Domů     Gdaňsk: Město plné zážitků
Gdaňsk: Město plné zážitků

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu.

Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká vás vojenská technika?

Ať již odpovíte jakkoli, právě velký námořní přístav Gdaňsk je pro vás tím nejlepším místem. A nakonec stejně nezůstanete pouze u něj, ale vydáte se na lov zážitků i k sousedům.

Perla severu

Takovou přezdívku si vysloužilo nejkrásnější město na pobřeží Baltu. Okouzlí vás úchvatnou architekturou, zejména v historickém centru, zvaném Hlavní město. Pompézní vstup do centra města zajišťuje Zlatá brána.

Gotická radnice s historickým muzeem a 83 metrů vysokou věží se zvonkohrou, největší cihlový kostel na světě – bazilika Nejsvětější Panny Marie, nebo bohatě zdobené středověké místo setkávání kupců Artušův dvůr, to jsou další nejvýznamnější starodávné budovy v této nejstarší části města.

Do některých je v úterý vstup zadarmo. Až si je prohlédnete, nezapomeňte hodit drobnou minci do Neptunovy kašny. Ulice Dluga a Dlugi Targ vám připomenou Královskou stezku, která tady v minulosti sloužila k slavnostním průvodům polských monarchů.

Středověký jeřáb a zvedací most

Na nábřeží řeky Motlawy vás okouzlí nejtypičtější objekt Gdaňsku – ve středověku vůbec největší přístavní jeřáb na světě. Můžete si ho prohlédnout i zevnitř, vstupné je 8 zlotých, ve středu neplatíte nic.

Nedaleko vzácné památky lodního jeřábu Zuraw z roku 1444 je i námořní muzeum s lodí Soldek, jednou z nejslavnějších poválečných lodí v historii loděnice v Gdaňsku. Tady si můžete vyzkoušet, jaké to bylo pracovat, jíst a spát na moři.

A až uslyšíte zvonění, zastavte se, protože se zvedne most, aby po řece mohla projet výletní pirátská loď…

Válečné dějiny

Stále ještě jste v Gdaňsku, ale o kus dál, v ulici Wladyslawa Bartoszewskiego. Nemůžete tady minout Muzeum 2. světové války. Nachází se 14 metrů pod povrchem země a možná i to je důvodem, proč je tady atmosféra téměř totožná s dobou, kterou místo představuje.

Rázem se ocitnete v roce 1940. Kolem sebe uvidíte vše, jako tenkrát – zbraně, kulomety, děla, miny, ale také kufry, staré obchůdky, rozbořené domy… A támhle je zcela rozstřílená a vyhořelá ulice.

Na ní tank T34… Ukázka utrpení civilistů, a to nejen Poláků, ale i Čechů a Slováků při atentátu na Heidricha, jugoslávských partyzánů, svržení atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki… Vše vás okamžitě pohltí a vtáhne do děje. Připravte se, že vám bude běhat mráz po zádech.

Kolébka 2. světové války

Jen co trochu pookřejete a vydáte se na další pouť, v těsném sousedství Gdaňska, na poloostrově Westerplatte, narazíte na další válečný pomník. Během dvacátých let 20. století na Westerplatte Poláci postavili překladiště.

A 1. září 1939 tady německým útokem začala nejstrašnější událost, kterou svět pamatuje – 2. světová válka.

Sopoty a Gdyně

Když se řekne Gdaňsk, automaticky se připojí Sopoty a Gdyně. Tato tři města totiž k sobě neodmyslitelně patří a nazývají se Trojměstí. Lázeňské pobřežní městečko Sopoty založil v roce 1823 Napoleonův lékař Jean Haffner. Je známé svým nejdelším molem v Evropě.

V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.
V Gdyni, jednom z nejmladších měst Polska, stojí za shlédnutí plovoucí muzeum – vojenská válečná loď a torpédoborec Blýskavica, a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. A samozřejmě obří akvárium, přesněji Oceánografické muzeum s obřím mořským akváriem s korálovými rybkami.

A zase válečná historie

Bunkry, vojenská auta, obrovská děla a další vojenskou techniku si prohlédnete v Muzeu námořní obrany na poloostrově Hel. Po staletí vojensky významné místo je dnes navíc známým letoviskem. Voda je sice studenější, než v Chorvatsku, zato pláže nejsou přecpané.

Hel je také důvod, proč si přibalit na cestu kolo. Celým poloostrovem se line fantastická cyklostezka s kilometry krásných cyklotras. Čeká vás tady i překvapení. Křižovatka, na kterou narazíte při cestě z konce ostrova zpět na pevninu.

Vlevo dojdete pěšky k moři… vpravo narazíte opět na moře. Ulice spojuje otevřený Balt s Puckým zálivem. Z Helu do Gdaňsku se můžete svést výletní lodí. Trajektem, který Poláci nazývají „Vodní tramvaj“.

Krmení tuleňů

V Helu vás čeká ještě jedna příjemná atrakce. Záchranná stanice Fokario, která pečuje o zraněné či nemocné tuleně. Během veřejného krmení se tato zvířátka předvádějí, jen se může stát, že je přes dav moc neuvidíte. Přesto se návštěva vyplatí.

Vstupné je symbolické (5 zlotých) a vám udělá radost, že drobným příspěvkem stanici pomáháte ke smysluplné práci.

Pohyblivé duny

Jako z jiného světadílu. Tak si připadáte v pobřežním městě Leba. Je to další místo, které byste určitě při návštěvě polského Baltu neměli vynechat.

Slowinskému národnímu parku se právem přezdívá polská Sahara, narazíte tady na pohyblivé, až 40 metrů vysoké písečné duny. Připadáte si jako na poušti. Zvlášť milovníci přírodních rezervací budou nadšeni.

Polskou Saharu můžete projít pěšky, projet na kole nebo vláčkem. Svou procházku spojte s koupáním v moři. A cesta zpět? Lodí po jezeře.

Peníze

S převodem českých korun na polské zloté si nedělejte starosti. Platit je možné kartou a zloté si také vyberete v automatu. Jeden zlotý je v přepočtu asi 6 Kč. Ceny jsou velmi slušné, prakticky shodné s českými,často je i levněji. Někde se v určených dnech neplatí za vstupné vůbec.

Jídlo

Okouzlí vás. Polská kuchyně je bohatá a chutná. Vyzkoušejte typické polské knedlíky, pirohy a taštičky a také rybí pokrmy a mořské speciality – rybí polévky, tataráky z ryb, grilované ryby, ryby ve smetanové omáčce…

Ostatní

Na své si přijdou i milovníci shopů, je tady spousta prodejních stánků.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz