Domů     Zelený ostrov Menorca
Zelený ostrov Menorca

Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč.

Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.

Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci ovládají davy turistů a rytmus diskoték, ta menší si zachovala cosi ze starosvětského klidu. Nestaví se tu výškové budovy, a tak hotely nenarušují okolní krajinu pokrytou bujnou vegetací.

Nejčastěji uvidíte duby a divoké olivovníky, v okolí mnoha pláží a ve vnitrozemí se postupně rozšířily piniové háje. Okolí cest lemují opuncie a kaktusové fíky a všude to voní mnoha divokými bylinami.

Také je téměř polovina ostrova součástí chráněného přírodního území a UNESCO v roce 1993 prohlásilo Menorku za světovou biosférickou rezervaci.

Na jih nebo na sever?

Geologicky starší sever ostrova domorodci pojmenovali Tramontana podle silného severního větru, který ovlivňuje podnebí této části. Oblast je hornatější, pláže mají červenohnědý hrubší písek. Ráz krajiny na severu je drsnější.

Jižní pobřeží zas lemují strmé vápencové skalní útesy a malé romantické zálivy, ve kterých najdete plážičky s bělostným a jemným pískem. Nachází se tu ale také nejdelší písečná pláž Son Bou, která měří přes dva kilometry. Na podvečerní procházku jako dělaná.

Kam na výlet?

Až vás ležení na pláži přestane bavit, vydejte se po Camí de Cavalls (Koňské stezce) kolem ostrova. Můžete pěšky nebo na kole, ale také na koni. Historická stezka je dlouhá 186 km a vede většinou po pobřeží, místy se ale zanoří i do vnitrozemí.

Původně byla postavena někdy ve 14. století a sloužila jako cesta spojující strážní věže a pevnosti. Usnadňovala přepravu vojska a dělostřelectva a pohybovali se po ní jezdci na koních, odtud název.

Zajímavé je, že později téměř zanikla, ale od roku 1996 začala její obnova. Dnes je plně přístupná a je značena dřevěnými patníky s kovovým štítkem se znakem podkovy, číslem trasy, pořadovým číslem patníku a odrazkami.

V obcích patníky nahrazuje červenobílá turistická značka. Zabloudit byste neměli. A ještě něco, na mnohých místech cesta vede přes soukromé pozemky, pokud se tedy setkáte s brankou, vždy ji za sebou zavřete. Jsou tu kvůli zvířatům, aby neutekla z pastviny.

Zpátky do středověku

Samozřejmě ne doslova. Podíváme se do Ciutadelly, která bývala až do roku 1722 hlavním městem. Dodnes zůstala sídlem biskupa. Středověké historické centrum je ohraničeno hlavní městskou ulicí, která procházela v minulosti podél městské hradby.

Procházku můžete začít na náměstí Plaza d´es Born, kde si nechávaly vystavět svá sídla významné a bohaté šlechtické rodiny. Paláce se pyšní překrásnými vnitřními dvorky s bohatě zdobeným schodištěm.

Dodnes žijí ve Ciutadelle potomci bohatých aristokratických rodin. Na náměstí najdete i další historické budovy.

Budete-li pokračovat směrem do centra, nemůžete minout katedrálu, která je nejdůležitějším kostelem na ostrově a byla postavena v průběhu 14. století na místě původní arabské mešity.

Věž se zvonicí, původní arabský minaret, zachovává ještě dodnes místo schodiště rampu bez schodů. Bezprostředně vedle katedrály stojí biskupský palác z 18. století.

A protože nejen historií živ je člověk, zamiřte odtud do proslulé nákupní ulice s arkádami Ses Voltes.

A pokud milujete trhy, pak pro vás bude jako stvořené městské tržiště z roku 1869, kde se již od časných ranních hodin překřikují prodavači ryb, mořských živočichů, ovoce a zeleniny. Koná se denně kromě neděle.

Na kávu do přístavu

Přírodní přístav má tvar úzkého fjordu a působí spíše jako kanál v italských Benátkách. Okouzlí vás kontrast zbytků původního městského opevnění, rybářských bárek a barevných slunečníků na terasách kaváren a restaurací.

Na promenádě je celý den živo, lidé se procházejí a posedávají v kavárnách a pozorují přijíždějící plachetnice a výletní parníky. Udělejte to také a užijte si chvíle nicnedělání u něčeho dobrého.

Hlavní město

Katalánsky se nazývá Maó a španělsky Mahón. Hlavním městem se prý stal proto, že jeho přístav upoutal na začátku 18. století britské námořnictvo. Není divu, je totiž se svými 5 kilometry délky a kilometrem šířky největším přírodním přístavem světa.

Prý se zde kotví nejlépe v celém Středozemním moři. Protože město bylo vybudováno Brity, kteří s přestávkami ovládali ostrov až do roku 1802, kdy Menorka připadla konečně zpět Španělsku, má Mahón tvář podobnou anglickým městům. V současné době je Mahón především rušným obchodním centrem.

Na nákupy

Každý turista si něco z dovolené touží odvézt a vy asi nebudete výjimkou. Dlouhou tradici má na Menorce kožedělná výroba a přes 100 let se tu vyrábí obuv. Značka Jaime Mascaró patří dokonce mezi nejprestižnější výrobce obuvi v celém Španělsku.

Typickým menorským výrobkem jsou však tradiční kožené sandály abarcas. Ve Ciutadelle ještě najdete malé dílničky, kde se rodiny již po několik pokolení věnují jejich ruční výrobě.

Menorca je také považována za mekku módy, což potěší zejména ženy. V poslední době lidé znovu objevují krásu místní keramiky.

Chcete-li si odvézt domů některou z kulinářských specialit, kupte si menorský sýr nebo sladký koláč ve tvaru šneku ensaimada či místní gin Xoriguer. Ten se tu pije hlavně v době svátků a ředí se buď citronádou (pomada) nebo sodovkou (pellofa).

Vyrábí se v malé továrničce v mahónském přístavu a obsahuje 38 % alkoholu. Dováží se pouze na sousední Mallorku a do některých oblastí v Katalánsku. Kromě menorského ginu existují ještě další čtyři typické likéry:

heřmánkový, bylinkový, rohovníkový a nápoj koňakového typu, který se pije teplý.

Víte, že…

Mezi typické místní pochoutky patří domácí majonéza, která se podává s bílým chlebem či masem? Místní a průvodci vám rádi povědí, jak vlastně vznikla. V roce 1756 po vítězství Francouzů nad Brity přijel na ostrov hrabě Richelieu, synovec známého kardinála.

V noci procházel ulicemi Mahónu a dostal hlad. V jedné z hospůdek mu kuchař připravil maso s vynikající omáčkou, která měla velký úspěch a byla pojmenována na počest města Mahónu – Mahonnaise.

Richelieu si recept odvezl do Francie a díky proslulým francouzským kuchařům se tak původně menorská omáčka dostala pod názvem majonéza do celého světa. Ať už je to pravda nebo ne, příběh je to hezký.

Foto: Shutterstock, wikipedie, reise.de, cometemenorca.com

Foto:
Lokalita:
Související články
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Máte rádi pohodu u bazénu a vodní radovánky ať už s dětmi, nebo bez nich? V tom případě se na Slovensku budete cítit jako doma. V zemi se totiž můžete vypravit až do 40 termálních koupališť, lázní a aquaparků. V tamních léčivých pramenech zaručeně naberete energii. Mrtvé moře v srdci Slovenska Na jižních výběžcích Pohronské pahorkatiny můžete najít jednu z nejstarších obcí na Slovensku. Vesnice
Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit. Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů? Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i t
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz