeckého komplexu do podoby, jakou měl kolem roku 1900, v době své největší slávy, kdy zde sídlil František Josef z Auerspergu.

Revitalizace potěší určitě i děti, protože vzniklo hřiště s herními prvky, prolézačkami i dřevěným přístřeškem. Součástí rekonstrukce bylo i vytvoření bezbariérového návštěvnického centra.

V parku se pak opravy dočkaly i drobné stavbičky jako kaplička, voliéra, kuželník, vyhlídkový altán, ale i třeba jezírko s přístavištěm. Rekonstruováno bylo i unikátní dětské hospodářství, které kdysi sloužilo k výchově šlechtických dětí.

Ty sem chodily pěstovat zeleninu nebo se starat o zvířata, a poznávat tak hodnotu lidské práce.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz