Domů     Jihočeský kraj: Odkaz šlechticů prodchnutý šuměním řek
Jihočeský kraj: Odkaz šlechticů prodchnutý šuměním řek
od 12.9.2023
1

Malebná lokalita, v níž po staletí pobývaly významné šlechtické rody, nabízí nejen jejich hojně opečovávaný odkaz v podobě historických památek… Jihočeský kraj, to jsou především rybníky, nedotčená příroda a technické stavby, které oslní svou monumentálností a nadčasovostí.

Město s dlouhou historií

České Budějovice leží na soutoku řek Vltavy a Malše.

O jeho založení se v roce 1265 zasloužil král Přemysl Otakar II. České Budějovice jsou kromě poutavé minulosti ale známé pro atraktivní turistické vyžití, které neokusíte nikde jinde v republice – za všechny jmenujme výpravu po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě nebo poznávání místního piva.

Pocta soudci Samsonovi

Jméno Přemysla Otakara II. rezonuje městem stále silně jako na samém počátku. Podle jeho návrhu totiž vzniklo jedno z největších čtvercových náměstí v Evropě s rozměry 133×133 metrů.

V jeho středu se navíc nachází barokní skvost, Samsonova kašna, o jejíž zhotovení se postaral kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich. Socha biblické postavy byla umístěna na vrchol monumentu.

Jihočeský Stonegenge

Vesnice Holašovice se pyšní zápisem na seznam UNESCO. To ovšem není jediný unikát, který nabízí. Značné pozornosti se dostává také megalitickému kruhu sestávajícího z 25 obřích kamenů, známému pod přízviskem Jihočeský Stonehenge.

O jeho vytvoření se postaral místní stavbař Václav Jílek, přičemž vybízí k načerpání nové energie, meditaci a duševnímu odpočinku.

Okouzlující Český Krumlov

Jedinečné panorama, romantická zákoutí a půvabné štíty měšťanských domů tuto metropoli předcházejí. Není divu, že byla pro magickou atmosféru roku 1992 zapsána na seznam UNESCO. Kromě řady pamětihodností je Český Krumlov synonymem pro aktivní odpočinek.

Na své si tu totiž přijdou turisté a cyklisté, společně s vodáky, milovníky koní nebo golfu.

Zámek evropské úrovně

Navštívit Český Krumlov a opomenout jeho nepřehlédnutelnou dominantu v podobě zámku, by byl hřích. Jeho renomé a zachovalé interiéry jsou totiž známé po celé Evropě.

Jednotlivé prostory s podpisem ze 16.–19. století můžete obdivovat v rámci dvou prohlídkových tras. Skutečným hradním klenotem je však zámecké barokní divadlo, s dochovanou sbírkou kostýmů a rekvizit.

Synagoga v Českém Krumlově

Jedna z mála židovských staveb, která přečkala válečná běsnění bez větší úhony, je vnímána jako symbol stability a porozumění minulosti.

Do interiéru synagogy byla umístěna stálá expozice „Svět českokrumlovských Židů“, již tvoří zachovalé dokumenty a fotografie. Pozornost je věnována především rodině Spiro, jež provozovala úspěšnou firmu na výrobu papíru.

Kousek Anglie na jihu Čech

Atmosféru windsorské Anglie si můžete vychutnat při návštěvě majestátního zámku Hluboká. A to po celý rok. I v zimě má totiž lokalita své kouzlo.

Celkem nabízí 140 místností a 11 věží, v nichž se ukrývá elegantní nábytek, křišťálové lustry a četné obrazové sbírky. K dokonalosti nechybí ani zář stříbra a majestát porcelánu. Jedinečnou podívanou doplňuje rozsáhlý krajinářský park.

Poznání se zvířátky

Dobrodružnou výpravu za poznáním naší fauny nabízí Zoo Hluboká. Již od svého založení roku 1939 se zabývá chovem českých tradičních druhů, jimž zdatně sekundují protějšky z Evropy a mírného pásu Asie.

Nechybí však ani expozice představující Austrálii, Ameriku či Afriku. V rámci komentovaných prohlídek patří k oblíbeným nejen krmení, ale také samotné zvířecí dovádění.

Židovská synagoga ve Volyni

Působivá stavba, jež byla vybudována v období 1838–1840 v empírovém stylu. Na pohled zaujme především svým ojedinělým štítem s hebrejským nápisem a lvy držícími hodiny.

Historický Písek

Město, které v minulosti zářilo zlatem, vás uchvátí zejména pro nejstarší kamenný most, jehož historie se pojí se 13. stoletím. Za pozornost stojí i písecké barevné domy, navozující dojem, že jste se právě ocitli v nizozemském přístavu.

Za návštěvu stojí zejména Prácheňské muzeum, k místním originálům ovšem patří i hodiny na věži kostela Narození Panny Marie.

Židovský hřbitov v Písku

Je chráněn jako národní kulturní památka. K jeho úpravě došlo na počátku 90. let minulého století. Zatímco v minulosti zde stál hrobnický dům a vstupní hala, dnes hřbitov sestává jen z několika náhrobků. Odpočívá zde kupříkladu důvěrná přítelkyně Leoše Janáčka, Kamila Stösslová.

Ráj na zemi

Krásy české přírody a historie se protnuly v reálné vesnici z raného středověku pojmenované jako Zeměráj. Společně s místními obyvateli si mohou návštěvníci vyzkoušet vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, podojit kozy anebo namlít mouku.

Okouzlující místo ale umožní i aktivitu zcela odlišnou a značně relaxační, totiž procházku na boso. A to po jediné stezce svého druhu, jež vede rozmanitým terénem přes louky, lese či pole. Její součástí je řada balančních prvků i úkolů.

Odkaz Přemyslovců

Nejvýznamnější raně gotický hrad v našich končinách „odpočívá“ nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Pro jeho minulost a spojení s rodem Přemyslovců je znám také jako „král českých hradů“.

Od roku 1963 je hrad Zvíkov chráněn jako kulturní památka, o 15 let později byl zapsán na seznam národních kulturních památek.

Především pro pozoruhodné interiéry, z nichž nejznámější je pravděpodobně Korunní síň, v níž byly přechodně uloženy korunovační klenoty.

Malebná Třeboň

Zhruba 22 kilometrů východně od Českých Budějovic se nachází Třeboň, jejíž charakter významně ovlivňují nedaleké rybníky. Za nejhezčí pamětihodnost je zde považováno náměstí obklopené měšťanskými domy. Takové kouzlo na vás nedýchne nikde jinde na světě.

Výjimečným architektonickým počinem je i stará radnice s 31 metrů vysokou věží. Z jejího vrcholu totiž dohlédnete až k rybníku Rožmberk, nebo k hrázi dalšího vodního skvostu, Světa.

Velkolepý monument

Na jihozápadní straně města byl vybudován renesanční zámek Třeboň. Pro svou rozlohu patří k největším zámeckým komplexům u nás – o jeho rozsahu svědčí více než 100 obytných místností, které je možné si prohlédnout v rámci tří okruhů.

Jedná se zejména o alchymistickou dílnu pocházející z éry císaře Rudolfa II., dále knihovnu Petra Voka a Schwarzenberská apartmá.

Synagoga v Třeboni

Významnou židovskou památku naleznete v Krčínově ulici. Její vznik se pojí s druhou polovinou 19. století. O značný rozkvět synagogy se však postaral až předseda obce Ludvík Metzel, jenž se v roce 1925 setkal s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.

Bohoslužebným účelům sloužila do 2. světové války, po jejím skončení byla přestavěna do své aktuální podoby – obytného domu.

Děti budou nadšené

Zámecký park v Blatné s rozlohou 42 ha patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Veřejnosti je celoročně přístupný. Zádní část parku byla uchována v původní podobě se sejpy, pozůstatky dávných rýžovišť zlata, porostlými letitými stromy.

Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou, stejně jako hejno pávů. Ozdobou parku je mnoho letitých dubů. 

Vstříc vodním radovánkám

Pocit, že jste se právě ocitli u moře, ve vás vzbudí návštěva vodní nádrže Lipno. Leží v nadmořské výšce 726 m a jedná se o nejvyšší položený stupeň vltavské kaskády. Břehy Lipna měří po obvodu skoro 150 km, jsou proto skvělým místem pro aktivity všeho druhu.

