Domů     Splňte si své sny na moravskoslezské TECHNOTRASE
Splňte si své sny na moravskoslezské TECHNOTRASE
od 11.9.2023
1

Stát se na chvíli horníkem, strojvedoucím, hasičem, vojákem, námořníkem, mlynářem, pekařem, módním návrhářem… Prozkoumat místa, kam člověk běžně nemůže vstoupit… Nahlédnout do historie a na moment ji i prožít… Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil?

Pokud se mezi takové snílky řadíte, pak vyrazte na TECHNOTRASU. Na více než třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás čeká pořádná nálož výjimečných zážitků.

… být hutníkem

Ve světově unikátním areálu DOLNÍ VÍTKOVICE, kde můžete klidně strávit celý den, si budete připadat jako v románu Julese Vernea!

Nahlédněte do nitra vysoké pece, nechte se vyvézt výtahem, jenž dřív vozil železnou rudu a koks, a rozhlédněte se z Bolt Tower nejen po Ostravě. Staňte se na chvíli televizním moderátorem, lékařem nebo třeba vědcem ve Velkém a Malém světě techniky. Všechny smysly zapojíte v MUZEU POTRAVIN A ZEMĚDELSKÝCH STROJŮ.

… být havířem

Při prohlídce ostravského LANDEK PARKU – největšího hornického muzea v Česku – sfáráte do dolu společně s vysloužilým horníkem, jenž vám typickou hantýrkou povypráví nejen o tvrdé práci ve štolách, zkusíte si, jaké je to být na šichtě, zažijete rachot monstrózních strojů v akci, dostanete se i do řetízkových šaten a projedete se důlním vláčkem.

Havířem se můžete stát také v nedalekém bývalém uhelném DOLE MICHAL, kde budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin přidají…

Při speciálních prohlídkách se můžete do dolu podívat i v noci!

… být módní návrhářkou

Která holčička nebo maminka by se nechtěla na chvíli stát módní návrhářkou? V NÁVŠTEVNICKÉM CENTRU NOVÝ JIČÍN – městě klobouků – si ten sen splníte. Ozdobíte si vlastní mini klobouček a vyzkoušíte si na 300 nejrůznějších pokrývek hlavy.

Nenechejte si ujít ani Den pro klobouk, kdy se historickým autobusem Tatra vydáte za příběhem Nového Jičína, jemuž se dřív říkalo město milionářů.

… být tkadlenou

Věděli jste, že se oblasti Jesenicka a Krnovska říkalo slezský Manchester? V rýmařovské továrně bratří Schielů byly vyráběny kravaty známé po celém světě!

Slavnou historii si připomenete v expozici textilky HEDVA ČESKÝ BROKÁT i v rámci speciálních prohlídek Jak vznikala tkanina, kde nahlédnete pod ruce tkadlen a samozřejmě si tkaní i zkusíte!

… být automechanikem

Už jste někdy zkoušeli startování motoru klikou, listové odpružení nebo jak se jezdilo po štětových cestách?

Tak do toho – stačí navštívit kopřivnické MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA. Mimo jiné zde spatříte auto, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Dakar, vůz, s nímž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, nebo legendární drtikolku.

A co takhle nakouknout pod pokličku jedné z nejmodernějších automobilek v Evropě? V závodě HYUNDAI v Nošovicích pronikněte do světa robotů a nahlédněte do míst, kde se kus oceli mění na vůz nabitý nejnovějšími technologiemi.

… být hasičem

A co se na chvíli stát hasičem?

Obléknout si zásahový oděv, prošmejdit kabinu hasičského auta, vytáhnout kamaráda ze studny… To všechno, a mnohem víc, si můžete vyzkoušet v ostravském HASIČSKÉM MUZEU. Navíc si tu popovídáte s bývalými hasiči, kteří vám povyprávějí nejednu napínavou historku z terénu.

… být mlynářem s apoštolem a babkou

Palce, ocas, apoštolové, babka… Věděli jste, že na to vše narazíte ve VĚTRNÝCH MLÝNECH? A že větřáky kdysi dokonce putovaly krajinou? Nechte si o tom vyprávět a sami se na moment staňte mlynářem.

Třeba v NOVÝCH DVORECH U BÍLOVCE nebo v CHOLTICÍCH, kde se pyšní nejen plně zachovalou původní technologií, ale i největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny v Česku.

A co takhle zjistit, zda doopravdy máte za lubem, jak chutnají podvodnice nebo jaký je to rachot, když se ve mlýně rozjedou všechny stroje? Jak těžkou práci měli mlynáři ve vodních mlýnech, zjistíte v BARTOŠOVICÍCH nebo ve MLÝNĚ WESSELSKY u Oder.

…být paleontologem či horníkem

Je libo zahrát si na paleontologa? V tom případě vyrazte do MUZEA BŘIDLICE v Budišově nad Budišovkou, které je jediným svého druhu v Česku!

Dozvíte se, jak se z břidlice vyráběly gramofonové desky, sami si zahrajete na břidlofon a vyštípete si břidlicové srdíčko. Okouzlila vás Krajina břidlice, kterou odtud můžete projít křížem krážem?

Tak si rozhodně nenechte ujít ani návštěvu jediných přístupných břidlicových dolů v republice – FLASCHARŮV DŮL a RAABOVU ŠTOLU. Tajemná atmosféra černočerného podzemí vás pohltí.

… být vojákem

A co na moment zažít pocity vojáka bránícího v bunkru hranice za 2. světové války? Vyrazte do AREÁLU ČS. OPEVNĚNÍ DARKOVIČKY nebo do PĚCHOTNÍHO SRUBU NA TRATI u Bohumína.

Dění v okolí budete moci sledovat periskopy a záměrnými dalekohledy nebo si zkusíte, jak těžké je rozpohybovat ruční výtah pro dopravu munice či klikou roztočit ventilátor.

… být strojvedoucím

Přáli jste si někdy usednout do parní lokomotivy nebo dokonce nějakou tu novější řídit? V ostravském ŽELEZNIČNÍM MUZEU se strojvedoucím stanete při řízení dieslové lokomotivy na realistickém trenažéru.

A ta parní – tentokrát skutečná – na svého „řidiče“ čeká přímo před muzeem. Nebo se svezte parním vlakem po OSOBLAŽSKÉ ÚZKOKOLEJCE – nejklikatější úzkorozchodné dráze v republice.

Když budete vzorní pasažéři, třeba vás nechají přiložit pod kotel nebo si jen tak zahoukat na píšťalu.

Snů, které si na TECHNOTRASE můžete splnit, je mnohem víc! Inspiraci hledejte na www.technotrasa.cz.

Foto: www.technotrasa.cz
reklama
Související články
29.9.2023
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento - zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je stále v provozu. V deseti řadách si můžete prohlédnou
28.8.2023
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Čistá šumavská příroda u známé vodní nádrže je rájem pro děti, rodiče i prarodiče. Přezdívá se mu jihočeské moře, protože se jedná o největší vodní plochu u nás. A cítit se tady budete báječně. Lipno nabízí zábavu pro malé i velké a je vhodným tipem na dovolenou nejen teď v létě, ale i v zimě. (Ne)únavná zábava pro děti i dospělé Je tolik zážitků, které na vás
10.7.2023
V sobotu 15. a v neděli 16. července se v době od 9.00 do 17.00 v areálu Veselého Kopce u Hlinska uskuteční oblíbený Veselokopecký jarmark. Ten byl jedním z prvních pořadů, který se v areálu před desítkami let poprvé uskutečnil – v letošním roce je to již 38. ročník. „Návštěvníkům se tak nabízí jedinečná příležitost k seznámení se s tradičními řemesly a řemeslníky. Naše pozvání k účasti přijali v
4.7.2023
Při plánování výletu se občas lidé neshodnou. Někdo by chtěl třeba navštívit zoologickou zahradu, jiného lákají lidé stavby ve skanzenu. Proč se ale přít? Nejlepší bude dopřát si obojí a vydat se do Chomutova! Když se hluboko v uplynulém století začalo v Chomutově uvažovat o založení zoologické zahrady, počítalo se, že se stane kulturním centrem neomezujícím se jen na chov zvířat. Ostatně hlavním
2.7.2023
Medvěd Bruno bude i letos o letních prázdninách provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těcht
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Koho láká na svou krásnou postavu?
nasehvezdy.cz
Koho láká na svou krásnou postavu?
Doslova k nepoznání se za poslední roky změnila herečka z nekonečného seriálu Ulice a nyní běžícího  Eliška a Damián Anežka Rusevová (36). Výrazně zhubla a to jí pochopitelně zvýšilo sebevědomí. A
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
epochaplus.cz
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je