Ve výklencích na průčelí baziliky stálo od 17. století osm barokních soch světců, jejichž autorství je připisováno významnému baroknímu sochaři Michaelu Mandíkovi.
Tři metry vysoké skulptury byly uspořádány po dvojicích a vedle sebe tedy stáli sv. Benedikt a Bernard, sv. Jan Křtitel a Jan evangelista, sv. Petr a Pavel a sv. Cyril a Metoděj.
Při opravách fasády v roce 1900 bylo rozhodnut
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality.
Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů.
Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme. Osada Veligrad se připomí
V době 15. století bylo na Slovácku hodně hradů, hrádků a tvrzí, vystavěných pro hlásnou a signalizační funkci. Zprávy o případných nájezdech loupeživých hord z Uher se předávaly planoucími ohni, a právě od nich zřejmě získal své jméno i hrad Světlov.
Původní majitelé z rodu Landštejnů opustili svůj starý hrad, protože jim nestálo za to ho opravovat po škodách, které napáchaly česko-uherské války
Každý, kdo chodí rád do přírody a ví, jak pestrý život se skrývá pod vodní hladinou, nejspíš občas zalitoval, že tu krásu nemůže obdivovat úplně zblízka. Teď už může. Je tu totiž Živá voda.
V oblasti kolem Uherské Hradiště vždycky byly rybníky a mokřady, a tak místo pro vodní expozici je zvoleno ideálně. V roce 2012 mohli návštěvníci expozice Živá voda v Modré nedaleko Velehradu vstoupit do uniká
Hodně netradiční rozhlednu najdete nad obcí Salaš. Na první pohled připomíná instalatérské nářadí, nebo dvě sedmičky propletené do sebe.
Po zdolání 112 schodů se dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 20 metrů. Vzhledem k nadmořské výšce vrchu 366 metrů nad mořem budete mít úžasný výhled na pohoří Chřibů či nedaleký Velehrad.
Buchlov se řadí k nejstarším hradům v České republice. Význam hradu spočívá především v unikátním zachování původních architektonických prvků jednotlivé výstavby.
Jde tak o jeden ze vzácných příkladů v naší architektuře. Hrad je zároveň ukázkovou ilustrací přeměny strohého gotického hradu v pohodlné renesanční panské sídlo.
Hrad
Jestliže víme, že zámek Buchlovice vznikl jako náhrada za chladnou a nevlídnou pevnost Buchlov, proč se nepodívat i tam?
Pyšný a nikdy nedobytý hrad Buchlov stojí jen pár kilometrů od zámku a na vysokém kopci ho určitě nepřehlédneme.
Stojí tam od poloviny 13. století a jeho prohlídka návštěvníky provede vývojem zdejšího bydlení od 15. do 19. století. K vidění je toho opravdu hodně.
T
Jeden z nejrozsáhlejších a také nejhonosnějších moravských zámků měl být kdysi jen vylepšením bydlení šlechtického rodu, nakonec se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších míst evropské politiky. Do jeho historie můžeme nahlédnout i dnes a přesvědčit se, že neztratil nic ze své krásy a důstojnosti.
Jaký si může manželka přát nejkrásnější romantický dárek od milujícího muže? Pokud je opravdu mocný
Slavné duchovní centrum Velehrad ve Zlínském kraji není oblíbený jen u věřících. Zdejší baziliku navštěvují i lidé citliví na energie. Právě v tomto chrámě totiž mají být mimořádně silné a obzvláště příznivé.
Obec Velehrad leží v okrese Uherské Hradiště na Moravě a v 9. století se z něj stává duchovní centrum Velkomoravské říše. Právě odsud totiž slovanští věrozvěstové Cyril (827–869) a Metoděj