Ať už zatoužíte po cyklistice, bruslení nebo osvěžujícím koupání, splnit si zde můžete jakékoli přání. Samozřejmostí je několik dětských hřišť, které unaví i malé nezbedy anebo půjčovna lodí či šlapadel.

Renesance nad hladinou

V poklidné vodní hladině se zrcadlí romantický zámek Červená Lhota, který se objevil například v legendární Zlatovlásce.

V rámci hlavní expozice, situované do prvního patra, spatříte netknutý a precizně zachovalý byt posledních majitelů, knížat z rodu Schönburg-Hartenstein. Na návrší doporučujeme zavítat do zámeckého parku, v němž stojí renesanční kaple Nejsvětější Trojice.

Technický unikát

Mimořádné vodní dílo bylo vybudováno ve svahu Trojmezné a Plechého na sklonku 18. století. O jedinečný design se postaral inženýr Josef Rosenauer.

Zatímco původním účelem bylo splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů, dnes se kolem Schwarzenberského plavebního kanálu vine naučná stezka.

Její počátek je u parkoviště na Jeleních Vrších, následně vede podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, až k potoku Pestřice nad Lipnem.

Mini hrad

Nedaleko Strakonic najdete u obce Kváskovice patrně nejmladší a možná i nejmenší hrad u nás. Romantický hrádek Švecburg, postavený roku 2007, má věž a palác a k nim přilehlé dvě místnosti velmi malých rozměrů.

Nechybí kamenný přístřešek s lavičkou, kaplička svatého Huberta a část hradeb s bránou. Je celoročně přístupný. Pro malé návštěvníky jsou volně k dispozici omalovánky a pastelky.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Nejstarší hrad Českého ráje pochází už z druhé poloviny 13. století a prožil mnoho slavných dob, jenže o jeho osudu rozhodl požár z roku 1550, po němž z pyšného hradu zůstaly jen hradby, jedna věž a torzo kamenného paláce. Rod Valdštejnů sice zříceninu nadále vlastnil, ale využívali ji spíš poutníci a poustevníci. Jen občas v areálu něco přibylo, jako třeba v roce 1722 kaple svatého Jana Nepomu
Na počátku byl sen jednoho malého kluka o tom, že až vyroste, postaví kostel. Opravdu to dokázal a jeho odkaz po staletí slouží všem příchozím poutníkům, kteří třeba o malém Tobiášovi nikdy předtím neslyšeli. Hora Matky Boží u obce Dolní Hedeč sice není nejvyšším vrcholem Hanušovické vrchoviny, tu výsadu si drží o více než 200 metrů vyšší hora Jeřáb, ale přesto je zdálky viditelnou dominantou šir
Nejen Ještěd, nejen Trosky. Liberecký kraj nabízí nepřeberné množství kulturních památek, ale míst, kde se budete mít skvěle s dětmi. Zde je naše další záplava tipů na výlety. Památka na slony Zhruba kilometr od malebné obce Jítrava na úpatí vrchu Vysoká je možné spatřit nápadně bílé skály se zaoblenými tvary připomínající slony. Jedná se o pískovcové skály, které dosahují výšky až 20 metrů.
Zámek s dlouhou historií, kterému se někdy přezdívá také Žerotínský, dnes přicházejí obdivovat turisté. A když odcházejí, spousta z nich může říci, že dnes měla na hlavě klobouk. Jak vznikl název města Nový Jičín, o tom nemáme úplně přesné údaje. Podle pověsti bylo pojmenováno po udatné dívce Jitce, která se pro záchranu malého chlapce neváhala pustit do boje s medvědem. Na místě jejího odvážného
Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů. Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme. Osada Veligrad se připomí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Koho láká na svou krásnou postavu?
nasehvezdy.cz
Koho láká na svou krásnou postavu?
Doslova k nepoznání se za poslední roky změnila herečka z nekonečného seriálu Ulice a nyní běžícího  Eliška a Damián Anežka Rusevová (36). Výrazně zhubla a to jí pochopitelně zvýšilo sebevědomí. A
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
epochaplus.cz
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je