Domů     Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
od 21.9.2021
1

Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu.

Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím.

Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fascinující.

Pro mnoho lidí je ale Čína především symbolem vynikající kuchyně, nekonečnou přehlídkou historických památek a ne zcela pozitivně proslulým politickým systémem. Co je však ve spojitosti s Čínou velmi často opomíjeno? Přírodní bohatství, kterého má země plné truhlice.

Siguniangshan - NP Čtyři dívky - Údolí dvou mostů
Siguniangshan – NP Čtyři dívky – Údolí dvou mostů

Specifická, přesto krásná

Nikoho asi nepřekvapí, že mocná Říše středu je místem, kde panují velmi přísná pravidla a vše má svůj pevný řád.

Nenechte se ale mýlit, pravidla, na která jsou zvyklí Evropané, v Číně většinou neplatí a sami budete překvapeni, jak odlišná kulturní specifika v ní panují. Snad nejlépe to ilustruje veřejná doprava.

Nejdřív je nutné dodat, že v Číně je nutný čínský řidičský průkaz, mezinárodní nestačí. Proto veřejnou dopravou a vlaky určitě nepohrdnete. Opravdový zážitek vám poskytnou čínská stravovací zařízení, ve kterých se podávají trochu jiné pokrmy, než jsme zvyklí.

Stálá hrozba hladu naučila Číňany jíst vše, co se v nejbližším okolí vyskytovalo.

Terakotová armáda
Terakotová armáda

Snaha zužitkovat všechny poživatelné suroviny dala vzniknout neuvěřitelnému množství pokrmů a kuchařských postupů. Dokonce se říká, že šikovný kuchař dokáže při vaření využít opravdu všeho – snad kromě měsíčního svitu na hladině.

Lákat musí nejen chuť, vůně a barva pokrmů, nýbrž i jejich forma a konzistence. Chuť na ně musí vzbudit už i samotné podávání na ušlechtilém porcelánu a poetické pojmenování.

Každý kreativní kuchař se snaží o to, aby dostál výroku „Sto pokrmů chutná stokrát jinak“. Liší se i způsob stolování. Číňané si nikdy neobjednávají jen jednu porci výhradně pro sebe.

Naopak, vždy je objednáno více pokrmů, které se postaví doprostřed stolu a labužníci mohou degustovat, na co mají zrovna chuť.

Peking
Peking

TIP REDAKCE

Kromě lahodného jídla ochutnejte i čaj, který je po celé Asii považován za jeden z čínských pokladů. Již od samého počátku byl čaj spojován se zdravím a uznáván pro svou schopnost zahánět únavu, stimulovat psychické síly a zvyšovat hladinu energie. 

Lijiang
Lijiang

Krůček od Tibetu

Jedním z míst, které poutá pozornost cestovatelů, je Tibet. Pro ty, kdo se mu chtějí přiblížit, Číňané nabízejí řešení. Je jím Li-ťiang, malé město v krásném údolí na samé hranici „střechy světa”. Stará část města láká turisty z celého světa.

Nejkrásnější stavbou starého města je palác rodiny Mu, rozsáhlý areál nádvoří a zahrad, v němž sídlil po pět set let rodinný klan vládnoucí Li-ťiangu. Z údajně nejvyšší dřevěné stavby v Číně, věže Wan-ku-lou, zase budete mít staré město Li-ťiangu jako na dlani.

Kdyby vám tato ukázka tibetské kultury nestačila, můžete podstoupit poměrně náročný proces udělení povolení pro cestu do srdce Tibetu – podmínkou je, aby součástí vaší výpravy byly alespoň 4 osoby z téže země.

Ja-ting
Ja-ting

Čína nejsou jen památky

Říše středu je nevyčerpatelnou studnicí skvostných památek, připomínajících její slávu. Kdo by neznal Velkou čínskou zeď a koho by nelákalo přijít na kloub tajemství terakotové armády? Čína toho však nabízí mnohem víc.

Právě zde, navzdory přeplněným městům, moderním metropolím a technickému pokroku, najdete kouty panenské přírody, jež vám vyrazí dech.

Dlouhá zeď
Dlouhá zeď

Kam pokrok nesmí

Ohlušující zvuk ticha sem tam protne máchnutí ptačích křídel. V dálce se třpytí hladina jednoho z mnoha ledovcových jezer a nad ním se majestátně dme horský vrchol pokrytý běloskvoucí sněhovou čepicí, od níž se odráží sluneční paprsky.

Kolem jezera jsou natěsnány stromy, jejichž koruny rozehrávají úchvatnou podzimní hru.

Poslední neposkvrněné místo na zemi – přesně tak v roce 1931 popsal přírodní rezervaci Ja-ting americký botanik a dobrodruh Joseph F. Rock v článku pro National Geographic. Její jedinečnost si velmi dobře uvědomují i místní obyvatelé.

Ti zase o rezervaci, nacházející se na jihozápadě provincie Sečuán, hovoří jako o ztraceném ráji. Ten doplňují tři posvátné hory zasvěcené soucitu, moudrosti a síle – Sien-naj-ž‘, Jang-maj-jung a Sien-nuo-tuo-ťi, kolem nichž se klikatí poutní stezka.

Šanghaj
Šanghaj

Fauna i flora na dosah ruky

Přírodních perel však Provincie Sečuán ukrývá mnohem víc. Další z nich je S’-ku-niang-šan neboli Pohoří čtyř dívek. O nádherné výhledy zde není nouze a právě díky nim je oblast často označována jako Alpy Orientu.

Husté lesy však slibují ještě dobrodružnější podívanou a při troše štěstí se návštěvníkům představí výjimeční zástupci zvířecí říše, jako třeba leopard sněžný či obláčkový a další výjimeční tvorové.

Navíc zde – i když opět s notnou dávkou štěstí – můžete spatřit i vzácnou volně žijící pandu velkou.

Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.
Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.

TIP REDAKCE

I v České republice najdete spoustu bister se zaručeně čínskou kuchyní. Pokrmy, na které jsme zvyklí, ale při poznávání Číny rozhodně nečekejte.

I když vám budou povědomé názvy jídel, jejich chuť i provedení se budou lišit – budou rozhodně pikantnější a mnohem chutnější.

Foto: CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy