Domů     Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním
Zámek Slatiňany: Zámek v kraji zasvěceném koním

Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku.

Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Františka ze Slatiňan tu založil i tvrz, které ale osud nenadělil šťastnou budoucnost.

Protože za vlády Jiřího z Poděbrad ji vlastnil panovníkův stoupenec Vítek z Talmberka a byla to doba neustálých intrik a bojů, nakonec jeho tvrz v roce 1469 zdevastoval jeho úhlavní nepřítel a králův odpůrce Zdeněk Konopišťský ze Šternberka.

Udělal tím ale místo pro renesanční zámek, který si tu za nějakou dobu postavil rytíř Bohuslav Mazanec z Frymburka. Původně si představoval něco mnohem honosnějšího, ale nebyl zase tak bohatý. A stejně jeho rod zanedlouho po bitvě na Bílé hoře o majetek přišel.

Zámecký pán s moderní duší

Se zámkem se smutný osud táhl ještě nějakou dobu. Střídal majitele, stával se položkou v dražebních seznamech, až ho nakonec zdědila Marie Kateřina Schönfeldová.

Na to, aby tvořila dějiny, byla sice ještě příliš mladičká, ale když se provdala za knížete Jana Adama z Auerspergu, udělala pro zámek více než dost. Jan Adam od toho okamžiku věnoval veškeré úsilí, aby zámek proměnil v moderní a pohodlné sídlo svého rodu.

Ve stejném duchu pak na jeho snahy navázali i jeho potomci. Rozsáhlý zámek se najednou začal vzpamatovávat z nejrůznějších dílčích úprav, zapomněl na vydrancování Švédy během třicetileté války a rostl do krásy.

Přibývalo barokních úprav, vyrostly věžičky a také mohutná hranatá čtyřpatrová věž včetně nového zámeckého křídla. A především si zde podávali dveře dodavatelé nejmodernějšího vybavení, jaké bylo v příslušné době k mání.

Ne každé šlechtické sídlo se mohlo už v 80. letech 19. století pochlubit koupelnami, toaletami a vodovodem, ústředním topením, rozvody elektřiny, telefonem nebo kuchyní s výtahem na dopravu pokrmů do jídelny.

Zámek zásobuje česká muzea

Dvacáté století už k zámku tak milosrdné nebylo. Už po vzniku Československé republiky museli Auerspergové hodně bojovat, aby vymluvili úřadům jejich představu o přeměně zámku v byty a kanceláře. A po druhé světové válce už stát převzal zámek docela.

Areál byl doslova napěchovaný cennými kousky, které se dobře hodily do sbírek někoho úplně jiného. A tak cenné exponáty získaly Vojenské historické muzeum, Národní muzeum, Náprstkovo muzeum, Umělecko-průmyslové muzeum a další úctyhodné instituce.

Naštěstí se ale našli tací, kterým osud zámku nebyl lhostejný. Například přední český hipolog František Bílek, který se proslavil regenerací plemena starokladrubských vraníků i koně převalského, se zasloužil o to, aby ve Slatiňanech vzniklo hipologické muzeum. To také v roce 1950 poprvé otevřelo své brány veřejnosti.

Domov pro 250 vraníků

Proč právě hipologické muzeum? Slatiňany byly totiž vždy spojeny s koňmi. Velkolepé knížecí konírny byly postaveny na sklonku 19. století a Auerspergové v nich vedle koní kočárových chovali i koně určené pro dostihy, pólo i parforsní hony.

Hřebčín ve Slatiňanech v těsném sousedství zámku je dnes kulturní památkou a jeho chloubou je zhruba 250 vzácných starokladrubských vraníků.

Historii chovu koní z vědeckého i uměleckého pohledu ostatně připomíná i zámecká expozice – jedna z nejrozsáhlejších hipologických sbírek na světě zahrnující stovky obrazů, plastik, sedel či postrojů.

Hipologické muzeum však v současnosti prochází rekonstrukcí a na jeho návštěvu si tak budeme muset počkat.

Tajné knížecí dveře v knihovně

Hlavní prohlídkový okruh zámku nabízí detailnější pohled do života knížecí rodiny.

Kromě soukromých i reprezentačních zámeckých pokojů v prvním patře zavede návštěvníky třeba i do umývárny nádobí, praktické kuchyně nebo do na svou dobu moderní teplovodní kotelny s čerpadly.

Návštěvníci nahlédnou i do dětských pokojů princezny Charlotty a prince Vincenta. Milovníci koní i zámeckých interiérů se pak mohou sejít na ochozu zámecké věže, odkud lze nejen obdivovat úpravný anglický park, ale za příznivého počasí dohlédnout až do Krkonoš.

Vybrat si ale můžeme i prohlídkový okruh, zaměřený na život v letním sídle Auerspergů.

Nepřijdeme o loveckou chodbu se sbírkami grafik s tematikou honů a loveckými trofejemi, můžeme obdivovat honosný přijímací salon se zlacenou štukovou výzdobou a při pohledu do pánovy pracovny možná pochopíme tajemství jeho podnikatelských úspěchů.

Pozvat se necháme také do knihovny s pěti tisíci svazky a dvěma tajnými dveřmi, ukrytými v intarzovaných skříních.

Nekonečný zámecký balkon

Speciální prohlídka pak provádí zájemce netradičními a málokdy přístupnými místy.

Mezi taková patří třeba pracovna zámeckého architekta, hospodářské prostory od ledárny a kuchyně přes čistírnu oděvů až po kotelnu, okruh pak nabízí i možnost podívat se na půdu nebo na vyhlídkovou terasu zámecké věže.

A zajímavý je bezesporu i pohled do zámecké koupelny, který nás poučí o úrovni hygieny na přelomu 19. a 20. století. Zřejmě se také nenajde nikdo, kdo by neobdivoval nově obnovený, padesát metrů dlouhý balkon.

Ani v zimě nezůstávejte doma

Výhodou zámku ve Slatiňanech je to, že se sem můžeme vydat i v zimním období, kdy bývá většina architektonických památek uzavřena. Od října do března jsou přístupné hostinské pokoje v přízemí i historická kuchyně.

Na zimní trase v doprovodu průvodce nechybí salon s restaurovanými malbami, ložnice ve věži, pokoj pro hosty s postelí s nebesy či přípravna jídel a jídelna.

Návštěvníci mohou i v zimě sestoupit do suterénu, kde se dochovalo unikátní zázemí kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.

Šlechtické děti se učí pracovat

Před třemi lety byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce areálu – jak samotného zámku, tak navazujícího anglického parku o rozloze 16 hektarů.

Cílem bylo postupné navrácení zámeckého komplexu do podoby, jakou měl kolem roku 1900, v době své největší slávy, kdy zde sídlil František Josef z Auerspergu.

Revitalizace potěší určitě i děti, protože vzniklo hřiště s herními prvky, prolézačkami i dřevěným přístřeškem. Součástí rekonstrukce bylo i vytvoření bezbariérového návštěvnického centra.

V parku se pak opravy dočkaly i drobné stavbičky jako kaplička, voliéra, kuželník, vyhlídkový altán, ale i třeba jezírko s přístavištěm. Rekonstruováno bylo i unikátní dětské hospodářství, které kdysi sloužilo k výchově šlechtických dětí.

Ty sem chodily pěstovat zeleninu nebo se starat o zvířata, a poznávat tak hodnotu lidské práce.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz