Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech

Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím.

Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fascinující. Pro mnoho lidí je ale Čína především symbolem vynikající kuchyně, nekonečnou přehlídkou historických památek a ne zcela pozitivně proslulým politickým systémem.

Co je však ve spojitosti s Čínou velmi často opomíjeno? Přírodní bohatství, kterého má země plné truhlice.

Siguniangshan – NP Čtyři dívky – Údolí dvou mostů

Specifická, přesto krásná

Nikoho asi nepřekvapí, že mocná Říše středu je místem, kde panují velmi přísná pravidla a vše má svůj pevný řád. Nenechte se ale mýlit, pravidla, na která jsou zvyklí Evropané, v Číně většinou neplatí a sami budete překvapeni, jak odlišná kulturní specifika v ní panují.

Snad nejlépe to ilustruje veřejná doprava. Nejdřív je nutné dodat, že v Číně je nutný čínský řidičský průkaz, mezinárodní nestačí. Proto veřejnou dopravou a vlaky určitě nepohrdnete. Opravdový zážitek vám poskytnou čínská stravovací zařízení, ve kterých se podávají trochu jiné pokrmy, než jsme zvyklí.

Stálá hrozba hladu naučila Číňany jíst vše, co se v nejbližším okolí vyskytovalo.

Terakotová armáda

Snaha zužitkovat všechny poživatelné suroviny dala vzniknout neuvěřitelnému množství pokrmů a kuchařských postupů. Dokonce se říká, že šikovný kuchař dokáže při vaření využít opravdu všeho – snad kromě měsíčního svitu na hladině.

Lákat musí nejen chuť, vůně a barva pokrmů, nýbrž i jejich forma a konzistence. Chuť na ně musí vzbudit už i samotné podávání na ušlechtilém porcelánu a poetické pojmenování. Každý kreativní kuchař se snaží o to, aby dostál výroku „Sto pokrmů chutná stokrát jinak“. Liší se i způsob stolování. Číňané si nikdy neobjednávají jen jednu porci výhradně pro sebe. Naopak, vždy je objednáno více pokrmů, které se postaví doprostřed stolu a labužníci mohou degustovat, na co mají zrovna chuť.

Peking

TIP REDAKCE

Kromě lahodného jídla ochutnejte i čaj, který je po celé Asii považován za jeden z čínských pokladů. Již od samého počátku byl čaj spojován se zdravím a uznáván pro svou schopnost zahánět únavu, stimulovat psychické síly a zvyšovat hladinu energie.

Lijiang

Krůček od Tibetu

Jedním z míst, které poutá pozornost cestovatelů, je Tibet. Pro ty, kdo se mu chtějí přiblížit, Číňané nabízejí řešení. Je jím Li-ťiang, malé město v krásném údolí na samé hranici „střechy světa”. Stará část města láká turisty z celého světa.

Nejkrásnější stavbou starého města je palác rodiny Mu, rozsáhlý areál nádvoří a zahrad, v němž sídlil po pět set let rodinný klan vládnoucí Li-ťiangu. Z údajně nejvyšší dřevěné stavby v Číně, věže Wan-ku-lou, zase budete mít staré město Li-ťiangu jako na dlani.

Kdyby vám tato ukázka tibetské kultury nestačila, můžete podstoupit poměrně náročný proces udělení povolení pro cestu do srdce Tibetu – podmínkou je, aby součástí vaší výpravy byly alespoň 4 osoby z téže země.

Ja-ting

Čína nejsou jen památky

Říše středu je nevyčerpatelnou studnicí skvostných památek, připomínajících její slávu. Kdo by neznal Velkou čínskou zeď a koho by nelákalo přijít na kloub tajemství terakotové armády? Čína toho však nabízí mnohem víc.

Právě zde, navzdory přeplněným městům, moderním metropolím a technickému pokroku, najdete kouty panenské přírody, jež vám vyrazí dech.

Dlouhá zeď

Kam pokrok nesmí

Ohlušující zvuk ticha sem tam protne máchnutí ptačích křídel. V dálce se třpytí hladina jednoho z mnoha ledovcových jezer a nad ním se majestátně dme horský vrchol pokrytý běloskvoucí sněhovou čepicí, od níž se odráží sluneční paprsky.

Kolem jezera jsou natěsnány stromy, jejichž koruny rozehrávají úchvatnou podzimní hru. Poslední neposkvrněné místo na zemi – přesně tak v roce 1931 popsal přírodní rezervaci Ja-ting americký botanik a dobrodruh Joseph F. Rock v článku pro National Geographic. Její jedinečnost si velmi dobře uvědomují i místní obyvatelé. Ti zase o rezervaci, nacházející se na jihozápadě provincie Sečuán, hovoří jako o ztraceném ráji. Ten doplňují tři posvátné hory zasvěcené soucitu, moudrosti a síle – Sien-naj-ž‘, Jang-maj-jung a Sien-nuo-tuo-ťi, kolem nichž se klikatí poutní stezka.

Šanghaj

Fauna i flora na dosah ruky

Přírodních perel však Provincie Sečuán ukrývá mnohem víc. Další z nich je S-ku-niang-šan neboli Pohoří čtyř dívek. O nádherné výhledy zde není nouze a právě díky nim je oblast často označována jako Alpy Orientu.

Husté lesy však slibují ještě dobrodružnější podívanou a při troše štěstí se návštěvníkům představí výjimeční zástupci zvířecí říše, jako třeba leopard sněžný či obláčkový a další výjimeční tvorové. Navíc zde – i když opět s notnou dávkou štěstí – můžete spatřit i vzácnou volně žijící pandu velkou.

Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.

TIP REDAKCE

I v České republice najdete spoustu bister se zaručeně čínskou kuchyní. Pokrmy, na které jsme zvyklí, ale při poznávání Číny rozhodně nečekejte. I když vám budou povědomé názvy jídel, jejich chuť i provedení se budou lišit – budou rozhodně pikantnější a mnohem chutnější.

Foto: CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Božský ostrov Kréta

Božský ostrov Kréta

Hévíz: Pramen života u břehů Balatonu

Hévíz: Pramen života u břehů Balatonu

Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním

Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním

Švýcarsko: Země lanovek a železnic

Švýcarsko: Země lanovek a železnic

Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici

Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici

Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku

Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jehněčí kotlety s chřestem
tisicereceptu.cz

Jehněčí kotlety s chřestem

Suroviny 2 jehněčích kotletek (po 70 g) 1...
Správně osvětlit byt je malá věda
panidomu.cz

Správně osvětlit byt je malá...

Naše psychika reaguje na světlo citlivěji, než si mnohdy...
Záhada jménem zajdalen: Děsil kovboje ušák s parožím?
enigmaplus.cz

Záhada jménem zajdalen: Děsil...

Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou...
Podařilo se Aničce sbalit zadaného kolegu?
nasehvezdy.cz

Podařilo se Aničce sbalit...

Anička Slováčková (25) je v...
Costa Concordia: Velký malý Titanic
epochaplus.cz

Costa Concordia: Velký malý...

Costa Concordia, největší italská výletní loď, je na...
Podařilo se jí před veřejností utajit další rozchod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se jí před...

Od začátku se vztah BÁRY...
Léto s novou kolekcí Riviera od Baume & Mercier nekončí
iluxus.cz

Léto s novou kolekcí Riviera...

Některé hodinky přežijí běh času a stanou se...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Karel Pančocha: Rocková hvězda autistů
21stoleti.cz

Karel Pančocha: Rocková...

Jsou jako trosečníci na ostrově bez možnosti kontaktu...
Karel Hynek Mácha byl velepodivný
epochalnisvet.cz

Karel Hynek Mácha byl...

„Teď ne,“ říká odmítavě mladá dívka a...
Nelehký život v protektorátu: Němci počítají českým sedlákům slepice
epochaplus.cz

Nelehký život v protektorátu:...

„Přestože protektorát byl obdobím dosti krvavým a...
Zjevila se mi stařenka
skutecnepribehy.cz

Zjevila se mi stařenka

V mládí jsem měla kamarádku,...