Domů     Poutní místo Velehrad: Posvátný cíl věřících
Poutní místo Velehrad: Posvátný cíl věřících
od 13.9.2023
1

Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů.

Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme.

Osada Veligrad se připomíná až v dokumentech z rolku 1141. Co ale víme určitě je to, že ve 40. letech 13. století tu moravský markrabě Jindřich založil klášter, v němž se mísil ještě románský sloh s vlivy nastupující gotiky.

Kláštery to ovšem v dějinách nikdy neměly jednoduché. Ten velehradský nejprve vypálili husité, a když se ho na konci 16. století přece jen podařilo obnovit, za třicetileté války ho zničila sedmihradská vojska. Co se nepodařilo jim, dokončili valašští povstalci.

Když pak připočítáme i ničivý požár v roce 1681, byl klášter zralý na kompletní přestavbu.

Slavné i tragické úseky dějin

Během obnovy se změnila budova konventu a na přelomu 17. a 18. století i kostel, ale klášter už měl před sebou jen krátké trvání. Císař Josef II. totiž v roce 1784 v rámci svých reforem klášter zrušil.

Na sklonku 19. století se tu pak usadili jezuité, kteří se postarali o rozsáhlé opravy. Jenže dějiny se zase zhouply na špatnou stranu, a tak byl v roce 1950 nejen objekt uzavřen, ale jezuité byli policií odvlečeni.

Vrátit se mohli až po roce 1990, ve stejný rok, kdy Velehrad navštívil papež Jan Pavel II.

Jeden muž zvon nerozezní

Srdcem poutního místa a současně nejvýznamnějším poutním kostelem České republiky je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Bývala už součástí původního kláštera a vysvěcena byla v roce 1228, současnou podobu dostala ale až po přestavbě na přelomu 17. a 18. století.

I potom si ale zachovala svou románsko-gotickou podobu, i když byla zrušena vysoká renesanční věž a nahrazena dvěma věžemi v průčelí. Z baziliky se ozývá celkem šest zvonů ze tří zvonic.

Největší z nich v šedesátimetrové přední severní věži váží přes pět tun a k jeho rozhoupání je potřeba dvou mužů, kteří se pak musejí střídat s dalšími dvěma. Zvon ovšem zvoní pouze při slavnostech.

Historie se skrývá v podzemí

V podzemí baziliky se nacházejí základy původního cisterciáckého kláštera s expozicí, která je přístupná návštěvníkům na trase dlouhé 400 metrů.

Je tu lapidárium představující dochované fragmenty původní stavby, vstupní portál do refektáře nebo bohatě zdobené hlavice sloupů. Součástí prohlídky je také zdejší systém barokních krypt.

Jsou tu uchovávány i lidské ostatky shromážděné v kostnici, kde nejdeme také zvláštní kruh tvořený z lebek.

Poutníci nikdy nepřestali přicházet

Předpokládá se, že Velehrad byl cílem poutníků už od svého založení. Nejstarší písemná zmínka o nich se ale dochovala až z poloviny 17. století.

Tehdy se zde poutě konaly třikrát ročně, a poutníci nepřestali přicházet, ani když byl zdejší klášter oficiálně zrušen a klášterní kostel se stal kostelem farním. Slavnosti byly postupně doprovázeny veřejnými trhy.

Až v polovině 19. století se ale počty příchozích začaly podstatně zvyšovat. Záznamy z roku 1861 například uvádějí 30 tisíc poutníků.

Zástup dlouhý tři kilometry

To ale není nic proti tomu, co se na Velehradě odehrávalo o dva roky později. Rok 1863 byl totiž rokem tisícího výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tehdy se poprvé pouť konala 5. července a počet poutníků toho roku dosáhl půl milionu.

Někteří z nich se vydávali na cestu už v průběhu června a bylo zaznamenáno například to, že proud poutníků od hradišťského děkanátu byl tři kilometry dlouhý, takže zatímco první již vstupovali do kostela, poslední ještě neopustili nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Také rok 1885 byl výroční – svatý Metoděj totiž zemřel roku 885. Během tohoto roku dorazilo na Velehrad 1,5 milionu lidí a přes 3000 kněží.

Každý rok zní velehradská hymna

Nejvíce lidí samozřejmě každoročně navštíví Národní pouť na Velehradě, oslavu Cyrila a Metoděje, jejihž svátek připadá na 5. července. Kroky poutníků směřují k bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Pouť tradičně vrcholí mší svatou na nádvoří před bazilikou a vždy zní také píseň Bože, cos ráčil z roku 1893, které se přezdívá velehradská hymna.

Nezapomenutelná návštěva papeže

Velehrad samozřejmě nemohl uniknout pozornosti nejvyšších církevních kruhů.

Papež Pius XI. v roce 1927 udělil chrámu titul a výsady baziliky minor, Jan Pavel II. pak v roce 1985 věnoval zdejší bazilice Zlatou růži – posvěcenou dekoraci ve tvaru růžové ratolesti z pozlaceného stříbra a s drahokamy, kterou Svatý otec uděluje od roku 1096. Je to pocta, které se dostalo jen hrstce křesťanských chrámů světa.

Mnozí věřící dodnes vzpomínají na rok 1990, kdy byl Velehrad při tradiční pouti poctěn přítomností papeže Jana Pavla II. Tuto událost připomíná obrovský kříž vztyčený na nádvoří před bazilikou.

Foto: Martin Janoch
reklama
Související články
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini. Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval. Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
epochaplus.cz
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Je jen otázkou času, než vymění partnera?
nasehvezdy.cz
Je jen otázkou času, než vymění partnera?
Kráska ze seriálu Policie Hvar dostává spoustu nabídek na rande. Zatím je Alžběta Ferencová (32) nevyužívá, ale podle mnohých je to možná jen otázka času. Slovenská herečka má sice přítele, rappera
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase