Domů     Jihočeský kraj: Odkaz šlechticů prodchnutý šuměním řek
Jihočeský kraj: Odkaz šlechticů prodchnutý šuměním řek
od 12.9.2023
1

Malebná lokalita, v níž po staletí pobývaly významné šlechtické rody, nabízí nejen jejich hojně opečovávaný odkaz v podobě historických památek… Jihočeský kraj, to jsou především rybníky, nedotčená příroda a technické stavby, které oslní svou monumentálností a nadčasovostí.

Město s dlouhou historií

České Budějovice leží na soutoku řek Vltavy a Malše.

O jeho založení se v roce 1265 zasloužil král Přemysl Otakar II. České Budějovice jsou kromě poutavé minulosti ale známé pro atraktivní turistické vyžití, které neokusíte nikde jinde v republice – za všechny jmenujme výpravu po trase první koněspřežné železnice na evropském kontinentě nebo poznávání místního piva.

Pocta soudci Samsonovi

Jméno Přemysla Otakara II. rezonuje městem stále silně jako na samém počátku. Podle jeho návrhu totiž vzniklo jedno z největších čtvercových náměstí v Evropě s rozměry 133×133 metrů.

V jeho středu se navíc nachází barokní skvost, Samsonova kašna, o jejíž zhotovení se postaral kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich. Socha biblické postavy byla umístěna na vrchol monumentu.

Jihočeský Stonegenge

Vesnice Holašovice se pyšní zápisem na seznam UNESCO. To ovšem není jediný unikát, který nabízí. Značné pozornosti se dostává také megalitickému kruhu sestávajícího z 25 obřích kamenů, známému pod přízviskem Jihočeský Stonehenge.

O jeho vytvoření se postaral místní stavbař Václav Jílek, přičemž vybízí k načerpání nové energie, meditaci a duševnímu odpočinku.

Okouzlující Český Krumlov

Jedinečné panorama, romantická zákoutí a půvabné štíty měšťanských domů tuto metropoli předcházejí. Není divu, že byla pro magickou atmosféru roku 1992 zapsána na seznam UNESCO. Kromě řady pamětihodností je Český Krumlov synonymem pro aktivní odpočinek.

Na své si tu totiž přijdou turisté a cyklisté, společně s vodáky, milovníky koní nebo golfu.

Zámek evropské úrovně

Navštívit Český Krumlov a opomenout jeho nepřehlédnutelnou dominantu v podobě zámku, by byl hřích. Jeho renomé a zachovalé interiéry jsou totiž známé po celé Evropě.

Jednotlivé prostory s podpisem ze 16.–19. století můžete obdivovat v rámci dvou prohlídkových tras. Skutečným hradním klenotem je však zámecké barokní divadlo, s dochovanou sbírkou kostýmů a rekvizit.

Synagoga v Českém Krumlově

Jedna z mála židovských staveb, která přečkala válečná běsnění bez větší úhony, je vnímána jako symbol stability a porozumění minulosti.

Do interiéru synagogy byla umístěna stálá expozice „Svět českokrumlovských Židů“, již tvoří zachovalé dokumenty a fotografie. Pozornost je věnována především rodině Spiro, jež provozovala úspěšnou firmu na výrobu papíru.

Kousek Anglie na jihu Čech

Atmosféru windsorské Anglie si můžete vychutnat při návštěvě majestátního zámku Hluboká. A to po celý rok. I v zimě má totiž lokalita své kouzlo.

Celkem nabízí 140 místností a 11 věží, v nichž se ukrývá elegantní nábytek, křišťálové lustry a četné obrazové sbírky. K dokonalosti nechybí ani zář stříbra a majestát porcelánu. Jedinečnou podívanou doplňuje rozsáhlý krajinářský park.

Poznání se zvířátky

Dobrodružnou výpravu za poznáním naší fauny nabízí Zoo Hluboká. Již od svého založení roku 1939 se zabývá chovem českých tradičních druhů, jimž zdatně sekundují protějšky z Evropy a mírného pásu Asie.

Nechybí však ani expozice představující Austrálii, Ameriku či Afriku. V rámci komentovaných prohlídek patří k oblíbeným nejen krmení, ale také samotné zvířecí dovádění.

Židovská synagoga ve Volyni

Působivá stavba, jež byla vybudována v období 1838–1840 v empírovém stylu. Na pohled zaujme především svým ojedinělým štítem s hebrejským nápisem a lvy držícími hodiny.

Historický Písek

Město, které v minulosti zářilo zlatem, vás uchvátí zejména pro nejstarší kamenný most, jehož historie se pojí se 13. stoletím. Za pozornost stojí i písecké barevné domy, navozující dojem, že jste se právě ocitli v nizozemském přístavu.

Za návštěvu stojí zejména Prácheňské muzeum, k místním originálům ovšem patří i hodiny na věži kostela Narození Panny Marie.

Židovský hřbitov v Písku

Je chráněn jako národní kulturní památka. K jeho úpravě došlo na počátku 90. let minulého století. Zatímco v minulosti zde stál hrobnický dům a vstupní hala, dnes hřbitov sestává jen z několika náhrobků. Odpočívá zde kupříkladu důvěrná přítelkyně Leoše Janáčka, Kamila Stösslová.

Ráj na zemi

Krásy české přírody a historie se protnuly v reálné vesnici z raného středověku pojmenované jako Zeměráj. Společně s místními obyvateli si mohou návštěvníci vyzkoušet vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, podojit kozy anebo namlít mouku.

Okouzlující místo ale umožní i aktivitu zcela odlišnou a značně relaxační, totiž procházku na boso. A to po jediné stezce svého druhu, jež vede rozmanitým terénem přes louky, lese či pole. Její součástí je řada balančních prvků i úkolů.

Odkaz Přemyslovců

Nejvýznamnější raně gotický hrad v našich končinách „odpočívá“ nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Pro jeho minulost a spojení s rodem Přemyslovců je znám také jako „král českých hradů“.

Od roku 1963 je hrad Zvíkov chráněn jako kulturní památka, o 15 let později byl zapsán na seznam národních kulturních památek.

Především pro pozoruhodné interiéry, z nichž nejznámější je pravděpodobně Korunní síň, v níž byly přechodně uloženy korunovační klenoty.

Malebná Třeboň

Zhruba 22 kilometrů východně od Českých Budějovic se nachází Třeboň, jejíž charakter významně ovlivňují nedaleké rybníky. Za nejhezčí pamětihodnost je zde považováno náměstí obklopené měšťanskými domy. Takové kouzlo na vás nedýchne nikde jinde na světě.

Výjimečným architektonickým počinem je i stará radnice s 31 metrů vysokou věží. Z jejího vrcholu totiž dohlédnete až k rybníku Rožmberk, nebo k hrázi dalšího vodního skvostu, Světa.

Velkolepý monument

Na jihozápadní straně města byl vybudován renesanční zámek Třeboň. Pro svou rozlohu patří k největším zámeckým komplexům u nás – o jeho rozsahu svědčí více než 100 obytných místností, které je možné si prohlédnout v rámci tří okruhů.

Jedná se zejména o alchymistickou dílnu pocházející z éry císaře Rudolfa II., dále knihovnu Petra Voka a Schwarzenberská apartmá.

Synagoga v Třeboni

Významnou židovskou památku naleznete v Krčínově ulici. Její vznik se pojí s druhou polovinou 19. století. O značný rozkvět synagogy se však postaral až předseda obce Ludvík Metzel, jenž se v roce 1925 setkal s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem.

Bohoslužebným účelům sloužila do 2. světové války, po jejím skončení byla přestavěna do své aktuální podoby – obytného domu.

Děti budou nadšené

Zámecký park v Blatné s rozlohou 42 ha patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Veřejnosti je celoročně přístupný. Zádní část parku byla uchována v původní podobě se sejpy, pozůstatky dávných rýžovišť zlata, porostlými letitými stromy.

Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi. Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pasou, stejně jako hejno pávů. Ozdobou parku je mnoho letitých dubů. 

Vstříc vodním radovánkám

Pocit, že jste se právě ocitli u moře, ve vás vzbudí návštěva vodní nádrže Lipno. Leží v nadmořské výšce 726 m a jedná se o nejvyšší položený stupeň vltavské kaskády. Břehy Lipna měří po obvodu skoro 150 km, jsou proto skvělým místem pro aktivity všeho druhu.

Ať už zatoužíte po cyklistice, bruslení nebo osvěžujícím koupání, splnit si zde můžete jakékoli přání. Samozřejmostí je několik dětských hřišť, které unaví i malé nezbedy anebo půjčovna lodí či šlapadel.

Renesance nad hladinou

V poklidné vodní hladině se zrcadlí romantický zámek Červená Lhota, který se objevil například v legendární Zlatovlásce.

V rámci hlavní expozice, situované do prvního patra, spatříte netknutý a precizně zachovalý byt posledních majitelů, knížat z rodu Schönburg-Hartenstein. Na návrší doporučujeme zavítat do zámeckého parku, v němž stojí renesanční kaple Nejsvětější Trojice.

Technický unikát

Mimořádné vodní dílo bylo vybudováno ve svahu Trojmezné a Plechého na sklonku 18. století. O jedinečný design se postaral inženýr Josef Rosenauer.

Zatímco původním účelem bylo splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů, dnes se kolem Schwarzenberského plavebního kanálu vine naučná stezka.

Její počátek je u parkoviště na Jeleních Vrších, následně vede podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí, až k potoku Pestřice nad Lipnem.

Mini hrad

Nedaleko Strakonic najdete u obce Kváskovice patrně nejmladší a možná i nejmenší hrad u nás. Romantický hrádek Švecburg, postavený roku 2007, má věž a palác a k nim přilehlé dvě místnosti velmi malých rozměrů.

Nechybí kamenný přístřešek s lavičkou, kaplička svatého Huberta a část hradeb s bránou. Je celoročně přístupný. Pro malé návštěvníky jsou volně k dispozici omalovánky a pastelky.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
epochaplus.cz
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa