Domů     Gdaňsk: Město plné zážitků
Gdaňsk: Město plné zážitků

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu.

Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká vás vojenská technika?

Ať již odpovíte jakkoli, právě velký námořní přístav Gdaňsk je pro vás tím nejlepším místem. A nakonec stejně nezůstanete pouze u něj, ale vydáte se na lov zážitků i k sousedům.

Perla severu

Takovou přezdívku si vysloužilo nejkrásnější město na pobřeží Baltu. Okouzlí vás úchvatnou architekturou, zejména v historickém centru, zvaném Hlavní město. Pompézní vstup do centra města zajišťuje Zlatá brána.

Gotická radnice s historickým muzeem a 83 metrů vysokou věží se zvonkohrou, největší cihlový kostel na světě – bazilika Nejsvětější Panny Marie, nebo bohatě zdobené středověké místo setkávání kupců Artušův dvůr, to jsou další nejvýznamnější starodávné budovy v této nejstarší části města.

Do některých je v úterý vstup zadarmo. Až si je prohlédnete, nezapomeňte hodit drobnou minci do Neptunovy kašny. Ulice Dluga a Dlugi Targ vám připomenou Královskou stezku, která tady v minulosti sloužila k slavnostním průvodům polských monarchů.

Středověký jeřáb a zvedací most

Na nábřeží řeky Motlawy vás okouzlí nejtypičtější objekt Gdaňsku – ve středověku vůbec největší přístavní jeřáb na světě. Můžete si ho prohlédnout i zevnitř, vstupné je 8 zlotých, ve středu neplatíte nic.

Nedaleko vzácné památky lodního jeřábu Zuraw z roku 1444 je i námořní muzeum s lodí Soldek, jednou z nejslavnějších poválečných lodí v historii loděnice v Gdaňsku. Tady si můžete vyzkoušet, jaké to bylo pracovat, jíst a spát na moři.

A až uslyšíte zvonění, zastavte se, protože se zvedne most, aby po řece mohla projet výletní pirátská loď…

Válečné dějiny

Stále ještě jste v Gdaňsku, ale o kus dál, v ulici Wladyslawa Bartoszewskiego. Nemůžete tady minout Muzeum 2. světové války. Nachází se 14 metrů pod povrchem země a možná i to je důvodem, proč je tady atmosféra téměř totožná s dobou, kterou místo představuje.

Rázem se ocitnete v roce 1940. Kolem sebe uvidíte vše, jako tenkrát – zbraně, kulomety, děla, miny, ale také kufry, staré obchůdky, rozbořené domy… A támhle je zcela rozstřílená a vyhořelá ulice.

Na ní tank T34… Ukázka utrpení civilistů, a to nejen Poláků, ale i Čechů a Slováků při atentátu na Heidricha, jugoslávských partyzánů, svržení atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki… Vše vás okamžitě pohltí a vtáhne do děje. Připravte se, že vám bude běhat mráz po zádech.

Kolébka 2. světové války

Jen co trochu pookřejete a vydáte se na další pouť, v těsném sousedství Gdaňska, na poloostrově Westerplatte, narazíte na další válečný pomník. Během dvacátých let 20. století na Westerplatte Poláci postavili překladiště.

A 1. září 1939 tady německým útokem začala nejstrašnější událost, kterou svět pamatuje – 2. světová válka.

Sopoty a Gdyně

Když se řekne Gdaňsk, automaticky se připojí Sopoty a Gdyně. Tato tři města totiž k sobě neodmyslitelně patří a nazývají se Trojměstí. Lázeňské pobřežní městečko Sopoty založil v roce 1823 Napoleonův lékař Jean Haffner. Je známé svým nejdelším molem v Evropě.

V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.
V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.

A zase válečná historie

Bunkry, vojenská auta, obrovská děla a další vojenskou techniku si prohlédnete v Muzeu námořní obrany na poloostrově Hel. Po staletí vojensky významné místo je dnes navíc známým letoviskem. Voda je sice studenější, než v Chorvatsku, zato pláže nejsou přecpané.

Hel je také důvod, proč si přibalit na cestu kolo. Celým poloostrovem se line fantastická cyklostezka s kilometry krásných cyklotras. Čeká vás tady i překvapení. Křižovatka, na kterou narazíte při cestě z konce ostrova zpět na pevninu.

Vlevo dojdete pěšky k moři… vpravo narazíte opět na moře. Ulice spojuje otevřený Balt s Puckým zálivem. Z Helu do Gdaňsku se můžete svést výletní lodí. Trajektem, který Poláci nazývají „Vodní tramvaj“.

Krmení tuleňů

V Helu vás čeká ještě jedna příjemná atrakce. Záchranná stanice Fokario, která pečuje o zraněné či nemocné tuleně. Během veřejného krmení se tato zvířátka předvádějí, jen se může stát, že je přes dav moc neuvidíte. Přesto se návštěva vyplatí.

Vstupné je symbolické (5 zlotých) a vám udělá radost, že drobným příspěvkem stanici pomáháte ke smysluplné práci.

Pohyblivé duny

Jako z jiného světadílu. Tak si připadáte v pobřežním městě Leba. Je to další místo, které byste určitě při návštěvě polského Baltu neměli vynechat.

Slowinskému národnímu parku se právem přezdívá polská Sahara, narazíte tady na pohyblivé, až 40 metrů vysoké písečné duny. Připadáte si jako na poušti. Zvlášť milovníci přírodních rezervací budou nadšeni.

Polskou Saharu můžete projít pěšky, projet na kole nebo vláčkem. Svou procházku spojte s koupáním v moři. A cesta zpět? Lodí po jezeře.

Peníze

S převodem českých korun na polské zloté si nedělejte starosti. Platit je možné kartou a zloté si také vyberete v automatu. Jeden zlotý je v přepočtu asi 6 Kč. Ceny jsou velmi slušné, prakticky shodné s českými,často je i levněji. Někde se v určených dnech neplatí za vstupné vůbec.

Jídlo

Okouzlí vás. Polská kuchyně je bohatá a chutná. Vyzkoušejte typické polské knedlíky, pirohy a taštičky a také rybí pokrmy a mořské speciality – rybí polévky, tataráky z ryb, grilované ryby, ryby ve smetanové omáčce…

Ostatní

Na své si přijdou i milovníci shopů, je tady spousta prodejních stánků.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Praha, dne 15. dubna 2025 – Německá pohádková stezka (Deutsche Märchenstraße), jedna z nejmalebnějších turistických tras v Německu, slaví své 50. výročí. Tato ikonická cesta spojuje desítky historických míst, která inspirovala pohádky bratří Grimmů a oživuje kouzlo klasických příběhů, které znají celé generace dětí i dospělých. Jubilejní rok přinese řadu speciálních akcí, které umožní návštěvníkům
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit.   V  Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují tropické teploty a slunečné počasí, dlouh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz