Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin.
Pro chuťové pohárky
Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První záznamy o tvorbě sladké lahů
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat.
Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost.
Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním dřevěném zastřešeném barokním mostě, jedn
Orloj v Litomyšli je relativně mladý a skromný, ale přesto stojí za pozornost. Najdete ho na věži staré radnice na Smetanově náměstí.
Stejně jako věžní hodiny ho dodala firma Karel Adamec z Čáslavi v roce 1907. Výtvarné řešení desky orloje pochází od Antonína Růžičky, pozdějšího profesora kreslení na Státní průmyslové škole v Praze. Tomu ovšem v době, kdy pracoval na orloji bylo bylo pouhých dva
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku.
Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek.
Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Pardubice jsou jedním z nejkrásnějších východočeských měst, které leží na soutoku řek Labe a Chrudimky. Desáté největší české město je velice dobře dostupné nejen díky síti silnic, ale je i významným železničním uzlem a funguje v něm i letiště. Vše je tak ideální k tomu se do Pardubic vypravit a poznat je na vlastní oči. A možná i na vlastní chuťové buňky.
Jednou z nejvýraznějších dominant města
Snad každý někdy pomyslel na to, jaké by to bylo dostat se až nad vrcholky stromů a téměř se dotknout oblaků. Nad obcí Dolní Morava, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, se v roce 2015 otevřela stavba, která něco takového umožňuje. Síť navzájem se proplétajících dřevěných cest, po kterých lze vystoupat do výšky 55 metrů, se rychle stala jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v regionu.
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny.
Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství byla
Jen opravdu kousek dělí Horu Matky Boží od místa, odkud se můžeme rozhlédnout snad ještě lépe a dál. Rozhledna Val postavená v roce 2003 na stejnojmenném vrcholu nad obcí Dolní Hedeč je vlastně ocelová telekomunikační věž vysoká 34 metrů, ale má vyhlídkovou plošinu, kam nás zavede 102 schodů.
Rozhledna Val
Z plošiny je nádherný výhled na králický Sněžník, Hrubý Jeseník, Hanušovickou vrchovinu č
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento - zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.
Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je stále v provozu.
V deseti řadách si můžete prohlédnou