Domů     Gdaňsk: Město plné zážitků
Gdaňsk: Město plné zážitků
od 28.2.2022
1

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu.

Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká vás vojenská technika?

Ať již odpovíte jakkoli, právě velký námořní přístav Gdaňsk je pro vás tím nejlepším místem. A nakonec stejně nezůstanete pouze u něj, ale vydáte se na lov zážitků i k sousedům.

Perla severu

Takovou přezdívku si vysloužilo nejkrásnější město na pobřeží Baltu. Okouzlí vás úchvatnou architekturou, zejména v historickém centru, zvaném Hlavní město. Pompézní vstup do centra města zajišťuje Zlatá brána.

Gotická radnice s historickým muzeem a 83 metrů vysokou věží se zvonkohrou, největší cihlový kostel na světě – bazilika Nejsvětější Panny Marie, nebo bohatě zdobené středověké místo setkávání kupců Artušův dvůr, to jsou další nejvýznamnější starodávné budovy v této nejstarší části města.

Do některých je v úterý vstup zadarmo. Až si je prohlédnete, nezapomeňte hodit drobnou minci do Neptunovy kašny. Ulice Dluga a Dlugi Targ vám připomenou Královskou stezku, která tady v minulosti sloužila k slavnostním průvodům polských monarchů.

Středověký jeřáb a zvedací most

Na nábřeží řeky Motlawy vás okouzlí nejtypičtější objekt Gdaňsku – ve středověku vůbec největší přístavní jeřáb na světě. Můžete si ho prohlédnout i zevnitř, vstupné je 8 zlotých, ve středu neplatíte nic.

Nedaleko vzácné památky lodního jeřábu Zuraw z roku 1444 je i námořní muzeum s lodí Soldek, jednou z nejslavnějších poválečných lodí v historii loděnice v Gdaňsku. Tady si můžete vyzkoušet, jaké to bylo pracovat, jíst a spát na moři.

A až uslyšíte zvonění, zastavte se, protože se zvedne most, aby po řece mohla projet výletní pirátská loď…

Válečné dějiny

Stále ještě jste v Gdaňsku, ale o kus dál, v ulici Wladyslawa Bartoszewskiego. Nemůžete tady minout Muzeum 2. světové války. Nachází se 14 metrů pod povrchem země a možná i to je důvodem, proč je tady atmosféra téměř totožná s dobou, kterou místo představuje.

Rázem se ocitnete v roce 1940. Kolem sebe uvidíte vše, jako tenkrát – zbraně, kulomety, děla, miny, ale také kufry, staré obchůdky, rozbořené domy… A támhle je zcela rozstřílená a vyhořelá ulice.

Na ní tank T34… Ukázka utrpení civilistů, a to nejen Poláků, ale i Čechů a Slováků při atentátu na Heidricha, jugoslávských partyzánů, svržení atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki… Vše vás okamžitě pohltí a vtáhne do děje. Připravte se, že vám bude běhat mráz po zádech.

Kolébka 2. světové války

Jen co trochu pookřejete a vydáte se na další pouť, v těsném sousedství Gdaňska, na poloostrově Westerplatte, narazíte na další válečný pomník. Během dvacátých let 20. století na Westerplatte Poláci postavili překladiště.

A 1. září 1939 tady německým útokem začala nejstrašnější událost, kterou svět pamatuje – 2. světová válka.

Sopoty a Gdyně

Když se řekne Gdaňsk, automaticky se připojí Sopoty a Gdyně. Tato tři města totiž k sobě neodmyslitelně patří a nazývají se Trojměstí. Lázeňské pobřežní městečko Sopoty založil v roce 1823 Napoleonův lékař Jean Haffner. Je známé svým nejdelším molem v Evropě.

V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.
V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.

A zase válečná historie

Bunkry, vojenská auta, obrovská děla a další vojenskou techniku si prohlédnete v Muzeu námořní obrany na poloostrově Hel. Po staletí vojensky významné místo je dnes navíc známým letoviskem. Voda je sice studenější, než v Chorvatsku, zato pláže nejsou přecpané.

