Domů     Kostel Nanebevzetí Panny Marie: Barokní cíl poutníků
Kostel Nanebevzetí Panny Marie: Barokní cíl poutníků

Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku.

Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lískovém keři sošku Panny Marie. Podivil se, ale figurku si odnesl.

Doma mu ale zmizela a teprve po dlouhém hledání zjistil, že se záhadným způsobem vrátila na místo, kde ji objevil. Tentokrát už ji uctivě ponechal tam, kde stála, a ještě nad ní zbudoval dřevěnou stříšku.

Položil tak základ poutního místa, kam začali proudit věřící z blízka i z daleka.

Soška, která tajemně mizí

Jak čas plynul, vyrostla nad soškou větší kaple, v blízkosti byla založena osada, a nakonec se do všeho vložil řád křížovníků s červenou hvězdou, kteří na místě původní kapličky někdy kolem roku 1400 vybudovali gotický kamenný kostel nanebevzetí Panny Marie a Máří Magdaleny.

Rozvoji kostela v dalších letech výrazně pomohlo, když velmistr křížovnického řádu ze své pravomoci osvobodil okolní obyvatele od roboty, aby měli víc času o kostel a poutní místo pečovat. A Chlum opravdu vzkvétal.

Začaly se zde pořádat trhy a příliv poutníků neustával, takže bylo třeba kostel rozšířit.

Prostor pro všechny poutníky

Ale i ten nakonec přestal obrovskému zájmu věřících stačit. A tak v roce 1687 velmistr řádu učinil zásadní rozhodnutí. Místo nevyhovujícího gotického kostela vznikne nový, a samozřejmě v souladu s dobou bude barokní.

Povolán nebyl nikdo menší než věhlasný architekt Kryštof Dientzenhofer a na základě jeho plánů se začalo stavět. Základní kámen chrámu byl slavnostně položen 7. května 1692, po sedmi letech byla stavba hotová a mohlo se začít s výzdobou interiéru.

A když v roce 1701 chlumský probošt Franz Rivola nový kostel vysvětil, začaly se opět hrnout davy věřících. Bylo zaznamenáno, že už během prvního desetiletí na Chlum zamířilo 1657 procesí s celkovým počtem 718 347 poutníků.

Zákazy na věřící neplatí

Práce v poutním areálu ale s dokončením kostela neustaly.

Ještě bylo třeba dobudovat proboštství, školu, rozšířit hřbitov, vztyčit nové hradební zdi, a navíc kolem kostela stále pokračovala stavba symetricky komponovaného otevřeného ambitu se šesticí postranních kaplí.

Výsledkem bylo, že během půlstoletí se Chlum Svaté Maří stal jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na českém území. Poutníci se nepřestali hrnout dokonce ani v době, kdy císař Josef II. svými reformami konání veškerých poutí zakázal.

Začíná období nové slávy

Stejně jako velkou část církevních objektů postihla poutní areál druhá světová válka a poté také poměry v padesátých letech.

Budova proboštství se najednou stala ubytovnou stavbařů z nedaleké elektrárny Tisová, a přestože byl areál poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdaleny už v roce 1958 zapsán na seznam kulturních památek, ve skutečnosti dál chátral.

Změny, které přišly s rokem 1989, se však na kondici poutního areálu blahodárně projevily. Vrátili se křižovníci s červenou hvězdou a od roku 1992 prochází poutní místo celkovou rekonstrukcí.

Po opravě varhan, rekonstrukci kopule a restauraci maleb mohl být pak 7. května 2011, po 312 letech od položení základního kamene, kostel znovu vysvěcen.

Kostel neobvyklého vzhledu

Unikátní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdaleny si rozhodně zaslouží bližší prohlídku. Je trojlodní, vystavěn byl na půdorysu latinského kříže o rozměrech 36 x 29 metrů.

Křížení hlavní lodi s jejími křídly překrývá prosvětlená kopule a neobvyklá je i celková koncepce kostela, protože za sebou jsou tu umístěny dva na sebe navazující sakrální prostory, nejprve samostatná oválná Milostivá kaple, která je střediskem zdejšího mariánského kultu, a teprve za ní samotný trojlodní chrám.

Do kostela se vstupuje bočním vchodem pravé kostelní lodi stejně jako do Milostivé kaple. Hlavní vchod se otevírá pouze při příležitost velkých církevních svátků.

Třípatrové hranolové věže, zakončené cibulovými báněmi, se tyčí na západní straně chrámu a dosahují čtyřicetimetrové výšky.

Evropa nám může závidět

Poutní kostel dodnes obklopuje krytý přízemní ambit s arkádovými oblouky a šesti otevřenými kaplemi s lucernami a složitou klenbou, na který navazuje trojkřídlá budova proboštství.

Nejen poutníky jistě v roce 2018 potěšilo zařazení poutního areálu Chlum Svaté Maří spolu s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdaleny mezi národní kulturní památky.

Ocenění se mu tak dostalo nejen pro jeho významnou roli v dějinách naší barokní architektury, ale také vzhledem k netradiční dispozici kostela v rámci střední Evropy.

I zahrady potřebují opravit

Celková rekonstrukce areálu stále pokračuje. Kromě samotného chrámu zahrnuje také obnovu budovy proboštství, která působí zámeckým dojmem a na které se zachovala řada původních cenných architektonických prvků včetně původních dveří nebo kovaných mříží.

Skvěle dochovaná jsou i schodiště a kupodivu také historická vodoinstalace. Po dokončení oprav se počítá s tím, že v proboštství nalezne své sídlo stálá expozice.

Samostatnou kapitolou revitalizace jsou zahrady – jedna na místě starého, dávno zrušeného hřbitova a druhá, která se za dob baroka pyšnila terasami.

Dívka proti loupežníkům

Zdejší prostředí inspirovalo v roce 1815 německého dramatika Heinricha C. Cuna k sepsání kdysi velice populární divadelní hry Loupežníci na Chlumu.

Příběh o odvážné dívce, která se vydá uprostřed noci do opuštěné kaple ohrožované loupežníky, aby zachránila cenný skvost patřící jejímu hradnímu pánovi, se odehrává na Chlumu Svaté Máří v dobách před založením poutního kostela a rychle se stal nejhranějším ochotnickým představením v Evropě.

Zejména na českosaském pomezí se tento kus hrával takřka celé století a do repertoáru ho nadšeně zařazovaly jak kočovné soubory, tak loutková divadla. V roce 1911 hru dokonce uvedlo i Národní divadlo pod názvem Statečná Bibiána.

Tip pro poutníky na kole

Chlum Svaté Maří najdeme na půl cesty mezi Chebem a Sokolovem, budeme ovšem muset z hlavní silnice odbočit směrem na Kynšperk nad Ohří a Kaceřov. Pro cykloturisty se ovšem nabízí zajímavá trasa, ať už z Chebu, nebo ze Sokolova. Z obou stran nám to vyjde zhruba na patnáct kilometrů.

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz