Domů     Splňte si své sny na moravskoslezské TECHNOTRASE
Splňte si své sny na moravskoslezské TECHNOTRASE
od 11.9.2023
1

Stát se na chvíli horníkem, strojvedoucím, hasičem, vojákem, námořníkem, mlynářem, pekařem, módním návrhářem… Prozkoumat místa, kam člověk běžně nemůže vstoupit… Nahlédnout do historie a na moment ji i prožít… Kdo by o tom alespoň jednou v životě nesnil?

Pokud se mezi takové snílky řadíte, pak vyrazte na TECHNOTRASU. Na více než třech desítkách „zastávek“ na severní Moravě a ve Slezsku vás čeká pořádná nálož výjimečných zážitků.

… být hutníkem

Ve světově unikátním areálu DOLNÍ VÍTKOVICE, kde můžete klidně strávit celý den, si budete připadat jako v románu Julese Vernea!

Nahlédněte do nitra vysoké pece, nechte se vyvézt výtahem, jenž dřív vozil železnou rudu a koks, a rozhlédněte se z Bolt Tower nejen po Ostravě. Staňte se na chvíli televizním moderátorem, lékařem nebo třeba vědcem ve Velkém a Malém světě techniky. Všechny smysly zapojíte v MUZEU POTRAVIN A ZEMĚDELSKÝCH STROJŮ.

… být havířem

Při prohlídce ostravského LANDEK PARKU – největšího hornického muzea v Česku – sfáráte do dolu společně s vysloužilým horníkem, jenž vám typickou hantýrkou povypráví nejen o tvrdé práci ve štolách, zkusíte si, jaké je to být na šichtě, zažijete rachot monstrózních strojů v akci, dostanete se i do řetízkových šaten a projedete se důlním vláčkem.

Havířem se můžete stát také v nedalekém bývalém uhelném DOLE MICHAL, kde budete mít neodbytný pocit, že to tu horníci nikdy neopustili a že se k vám za chvíli v řetízkové šatně, v „lampovně“ nebo ve výdejně svačin přidají…

Při speciálních prohlídkách se můžete do dolu podívat i v noci!

… být módní návrhářkou

Která holčička nebo maminka by se nechtěla na chvíli stát módní návrhářkou? V NÁVŠTEVNICKÉM CENTRU NOVÝ JIČÍN – městě klobouků – si ten sen splníte. Ozdobíte si vlastní mini klobouček a vyzkoušíte si na 300 nejrůznějších pokrývek hlavy.

Nenechejte si ujít ani Den pro klobouk, kdy se historickým autobusem Tatra vydáte za příběhem Nového Jičína, jemuž se dřív říkalo město milionářů.

… být tkadlenou

Věděli jste, že se oblasti Jesenicka a Krnovska říkalo slezský Manchester? V rýmařovské továrně bratří Schielů byly vyráběny kravaty známé po celém světě!

Slavnou historii si připomenete v expozici textilky HEDVA ČESKÝ BROKÁT i v rámci speciálních prohlídek Jak vznikala tkanina, kde nahlédnete pod ruce tkadlen a samozřejmě si tkaní i zkusíte!

… být automechanikem

Už jste někdy zkoušeli startování motoru klikou, listové odpružení nebo jak se jezdilo po štětových cestách?

Tak do toho – stačí navštívit kopřivnické MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA. Mimo jiné zde spatříte auto, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Dakar, vůz, s nímž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, nebo legendární drtikolku.

A co takhle nakouknout pod pokličku jedné z nejmodernějších automobilek v Evropě? V závodě HYUNDAI v Nošovicích pronikněte do světa robotů a nahlédněte do míst, kde se kus oceli mění na vůz nabitý nejnovějšími technologiemi.

… být hasičem

A co se na chvíli stát hasičem?

Obléknout si zásahový oděv, prošmejdit kabinu hasičského auta, vytáhnout kamaráda ze studny… To všechno, a mnohem víc, si můžete vyzkoušet v ostravském HASIČSKÉM MUZEU. Navíc si tu popovídáte s bývalými hasiči, kteří vám povyprávějí nejednu napínavou historku z terénu.

… být mlynářem s apoštolem a babkou

Palce, ocas, apoštolové, babka… Věděli jste, že na to vše narazíte ve VĚTRNÝCH MLÝNECH? A že větřáky kdysi dokonce putovaly krajinou? Nechte si o tom vyprávět a sami se na moment staňte mlynářem.

Třeba v NOVÝCH DVORECH U BÍLOVCE nebo v CHOLTICÍCH, kde se pyšní nejen plně zachovalou původní technologií, ale i největším větrným kolem a největšími mlýnskými kameny v Česku.

A co takhle zjistit, zda doopravdy máte za lubem, jak chutnají podvodnice nebo jaký je to rachot, když se ve mlýně rozjedou všechny stroje? Jak těžkou práci měli mlynáři ve vodních mlýnech, zjistíte v BARTOŠOVICÍCH nebo ve MLÝNĚ WESSELSKY u Oder.

…být paleontologem či horníkem

Je libo zahrát si na paleontologa? V tom případě vyrazte do MUZEA BŘIDLICE v Budišově nad Budišovkou, které je jediným svého druhu v Česku!

Dozvíte se, jak se z břidlice vyráběly gramofonové desky, sami si zahrajete na břidlofon a vyštípete si břidlicové srdíčko. Okouzlila vás Krajina břidlice, kterou odtud můžete projít křížem krážem?

Tak si rozhodně nenechte ujít ani návštěvu jediných přístupných břidlicových dolů v republice – FLASCHARŮV DŮL a RAABOVU ŠTOLU. Tajemná atmosféra černočerného podzemí vás pohltí.

… být vojákem

A co na moment zažít pocity vojáka bránícího v bunkru hranice za 2. světové války? Vyrazte do AREÁLU ČS. OPEVNĚNÍ DARKOVIČKY nebo do PĚCHOTNÍHO SRUBU NA TRATI u Bohumína.

Dění v okolí budete moci sledovat periskopy a záměrnými dalekohledy nebo si zkusíte, jak těžké je rozpohybovat ruční výtah pro dopravu munice či klikou roztočit ventilátor.

… být strojvedoucím

Přáli jste si někdy usednout do parní lokomotivy nebo dokonce nějakou tu novější řídit? V ostravském ŽELEZNIČNÍM MUZEU se strojvedoucím stanete při řízení dieslové lokomotivy na realistickém trenažéru.

A ta parní – tentokrát skutečná – na svého „řidiče“ čeká přímo před muzeem. Nebo se svezte parním vlakem po OSOBLAŽSKÉ ÚZKOKOLEJCE – nejklikatější úzkorozchodné dráze v republice.

Když budete vzorní pasažéři, třeba vás nechají přiložit pod kotel nebo si jen tak zahoukat na píšťalu.

Snů, které si na TECHNOTRASE můžete splnit, je mnohem víc! Inspiraci hledejte na www.technotrasa.cz.

Foto: www.technotrasa.cz
reklama
Související články
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.