Domů     Dominikánská republika: Ráj na zemi
Dominikánská republika: Ráj na zemi
od 4.2.2022
1

Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit.

Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů?

Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i tropické pralesy a horské oblasti. Na své si přijdou samozřejmě milovníci historie a v sedmém nebi budou ti, kteří ochutnají místní kuchyni.

Ráj na zemi – nekonečně dlouhé písečné pláže, ale i tropické pralesy i horské oblasti.
Ráj na zemi – nekonečně dlouhé písečné pláže, ale i tropické pralesy i horské oblasti.

Takové to krásné válení

V katalozích cestovek najdete bílý písek a modré moře, ale ne všechny pláže jsou takové. Najdete i pláže kamenité, nebo i pláže s hustými porosty mangrove. Jednou z nejznámějších je Bacardi Island nedaleko břehů letoviska Samaná.

Točila se tu reklama na známý rum a také je tu prý ukryt poklad. Asi nejslavnější pláží je Bavaro. Už proto, že se každoročně umisťuje v žebříčku těch vůbec nejkrásnějších pláží planety. Což samozřejmě vede k tomu, že tu někdy bývá hlava na hlavě.

Ale za návštěvu rozhodně stojí a určitě si nezapomeňte vzít šnorchl. A až vás už válení nebude bavit, vydejte se do hlavního města.

Santo Domingo

K příjemné procházce a prohlídce pamětihodností v centru vám bude stačit několik hodin, protože všechny památky (zapsané na seznamu UNESCO) se koncentrují v oblasti Zona Colonial a vzdálenosti mezi nimi jsou krátké.

Samotné město založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus, bratr slavného Kryštofa, aby se pak vzápětí stalo reprezentačním sídlem španělského královského dvora.

Jako nejstarší město Nového světa se pyšní první katedrálou, první univerzitou i první nemocnicí na americkém kontinentu. Když zavítáte do koloniální čtvrti, může se vám zdát, jako kdybyste se vrátili v čase o několik století zpět.

To je dáno nejen zdejší atmosférou, ale také tím, jaká péče se údržbě památek věnuje.

Tenhle písek nezbělel rukou grafika.
Tenhle písek nezbělel rukou grafika.

El Alcazar

Přepychový palác vicekrále Diega Kolumba, Kryštofova syna, odkud Španělé po staletí řídili své zámořské impérium. Dvoupatrová rezidence s více než dvaceti sály má arkádové průčelí a je postavena z vápence v pozdně gotickém maurském stylu.

Nyní v ní sídlí muzeum se sbírkami dobového nábytku, tapisérií, portrétů, hudebních nástrojů, modelů lodí a uměleckých předmětů.

Katedrála Santa Maria de la Encarnación

V roce 1523 se začalo s nákladnou stavbou prvního křesťanského kostela Nového světa a v roce 1546 mu papež Pavel III. udělil status katedrály.

Zajímavá dvoulodní stavba se zvonicí na náměstí Parque Colón je vystavěna v pozdně gotickém slohu, i když některé architektonické prvky už předznamenávají nastupující renesanci. Hlavní loď má krásný klenutý strop a nachází se zde hrobka Simona Bolivara.

Před katedrálou je busta papeže Jana Pavla II. a na náměstí před katedrálou stojí samozřejmě pomník Cristobala Colona (Kryštofa Kolumba).

V Samanském zálivu také leží ostrov Cayo Levantado, kde můžete rybařit, šnorchlovat, nebo jen tak relaxovat.
V Samanském zálivu také leží ostrov Cayo Levantado, kde můžete rybařit, šnorchlovat, nebo jen tak relaxovat.

Faro de Colón

Je asi nejrozporuplnější stavbou. Maják byl otevřen roku 1992 u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky. Měří na délku 240 m, na šířku 50 m a jeho půdorys má tvar kříže. Jsou tu uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.

V denním světle vás asi příliš nenadchne, protože je to vlastně takové nevzhledné betonové monstrum. Zato v noci, kdy je osvětlen barevnými laserovými paprsky, vypadá velice impozantně a ti, co ho vidí z letadla při nočním přistání, bývají ohromeni.

V každém případě je dobré vědět, že slouží jako kulturní a vzdělávací centrum s řadou muzeí, galerií a knihoven.

Náš tip: Každou poslední neděli v měsíci lze zdarma navštívit národní muzea. Volně přístupné jsou např. sbírky paláce Alcázar de Colón, Královské muzeum (Casas Reales), maják Faro a Colón, nebo Muzeum dominikánského lidu (Museo del Hombre Dominicano).

Ve vnitrozemí najdeme fantastické vodopády jako například Salto el Limón.
Ve vnitrozemí najdeme fantastické vodopády jako například Salto el Limón.

Ulice El Conde

Je jasné, že dříve nebo později vás pamětihodnosti zmohou a zatoužíte se ponořit do víru chutí vůní a barev. Pak zamiřte na hlavní nákupní promenádu El Conde. Můžete si tu posedět v jedné z mnoha kaváren a restaurací nebo si koupit něco hezkého na památku.

Ulice je známá obchůdky s řemeslnými výrobky z keramiky, dřeva, kůže nebo kovu či obrazy místních umělců.

Co si dáte?

Bylo by divné, kdybyste při všech těch zážitcích neměli hlad. A zklamáni určitě nebudete. Zjistíte, že v místní kuchyni se prolínají vlivy španělské, africké a indiánské kuchyně. Je na pohled barevná, sytá a kořeněná.

Národním jídlem je La Bandera Dominicana, což je v překladu dominikánská vlajka a jedná se o dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi.

Název pramení ze shody barev státní vlajky a jídla, ale co restaurace a hospodyňka, to vlastní, samozřejmě nejlepší, recept. Pokud milujete banány a kokos, budete tu jako v ráji, protože je obsahuje každý druhý recept a skoro každý moučník.

Nejstarší katedrála na kontinentu je zasvěcena Panně Marii.
Nejstarší katedrála na kontinentu je zasvěcena Panně Marii.

Na zdraví

Kromě pramenité vody je tady nejdůležitějším nápojem rum, tedy bílý rum. Pije se při každé příležitosti a je také základem všech míchaných nápojů, ať již se jedná o Piňa Coladu, Cuba libre, Coco loco nebo Mojito.

Ty nemusíme nijak zvlášť představovat, ale tady vám budou chutnat určitě víc než doma.

Výlet, na který nezapomenete

Pokud zavítáte do Dominikánské republiky v této době, určitě byste neměli vynechat návštěvu poloostrova Samaná. Vedle panenských pláží, vodopádů a malebných ostrůvků jsou zdejším hlavním lákadlem v zimě keporkaci.

Každý rok sem připlouvají z Grónska a zdržují se do poloviny března, kdy se pomalu začínají vracet zpět. Samanský záliv je jediným místem v Karibiku, kde lze velryby pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

Chráněná rezervace Marine Mammal Sanctuary poskytuje velrybám bezpečí a klid, aby se zde mohly pářit a rodit mláďata.

Výletní čluny se mohou v blízkosti velryb zdržovat po dobu 30 minut ve vzdálenosti 50 m a v případě, že má u sebe matka mládě, musí dodržet vzdálenost 80 m. Cenově se výlety pohybují okolo 50 USD na osobu, což unesete, a odvezete si zážitek na celý život.

Foto: Shutterstock, godominicanrepublic.cz, wikipedie

Foto:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových