Domů     Dominikánská republika: Ráj na zemi
Dominikánská republika: Ráj na zemi
od 4.2.2022
1

Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit.

Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů?

Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i tropické pralesy a horské oblasti. Na své si přijdou samozřejmě milovníci historie a v sedmém nebi budou ti, kteří ochutnají místní kuchyni.

Ráj na zemi – nekonečně dlouhé písečné pláže, ale i tropické pralesy i horské oblasti.
Ráj na zemi – nekonečně dlouhé písečné pláže, ale i tropické pralesy i horské oblasti.

Takové to krásné válení

V katalozích cestovek najdete bílý písek a modré moře, ale ne všechny pláže jsou takové. Najdete i pláže kamenité, nebo i pláže s hustými porosty mangrove. Jednou z nejznámějších je Bacardi Island nedaleko břehů letoviska Samaná.

Točila se tu reklama na známý rum a také je tu prý ukryt poklad. Asi nejslavnější pláží je Bavaro. Už proto, že se každoročně umisťuje v žebříčku těch vůbec nejkrásnějších pláží planety. Což samozřejmě vede k tomu, že tu někdy bývá hlava na hlavě.

Ale za návštěvu rozhodně stojí a určitě si nezapomeňte vzít šnorchl. A až vás už válení nebude bavit, vydejte se do hlavního města.

Santo Domingo

K příjemné procházce a prohlídce pamětihodností v centru vám bude stačit několik hodin, protože všechny památky (zapsané na seznamu UNESCO) se koncentrují v oblasti Zona Colonial a vzdálenosti mezi nimi jsou krátké.

Samotné město založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus, bratr slavného Kryštofa, aby se pak vzápětí stalo reprezentačním sídlem španělského královského dvora.

Jako nejstarší město Nového světa se pyšní první katedrálou, první univerzitou i první nemocnicí na americkém kontinentu. Když zavítáte do koloniální čtvrti, může se vám zdát, jako kdybyste se vrátili v čase o několik století zpět.

To je dáno nejen zdejší atmosférou, ale také tím, jaká péče se údržbě památek věnuje.

Tenhle písek nezbělel rukou grafika.
Tenhle písek nezbělel rukou grafika.

El Alcazar

Přepychový palác vicekrále Diega Kolumba, Kryštofova syna, odkud Španělé po staletí řídili své zámořské impérium. Dvoupatrová rezidence s více než dvaceti sály má arkádové průčelí a je postavena z vápence v pozdně gotickém maurském stylu.

Nyní v ní sídlí muzeum se sbírkami dobového nábytku, tapisérií, portrétů, hudebních nástrojů, modelů lodí a uměleckých předmětů.

Katedrála Santa Maria de la Encarnación

V roce 1523 se začalo s nákladnou stavbou prvního křesťanského kostela Nového světa a v roce 1546 mu papež Pavel III. udělil status katedrály.

Zajímavá dvoulodní stavba se zvonicí na náměstí Parque Colón je vystavěna v pozdně gotickém slohu, i když některé architektonické prvky už předznamenávají nastupující renesanci. Hlavní loď má krásný klenutý strop a nachází se zde hrobka Simona Bolivara.

Před katedrálou je busta papeže Jana Pavla II. a na náměstí před katedrálou stojí samozřejmě pomník Cristobala Colona (Kryštofa Kolumba).

V Samanském zálivu také leží ostrov Cayo Levantado, kde můžete rybařit, šnorchlovat, nebo jen tak relaxovat.
V Samanském zálivu také leží ostrov Cayo Levantado, kde můžete rybařit, šnorchlovat, nebo jen tak relaxovat.

Faro de Colón

Je asi nejrozporuplnější stavbou. Maják byl otevřen roku 1992 u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky. Měří na délku 240 m, na šířku 50 m a jeho půdorys má tvar kříže. Jsou tu uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.

V denním světle vás asi příliš nenadchne, protože je to vlastně takové nevzhledné betonové monstrum. Zato v noci, kdy je osvětlen barevnými laserovými paprsky, vypadá velice impozantně a ti, co ho vidí z letadla při nočním přistání, bývají ohromeni.

V každém případě je dobré vědět, že slouží jako kulturní a vzdělávací centrum s řadou muzeí, galerií a knihoven.

Náš tip: Každou poslední neděli v měsíci lze zdarma navštívit národní muzea. Volně přístupné jsou např. sbírky paláce Alcázar de Colón, Královské muzeum (Casas Reales), maják Faro a Colón, nebo Muzeum dominikánského lidu (Museo del Hombre Dominicano).

Ve vnitrozemí najdeme fantastické vodopády jako například Salto el Limón.
Ve vnitrozemí najdeme fantastické vodopády jako například Salto el Limón.

Ulice El Conde

Je jasné, že dříve nebo později vás pamětihodnosti zmohou a zatoužíte se ponořit do víru chutí vůní a barev. Pak zamiřte na hlavní nákupní promenádu El Conde. Můžete si tu posedět v jedné z mnoha kaváren a restaurací nebo si koupit něco hezkého na památku.

Ulice je známá obchůdky s řemeslnými výrobky z keramiky, dřeva, kůže nebo kovu či obrazy místních umělců.

Co si dáte?

Bylo by divné, kdybyste při všech těch zážitcích neměli hlad. A zklamáni určitě nebudete. Zjistíte, že v místní kuchyni se prolínají vlivy španělské, africké a indiánské kuchyně. Je na pohled barevná, sytá a kořeněná.

Národním jídlem je La Bandera Dominicana, což je v překladu dominikánská vlajka a jedná se o dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi.

Název pramení ze shody barev státní vlajky a jídla, ale co restaurace a hospodyňka, to vlastní, samozřejmě nejlepší, recept. Pokud milujete banány a kokos, budete tu jako v ráji, protože je obsahuje každý druhý recept a skoro každý moučník.

Nejstarší katedrála na kontinentu je zasvěcena Panně Marii.
Nejstarší katedrála na kontinentu je zasvěcena Panně Marii.

Na zdraví

Kromě pramenité vody je tady nejdůležitějším nápojem rum, tedy bílý rum. Pije se při každé příležitosti a je také základem všech míchaných nápojů, ať již se jedná o Piňa Coladu, Cuba libre, Coco loco nebo Mojito.

Ty nemusíme nijak zvlášť představovat, ale tady vám budou chutnat určitě víc než doma.

Výlet, na který nezapomenete

Pokud zavítáte do Dominikánské republiky v této době, určitě byste neměli vynechat návštěvu poloostrova Samaná. Vedle panenských pláží, vodopádů a malebných ostrůvků jsou zdejším hlavním lákadlem v zimě keporkaci.

Každý rok sem připlouvají z Grónska a zdržují se do poloviny března, kdy se pomalu začínají vracet zpět. Samanský záliv je jediným místem v Karibiku, kde lze velryby pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

Chráněná rezervace Marine Mammal Sanctuary poskytuje velrybám bezpečí a klid, aby se zde mohly pářit a rodit mláďata.

Výletní čluny se mohou v blízkosti velryb zdržovat po dobu 30 minut ve vzdálenosti 50 m a v případě, že má u sebe matka mládě, musí dodržet vzdálenost 80 m. Cenově se výlety pohybují okolo 50 USD na osobu, což unesete, a odvezete si zážitek na celý život.

Foto: Shutterstock, godominicanrepublic.cz, wikipedie

Foto:
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je