Domů     Dominikánská republika: Ráj na zemi
Dominikánská republika: Ráj na zemi
od 4.2.2022
1

Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit.

Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů?

Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i tropické pralesy a horské oblasti. Na své si přijdou samozřejmě milovníci historie a v sedmém nebi budou ti, kteří ochutnají místní kuchyni.

Ráj na zemi – nekonečně dlouhé písečné pláže, ale i tropické pralesy i horské oblasti.
Ráj na zemi – nekonečně dlouhé písečné pláže, ale i tropické pralesy i horské oblasti.

Takové to krásné válení

V katalozích cestovek najdete bílý písek a modré moře, ale ne všechny pláže jsou takové. Najdete i pláže kamenité, nebo i pláže s hustými porosty mangrove. Jednou z nejznámějších je Bacardi Island nedaleko břehů letoviska Samaná.

Točila se tu reklama na známý rum a také je tu prý ukryt poklad. Asi nejslavnější pláží je Bavaro. Už proto, že se každoročně umisťuje v žebříčku těch vůbec nejkrásnějších pláží planety. Což samozřejmě vede k tomu, že tu někdy bývá hlava na hlavě.

Ale za návštěvu rozhodně stojí a určitě si nezapomeňte vzít šnorchl. A až vás už válení nebude bavit, vydejte se do hlavního města.

Santo Domingo

K příjemné procházce a prohlídce pamětihodností v centru vám bude stačit několik hodin, protože všechny památky (zapsané na seznamu UNESCO) se koncentrují v oblasti Zona Colonial a vzdálenosti mezi nimi jsou krátké.

Samotné město založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus, bratr slavného Kryštofa, aby se pak vzápětí stalo reprezentačním sídlem španělského královského dvora.

Jako nejstarší město Nového světa se pyšní první katedrálou, první univerzitou i první nemocnicí na americkém kontinentu. Když zavítáte do koloniální čtvrti, může se vám zdát, jako kdybyste se vrátili v čase o několik století zpět.

To je dáno nejen zdejší atmosférou, ale také tím, jaká péče se údržbě památek věnuje.

Tenhle písek nezbělel rukou grafika.
Tenhle písek nezbělel rukou grafika.

El Alcazar

Přepychový palác vicekrále Diega Kolumba, Kryštofova syna, odkud Španělé po staletí řídili své zámořské impérium. Dvoupatrová rezidence s více než dvaceti sály má arkádové průčelí a je postavena z vápence v pozdně gotickém maurském stylu.

Nyní v ní sídlí muzeum se sbírkami dobového nábytku, tapisérií, portrétů, hudebních nástrojů, modelů lodí a uměleckých předmětů.

Katedrála Santa Maria de la Encarnación

V roce 1523 se začalo s nákladnou stavbou prvního křesťanského kostela Nového světa a v roce 1546 mu papež Pavel III. udělil status katedrály.

Zajímavá dvoulodní stavba se zvonicí na náměstí Parque Colón je vystavěna v pozdně gotickém slohu, i když některé architektonické prvky už předznamenávají nastupující renesanci. Hlavní loď má krásný klenutý strop a nachází se zde hrobka Simona Bolivara.

Před katedrálou je busta papeže Jana Pavla II. a na náměstí před katedrálou stojí samozřejmě pomník Cristobala Colona (Kryštofa Kolumba).

V Samanském zálivu také leží ostrov Cayo Levantado, kde můžete rybařit, šnorchlovat, nebo jen tak relaxovat.
V Samanském zálivu také leží ostrov Cayo Levantado, kde můžete rybařit, šnorchlovat, nebo jen tak relaxovat.

Faro de Colón

Je asi nejrozporuplnější stavbou. Maják byl otevřen roku 1992 u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky. Měří na délku 240 m, na šířku 50 m a jeho půdorys má tvar kříže. Jsou tu uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.

V denním světle vás asi příliš nenadchne, protože je to vlastně takové nevzhledné betonové monstrum. Zato v noci, kdy je osvětlen barevnými laserovými paprsky, vypadá velice impozantně a ti, co ho vidí z letadla při nočním přistání, bývají ohromeni.

V každém případě je dobré vědět, že slouží jako kulturní a vzdělávací centrum s řadou muzeí, galerií a knihoven.

Náš tip: Každou poslední neděli v měsíci lze zdarma navštívit národní muzea. Volně přístupné jsou např. sbírky paláce Alcázar de Colón, Královské muzeum (Casas Reales), maják Faro a Colón, nebo Muzeum dominikánského lidu (Museo del Hombre Dominicano).

Ve vnitrozemí najdeme fantastické vodopády jako například Salto el Limón.
Ve vnitrozemí najdeme fantastické vodopády jako například Salto el Limón.

Ulice El Conde

Je jasné, že dříve nebo později vás pamětihodnosti zmohou a zatoužíte se ponořit do víru chutí vůní a barev. Pak zamiřte na hlavní nákupní promenádu El Conde. Můžete si tu posedět v jedné z mnoha kaváren a restaurací nebo si koupit něco hezkého na památku.

Ulice je známá obchůdky s řemeslnými výrobky z keramiky, dřeva, kůže nebo kovu či obrazy místních umělců.

Co si dáte?

Bylo by divné, kdybyste při všech těch zážitcích neměli hlad. A zklamáni určitě nebudete. Zjistíte, že v místní kuchyni se prolínají vlivy španělské, africké a indiánské kuchyně. Je na pohled barevná, sytá a kořeněná.

Národním jídlem je La Bandera Dominicana, což je v překladu dominikánská vlajka a jedná se o dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi.

Název pramení ze shody barev státní vlajky a jídla, ale co restaurace a hospodyňka, to vlastní, samozřejmě nejlepší, recept. Pokud milujete banány a kokos, budete tu jako v ráji, protože je obsahuje každý druhý recept a skoro každý moučník.

Nejstarší katedrála na kontinentu je zasvěcena Panně Marii.
Nejstarší katedrála na kontinentu je zasvěcena Panně Marii.

Na zdraví

Kromě pramenité vody je tady nejdůležitějším nápojem rum, tedy bílý rum. Pije se při každé příležitosti a je také základem všech míchaných nápojů, ať již se jedná o Piňa Coladu, Cuba libre, Coco loco nebo Mojito.

Ty nemusíme nijak zvlášť představovat, ale tady vám budou chutnat určitě víc než doma.

Výlet, na který nezapomenete

Pokud zavítáte do Dominikánské republiky v této době, určitě byste neměli vynechat návštěvu poloostrova Samaná. Vedle panenských pláží, vodopádů a malebných ostrůvků jsou zdejším hlavním lákadlem v zimě keporkaci.

Každý rok sem připlouvají z Grónska a zdržují se do poloviny března, kdy se pomalu začínají vracet zpět. Samanský záliv je jediným místem v Karibiku, kde lze velryby pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

Chráněná rezervace Marine Mammal Sanctuary poskytuje velrybám bezpečí a klid, aby se zde mohly pářit a rodit mláďata.

Výletní čluny se mohou v blízkosti velryb zdržovat po dobu 30 minut ve vzdálenosti 50 m a v případě, že má u sebe matka mládě, musí dodržet vzdálenost 80 m. Cenově se výlety pohybují okolo 50 USD na osobu, což unesete, a odvezete si zážitek na celý život.

Foto: Shutterstock, godominicanrepublic.cz, wikipedie

Foto:
reklama
Související články
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Na Itálii je sympatické, že co region, to trochu jiná pochoutka. A tak zapomeňte na pizzu a na spaghetti a pojďme objevovat. Sázkou na jistotu je Toskánsko. Místní kuchyně je jednoduchá, ale kvalitní. Víme, že nemůžete ochutnat všechny lahůdky, ale zkuste alespoň dvě tradiční a uvidíte. Lampredotto Lampredotto Je jed
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).