Hel je také důvod, proč si přibalit na cestu kolo. Celým poloostrovem se line fantastická cyklostezka s kilometry krásných cyklotras. Čeká vás tady i překvapení. Křižovatka, na kterou narazíte při cestě z konce ostrova zpět na pevninu.

Vlevo dojdete pěšky k moři… vpravo narazíte opět na moře. Ulice spojuje otevřený Balt s Puckým zálivem. Z Helu do Gdaňsku se můžete svést výletní lodí. Trajektem, který Poláci nazývají „Vodní tramvaj“.

Krmení tuleňů

V Helu vás čeká ještě jedna příjemná atrakce. Záchranná stanice Fokario, která pečuje o zraněné či nemocné tuleně. Během veřejného krmení se tato zvířátka předvádějí, jen se může stát, že je přes dav moc neuvidíte. Přesto se návštěva vyplatí.

Vstupné je symbolické (5 zlotých) a vám udělá radost, že drobným příspěvkem stanici pomáháte ke smysluplné práci.

Pohyblivé duny

Jako z jiného světadílu. Tak si připadáte v pobřežním městě Leba. Je to další místo, které byste určitě při návštěvě polského Baltu neměli vynechat.

Slowinskému národnímu parku se právem přezdívá polská Sahara, narazíte tady na pohyblivé, až 40 metrů vysoké písečné duny. Připadáte si jako na poušti. Zvlášť milovníci přírodních rezervací budou nadšeni.

Polskou Saharu můžete projít pěšky, projet na kole nebo vláčkem. Svou procházku spojte s koupáním v moři. A cesta zpět? Lodí po jezeře.

Peníze

S převodem českých korun na polské zloté si nedělejte starosti. Platit je možné kartou a zloté si také vyberete v automatu. Jeden zlotý je v přepočtu asi 6 Kč. Ceny jsou velmi slušné, prakticky shodné s českými,často je i levněji. Někde se v určených dnech neplatí za vstupné vůbec.

Jídlo

Okouzlí vás. Polská kuchyně je bohatá a chutná. Vyzkoušejte typické polské knedlíky, pirohy a taštičky a také rybí pokrmy a mořské speciality – rybí polévky, tataráky z ryb, grilované ryby, ryby ve smetanové omáčce…

Ostatní

Na své si přijdou i milovníci shopů, je tady spousta prodejních stánků.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily v hodnocení Čechů středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko . Na první a druhé příčce se umístily resorty v Beleku a Side, městech na jihu Turecka od sebe vzdálených jen asi 40 kilometrů. S bezpočtem staroř
Dovolená v Rakousku láká na hory, jezera, bohatou historii i moderní kulturu. Co si nenechat ujít? Vyrazit můžete do méně známých míst i turisticky velmi oblíbených lokalit, tak si pojďme pár z nich představit. Jestli vás to táhne na jihozápad Rakouska, pak jsou cíle vaší dovolené jasné. Vydejte se do Salzburgu přes Linz. Poznáte nejen krásná města a úchvatné památky, ale navštívíte i jedinečno
V létě či v zimě, s dětmi nebo starými rodiči, hlavní město Slovenska je zábavou pro všechny Chcete svým dětem vyčarovat úsměv na tváři? Připravte jim výlet plný zábavy, přírody a pochoutek, při kterém se něco nového dozví. To vše na jednom místě – v Bratislavě. Železná studienka Vychutnajte si poznávaní Nejlepší
Pokud už všechny české wellness hotely znáte, vyrazte objevovat naše sousední nebo méně vzdálené země, které jsou lázeňským rájem. Hotel Wirlerhof Rakousko Dát si krátkou túru po hřebenech se zbytky sněhu nebo cyklo výlet v údolí, večer si jít zaplavat a celý další den za odměnu strávit ve spa. Dát si masáž, a prohřát
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Minizahrádka ve skle
panidomu.cz
Minizahrádka ve skle
Je půvabná, má vlastní mikroklima a může sloužit jako dekorace i v obýváku. Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka. Nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. Potřebuje 3 vrstvy: * Na dno dobře