Domů     Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století

Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století.

Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí.

Jeho důležitost podtrhovalo i udělení významné královské soudní pravomoci, takzvaného loveckého práva. Pod tento všezahrnující pojem se vejde nejen právo trestat pytláctví a nedovolený rybolov, ale později i veškeré zločiny, spáchané na zdejším panství. Mezi takové patřilo kromě vražd či loupeží dokonce i čarodějnictví.

Nejstarší částí hradu se stal palác se dvěma obrannými věžemi, obytným mázhauzem a kaplí.

I když se v pozdějších staletích majitelé pokoušeli hrad přizpůsobit potřebám doby a renesančnímu slohu v polovině 16. století, nebo ještě modernějším trendům v 18. století, Buchlov jako strohá středověká pevnost všem pokusům proměnit ho v komfortní sídlo odolával.

Naopak majitelé posilovali jeho pevnostní charakter v době hrozícího tureckého nebezpečí, a vybavili ho proto dalším nádvořím s věžovou bránou a bastionem – částí opevnění, vystupující z linie hradeb, a umožňující tak ostřelování nepřátel do více stran.

Osudným pro Buchlov se stalo až vybudování honosného zámku ve stylu italské barokní vily v Buchlovicích na počátku 18. století. Majitelé od té doby dávali přednost pohodlí a raději přebývali tam.

Muzeum místo bydlení

Naštěstí ale hrad nepostihl osud mnoha dalších, které nezájem majitelů odsoudil k zapomenutí a chátrání. Rod hrabat Berchtoldů do něj naopak soustředil mimořádně cenné a rozsáhlé sbírky přírodnin a historických předmětů, a proměnil ho tak v rodové muzeum.

Leopold Berchtold na konci 18. století procestoval Evropu, severní Afriku, Malou Asii a Palestinu, jeho nevlastní bratr Bedřich o pár let později kromě toho navštívil i Brazílii.

I když velkou část svých nashromážděných sbírek věnoval Národnímu muzeu, pro domácí expozici na Buchlově zbylo dost a dost.

Vydejte se po Buchlovské spirále

Není divu, že když Buchlov v roce 1945 přešel do rukou státu, byl ihned zařazen do souboru památek I. kategorie. Hradu dnes vévodí věž, vysoká 35 metrů, která se díky otevřené vyhlídkové ploše o čtvercovém půdorysu proměnila ve vyhledávanou rozhlednu.

Je prý z ní za dobrého počasí možné dohlédnout až do Vídně.

Buchlov nabízí několik prohlídkových tras, které zavedou návštěvníky jak do gotických, tak renesančních prostor, předvedou rodinné sbírky Berchtoldů a jejich egyptologické kuriozity a nevynechají ani kolekci středověkých deskových maleb, zbrojnici, knihovnu, černou kuchyni nebo přírodovědné sbírky cestovatelů Leopolda a Bedřicha Berchtoldových z přelomu 18. a 19. století.

Speciální prohlídkový okruh Buchlovská spirála pak umožňuje navštívit i jinak nepřístupné prostory hradního parkánu.

Andělé z pergamenu ochraňují hrad

Berchtoldové patřili k obdivovatelům okultismu, a tak v jejich sbírkách najdeme magické předměty, lektvary, amulety, talismany a spiritistické knihy, Pořídili si i pergamen se jmény andělů, který měl ochraňovat hrad před zlými mocnostmi.

Na hradě se prý odehrávaly různé magické rituály. V takzvaném pokoji mrtvých, kde bývali vystavováni zesnulí před pohřbením, můžeme dodnes spatřit největší kuriozitu buchlovského zámku – egyptskou mumii.

Na hrad se dostala v roce 1828 jako svatební dar a pozdější výzkumy prokázaly, že nejde o pozůstatky muže, ale dcery kněze Psamteka z egyptského města Mendés.

O mumii se říká, že vyzařuje silnou negativní energii a citlivým lidem se nedoporučuje v pokoji setrvávat delší dobu.

Lesní procházka k Barborce

Na místě původního gotického kostelíka na vedlejším vrchu Modla přibližně kilometr od hradu vznikla v roce 1673 kaple svaté Barbory, lidově řečená Barborka.

Sloužila jako rodová hrobka pro majitele zdejšího panství, ale kromě nich tu spočívají i ostatky soudů a poustevníků řádu sv. Františka, kteří se o kapli starali až do 30. let minulého století. Stavitelé chytře využili některých prvků z původního kostelíka.

Kaple křížového půdorysu a se třemi oltáři nese charakteristickou kopuli. Původní gotickou sochu Madony už tu ale dávno neuvidíme, protože se stala součástí sbírek hradu Buchlova.

Ke kapli nás dovede od hradu zelená turistická značka, můžeme si ale na hradě zajistit i průvodce, který nás na místo dovede s patřičným výkladem. Dodnes se u Barborky konají poutní bohoslužby na svátky Nejsvětější Trojice a Nanebevzetí Panny Marie.

Lípa rozhoduje o životě a smrti

Ty, kteří na každém středověkém hradě vyhledávají tamní pověsti, můžeme potěšit příběhem vztahujícím se k lípě na třetím nádvoří. Ta prý kdysi dávno, zhruba před 400 lety, prokázala nevinu zbrojnoše Vlčka nařčeného ze zrady a odsouzeného k smrti.

Mladík se dovolával Božího soudu a bylo mu přikázáno, aby na nádvoří zasadil lípu kořeny vzhůru. Pokud se lípa ujme, bude to důkazem, že Bůh je na jeho straně. A skutečně. Lípa obrazila a Vlček byl volný.

Pro milovníky drsnějších historek pak poslouží ta o lakotném hradním pánovi, který si vypůjčil značný obnos od templářských rytířů, ale vracet se mu ho nechtělo. Pozval tehdy své věřitele na hostinu a nechal je povraždit.

Od té doby jeho duch bloudí hradem a je nucen neustále přepočítávat své zlaťáky. V zájmu genderové rovnosti musíme ovšem připomenout i tajemnou Černou paní, která prý o půlnoci vystupuje ze stěn pokoje mrtvých.

Co nesmíte minout: Dárek pro manželku se stal centrem diplomacie

Jen pár kilometrů jižně od Buchlova bychom si neměli nechat ujít památku s podobným názvem. Zámek Buchlovice ve stylu italské barokní vily tvoří dvě rozlehlé budovy, oddělené dvorem a rozsáhlý park.

Na konci 17. století postavil zámek majitel panství, Jan Dětřich z Petřvaldu, pro svou manželku, pocházející z Itálie, pro kterou byl hrad Buchlov příliš nevlídný a chladný.

Zámek se pak stal významným místem, kde se odehrávala důležitá diplomatická jednání v průběhu 19. století.

Foto:
Související články
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz