Domů     Zelený ostrov Menorca
Zelený ostrov Menorca
od 25.2.2022
1

Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč.

Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.

Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci ovládají davy turistů a rytmus diskoték, ta menší si zachovala cosi ze starosvětského klidu. Nestaví se tu výškové budovy, a tak hotely nenarušují okolní krajinu pokrytou bujnou vegetací.

Nejčastěji uvidíte duby a divoké olivovníky, v okolí mnoha pláží a ve vnitrozemí se postupně rozšířily piniové háje. Okolí cest lemují opuncie a kaktusové fíky a všude to voní mnoha divokými bylinami.

Také je téměř polovina ostrova součástí chráněného přírodního území a UNESCO v roce 1993 prohlásilo Menorku za světovou biosférickou rezervaci.

Na jih nebo na sever?

Geologicky starší sever ostrova domorodci pojmenovali Tramontana podle silného severního větru, který ovlivňuje podnebí této části. Oblast je hornatější, pláže mají červenohnědý hrubší písek. Ráz krajiny na severu je drsnější.

Jižní pobřeží zas lemují strmé vápencové skalní útesy a malé romantické zálivy, ve kterých najdete plážičky s bělostným a jemným pískem. Nachází se tu ale také nejdelší písečná pláž Son Bou, která měří přes dva kilometry. Na podvečerní procházku jako dělaná.

Kam na výlet?

Až vás ležení na pláži přestane bavit, vydejte se po Camí de Cavalls (Koňské stezce) kolem ostrova. Můžete pěšky nebo na kole, ale také na koni. Historická stezka je dlouhá 186 km a vede většinou po pobřeží, místy se ale zanoří i do vnitrozemí.

Původně byla postavena někdy ve 14. století a sloužila jako cesta spojující strážní věže a pevnosti. Usnadňovala přepravu vojska a dělostřelectva a pohybovali se po ní jezdci na koních, odtud název.

Zajímavé je, že později téměř zanikla, ale od roku 1996 začala její obnova. Dnes je plně přístupná a je značena dřevěnými patníky s kovovým štítkem se znakem podkovy, číslem trasy, pořadovým číslem patníku a odrazkami.

V obcích patníky nahrazuje červenobílá turistická značka. Zabloudit byste neměli. A ještě něco, na mnohých místech cesta vede přes soukromé pozemky, pokud se tedy setkáte s brankou, vždy ji za sebou zavřete. Jsou tu kvůli zvířatům, aby neutekla z pastviny.

Zpátky do středověku

Samozřejmě ne doslova. Podíváme se do Ciutadelly, která bývala až do roku 1722 hlavním městem. Dodnes zůstala sídlem biskupa. Středověké historické centrum je ohraničeno hlavní městskou ulicí, která procházela v minulosti podél městské hradby.

Procházku můžete začít na náměstí Plaza d´es Born, kde si nechávaly vystavět svá sídla významné a bohaté šlechtické rodiny. Paláce se pyšní překrásnými vnitřními dvorky s bohatě zdobeným schodištěm.

Dodnes žijí ve Ciutadelle potomci bohatých aristokratických rodin. Na náměstí najdete i další historické budovy.

Budete-li pokračovat směrem do centra, nemůžete minout katedrálu, která je nejdůležitějším kostelem na ostrově a byla postavena v průběhu 14. století na místě původní arabské mešity.

Věž se zvonicí, původní arabský minaret, zachovává ještě dodnes místo schodiště rampu bez schodů. Bezprostředně vedle katedrály stojí biskupský palác z 18. století.

A protože nejen historií živ je člověk, zamiřte odtud do proslulé nákupní ulice s arkádami Ses Voltes.

A pokud milujete trhy, pak pro vás bude jako stvořené městské tržiště z roku 1869, kde se již od časných ranních hodin překřikují prodavači ryb, mořských živočichů, ovoce a zeleniny. Koná se denně kromě neděle.

Na kávu do přístavu

Přírodní přístav má tvar úzkého fjordu a působí spíše jako kanál v italských Benátkách. Okouzlí vás kontrast zbytků původního městského opevnění, rybářských bárek a barevných slunečníků na terasách kaváren a restaurací.

Na promenádě je celý den živo, lidé se procházejí a posedávají v kavárnách a pozorují přijíždějící plachetnice a výletní parníky. Udělejte to také a užijte si chvíle nicnedělání u něčeho dobrého.

Hlavní město

Katalánsky se nazývá Maó a španělsky Mahón. Hlavním městem se prý stal proto, že jeho přístav upoutal na začátku 18. století britské námořnictvo. Není divu, je totiž se svými 5 kilometry délky a kilometrem šířky největším přírodním přístavem světa.

Prý se zde kotví nejlépe v celém Středozemním moři. Protože město bylo vybudováno Brity, kteří s přestávkami ovládali ostrov až do roku 1802, kdy Menorka připadla konečně zpět Španělsku, má Mahón tvář podobnou anglickým městům. V současné době je Mahón především rušným obchodním centrem.

Na nákupy

Každý turista si něco z dovolené touží odvézt a vy asi nebudete výjimkou. Dlouhou tradici má na Menorce kožedělná výroba a přes 100 let se tu vyrábí obuv. Značka Jaime Mascaró patří dokonce mezi nejprestižnější výrobce obuvi v celém Španělsku.

Typickým menorským výrobkem jsou však tradiční kožené sandály abarcas. Ve Ciutadelle ještě najdete malé dílničky, kde se rodiny již po několik pokolení věnují jejich ruční výrobě.

Menorca je také považována za mekku módy, což potěší zejména ženy. V poslední době lidé znovu objevují krásu místní keramiky.

Chcete-li si odvézt domů některou z kulinářských specialit, kupte si menorský sýr nebo sladký koláč ve tvaru šneku ensaimada či místní gin Xoriguer. Ten se tu pije hlavně v době svátků a ředí se buď citronádou (pomada) nebo sodovkou (pellofa).

Vyrábí se v malé továrničce v mahónském přístavu a obsahuje 38 % alkoholu. Dováží se pouze na sousední Mallorku a do některých oblastí v Katalánsku. Kromě menorského ginu existují ještě další čtyři typické likéry:

heřmánkový, bylinkový, rohovníkový a nápoj koňakového typu, který se pije teplý.

Víte, že…

Mezi typické místní pochoutky patří domácí majonéza, která se podává s bílým chlebem či masem? Místní a průvodci vám rádi povědí, jak vlastně vznikla. V roce 1756 po vítězství Francouzů nad Brity přijel na ostrov hrabě Richelieu, synovec známého kardinála.

V noci procházel ulicemi Mahónu a dostal hlad. V jedné z hospůdek mu kuchař připravil maso s vynikající omáčkou, která měla velký úspěch a byla pojmenována na počest města Mahónu – Mahonnaise.

Richelieu si recept odvezl do Francie a díky proslulým francouzským kuchařům se tak původně menorská omáčka dostala pod názvem majonéza do celého světa. Ať už je to pravda nebo ne, příběh je to hezký.

Foto: Shutterstock, wikipedie, reise.de, cometemenorca.com

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Květen je měsíc lásky, ale také období, kdy se turistická sezóna teprve rozjíždí, zároveň jsou však už i evropská letoviska zalitá sluncem a příjemné teploty lákají k procházkám a objevování nových míst. To vše přímo vybízí k romantické dovolené. Ať už k moři, než se pláže zaplní a teploty vystoupají bůhví kam, nebo do termálních lázní či za poznáváním jiných kultur – zejména páry často vyrážejí
Přední příčky podle kvality ubytování a stravy obsadily v hodnocení Čechů středomořské destinace, mnohem barvitější je kategorie okolí hotelu. V celkovém hodnocení, tedy při zohlednění všech klienty recenzovaných parametrů, jasně vede Turecko a Řecko . Na první a druhé příčce se umístily resorty v Beleku a Side, městech na jihu Turecka od sebe vzdálených jen asi 40 kilometrů. S bezpočtem staroř
Dovolená v Rakousku láká na hory, jezera, bohatou historii i moderní kulturu. Co si nenechat ujít? Vyrazit můžete do méně známých míst i turisticky velmi oblíbených lokalit, tak si pojďme pár z nich představit. Jestli vás to táhne na jihozápad Rakouska, pak jsou cíle vaší dovolené jasné. Vydejte se do Salzburgu přes Linz. Poznáte nejen krásná města a úchvatné památky, ale navštívíte i jedinečno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl