Domů     Poutní místo Velehrad: Posvátný cíl věřících
Poutní místo Velehrad: Posvátný cíl věřících
od 13.9.2023
1

Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů.

Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme.

Osada Veligrad se připomíná až v dokumentech z rolku 1141. Co ale víme určitě je to, že ve 40. letech 13. století tu moravský markrabě Jindřich založil klášter, v němž se mísil ještě románský sloh s vlivy nastupující gotiky.

Kláštery to ovšem v dějinách nikdy neměly jednoduché. Ten velehradský nejprve vypálili husité, a když se ho na konci 16. století přece jen podařilo obnovit, za třicetileté války ho zničila sedmihradská vojska. Co se nepodařilo jim, dokončili valašští povstalci.

Když pak připočítáme i ničivý požár v roce 1681, byl klášter zralý na kompletní přestavbu.

Slavné i tragické úseky dějin

Během obnovy se změnila budova konventu a na přelomu 17. a 18. století i kostel, ale klášter už měl před sebou jen krátké trvání. Císař Josef II. totiž v roce 1784 v rámci svých reforem klášter zrušil.

Na sklonku 19. století se tu pak usadili jezuité, kteří se postarali o rozsáhlé opravy. Jenže dějiny se zase zhouply na špatnou stranu, a tak byl v roce 1950 nejen objekt uzavřen, ale jezuité byli policií odvlečeni.

Vrátit se mohli až po roce 1990, ve stejný rok, kdy Velehrad navštívil papež Jan Pavel II.

Jeden muž zvon nerozezní

Srdcem poutního místa a současně nejvýznamnějším poutním kostelem České republiky je bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Bývala už součástí původního kláštera a vysvěcena byla v roce 1228, současnou podobu dostala ale až po přestavbě na přelomu 17. a 18. století.

I potom si ale zachovala svou románsko-gotickou podobu, i když byla zrušena vysoká renesanční věž a nahrazena dvěma věžemi v průčelí. Z baziliky se ozývá celkem šest zvonů ze tří zvonic.

Největší z nich v šedesátimetrové přední severní věži váží přes pět tun a k jeho rozhoupání je potřeba dvou mužů, kteří se pak musejí střídat s dalšími dvěma. Zvon ovšem zvoní pouze při slavnostech.

Historie se skrývá v podzemí

V podzemí baziliky se nacházejí základy původního cisterciáckého kláštera s expozicí, která je přístupná návštěvníkům na trase dlouhé 400 metrů.

Je tu lapidárium představující dochované fragmenty původní stavby, vstupní portál do refektáře nebo bohatě zdobené hlavice sloupů. Součástí prohlídky je také zdejší systém barokních krypt.

Jsou tu uchovávány i lidské ostatky shromážděné v kostnici, kde nejdeme také zvláštní kruh tvořený z lebek.

Poutníci nikdy nepřestali přicházet

Předpokládá se, že Velehrad byl cílem poutníků už od svého založení. Nejstarší písemná zmínka o nich se ale dochovala až z poloviny 17. století.

Tehdy se zde poutě konaly třikrát ročně, a poutníci nepřestali přicházet, ani když byl zdejší klášter oficiálně zrušen a klášterní kostel se stal kostelem farním. Slavnosti byly postupně doprovázeny veřejnými trhy.

Až v polovině 19. století se ale počty příchozích začaly podstatně zvyšovat. Záznamy z roku 1861 například uvádějí 30 tisíc poutníků.

Zástup dlouhý tři kilometry

To ale není nic proti tomu, co se na Velehradě odehrávalo o dva roky později. Rok 1863 byl totiž rokem tisícího výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tehdy se poprvé pouť konala 5. července a počet poutníků toho roku dosáhl půl milionu.

Někteří z nich se vydávali na cestu už v průběhu června a bylo zaznamenáno například to, že proud poutníků od hradišťského děkanátu byl tři kilometry dlouhý, takže zatímco první již vstupovali do kostela, poslední ještě neopustili nádraží ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Také rok 1885 byl výroční – svatý Metoděj totiž zemřel roku 885. Během tohoto roku dorazilo na Velehrad 1,5 milionu lidí a přes 3000 kněží.

Každý rok zní velehradská hymna

Nejvíce lidí samozřejmě každoročně navštíví Národní pouť na Velehradě, oslavu Cyrila a Metoděje, jejihž svátek připadá na 5. července. Kroky poutníků směřují k bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Pouť tradičně vrcholí mší svatou na nádvoří před bazilikou a vždy zní také píseň Bože, cos ráčil z roku 1893, které se přezdívá velehradská hymna.

Nezapomenutelná návštěva papeže

Velehrad samozřejmě nemohl uniknout pozornosti nejvyšších církevních kruhů.

Papež Pius XI. v roce 1927 udělil chrámu titul a výsady baziliky minor, Jan Pavel II. pak v roce 1985 věnoval zdejší bazilice Zlatou růži – posvěcenou dekoraci ve tvaru růžové ratolesti z pozlaceného stříbra a s drahokamy, kterou Svatý otec uděluje od roku 1096. Je to pocta, které se dostalo jen hrstce křesťanských chrámů světa.

Mnozí věřící dodnes vzpomínají na rok 1990, kdy byl Velehrad při tradiční pouti poctěn přítomností papeže Jana Pavla II. Tuto událost připomíná obrovský kříž vztyčený na nádvoří před bazilikou.

Foto: Martin Janoch
reklama
Související články
Nejstarší hrad Českého ráje pochází už z druhé poloviny 13. století a prožil mnoho slavných dob, jenže o jeho osudu rozhodl požár z roku 1550, po němž z pyšného hradu zůstaly jen hradby, jedna věž a torzo kamenného paláce. Rod Valdštejnů sice zříceninu nadále vlastnil, ale využívali ji spíš poutníci a poustevníci. Jen občas v areálu něco přibylo, jako třeba v roce 1722 kaple svatého Jana Nepomu
Na počátku byl sen jednoho malého kluka o tom, že až vyroste, postaví kostel. Opravdu to dokázal a jeho odkaz po staletí slouží všem příchozím poutníkům, kteří třeba o malém Tobiášovi nikdy předtím neslyšeli. Hora Matky Boží u obce Dolní Hedeč sice není nejvyšším vrcholem Hanušovické vrchoviny, tu výsadu si drží o více než 200 metrů vyšší hora Jeřáb, ale přesto je zdálky viditelnou dominantou šir
Nejen Ještěd, nejen Trosky. Liberecký kraj nabízí nepřeberné množství kulturních památek, ale míst, kde se budete mít skvěle s dětmi. Zde je naše další záplava tipů na výlety. Památka na slony Zhruba kilometr od malebné obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká je možné spatřit nápadně bílé skály se zaoblenými tvary připomínající slony. Jedná se o pískovcové skály, které dosahují výšky až 20 metrů.
Zámek s dlouhou historií, kterému se někdy přezdívá také Žerotínský, dnes přicházejí obdivovat turisté. A když odcházejí, spousta z nich může říci, že dnes měla na hlavě klobouk. Jak vznikl název města Nový Jičín, o tom nemáme úplně přesné údaje. Podle pověsti bylo pojmenováno po udatné dívce Jitce, která se pro záchranu malého chlapce neváhala pustit do boje s medvědem. Na místě jejího odvážného
Malebná lokalita, v níž po staletí pobývaly významné šlechtické rody, nabízí nejen jejich hojně opečovávaný odkaz v podobě historických památek… Jihočeský kraj, to jsou především rybníky, nedotčená příroda a technické stavby, které oslní svou monumentálností a nadčasovostí. Město s dlouhou historií České Budějovice leží na soutoku řek Vltavy a Malše. O jeho založení se v roce 1265 zasloužil krá
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Koho láká na svou krásnou postavu?
nasehvezdy.cz
Koho láká na svou krásnou postavu?
Doslova k nepoznání se za poslední roky změnila herečka z nekonečného seriálu Ulice a nyní běžícího  Eliška a Damián Anežka Rusevová (36). Výrazně zhubla a to jí pochopitelně zvýšilo sebevědomí. A
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
epochaplus.cz
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je