Vysočina: Místo jako stvořené pro nadšené běžkaře
Vysočina: Místo jako stvořené pro nadšené běžkaře

Českomoravská vrchovina – lidově Vysočina – je název pro pohoří, v jehož nitru nenajdeme žádné velehory, natož sjezdovky, které by se mohli alespoň z části vyrovnat průměrným českým střediskům. Pusté pláně však mají i svou výhodu – desítky kilometrů upravených tras pro milovníky běžek.

Nejvyšší hora Vysočiny – Javořice – se tedy se svými 837 m. n. m. příliš netyčí nad okolními vrchy, nabízí však neskutečný výhled nad rozhlehlou oblastí jehličnatých lesů. Často je mylně zaměňována s horou Devět skal, té však k nejvyšší hoře chybí celý jeden metr.

Vrchol na sebe upoutá pozornost televizním vysílačem z roku 1989 vysokým 166 metrů. Při procházce směrem dolů narazíte na plošinu, která vás nechá dohlédnout až k Telči. Pokud se vydáte na cestu zpět po druhé straně svahu, nezapomeňte se občerstvit průzračnou vodou z pramenu Studánky Páně.

Ostatní vrcholy lákají spíše k běžkování než ke sjezdu na lyžích. Přívětivá atmosféra a krásná příroda jistě přitáhne pozornost především rodin s dětmi. Vybudováno je tu pro ně mnoho zábavních a naučných atrakcí.

Běžecké tratě

Trasy světových závodů

Nové město na Moravě je známé pro své běžecké trasy a běžeckou arenu. Při dobrých sněhových podmínkách je v okolí na severovýchodě k dispozici až 100 km tratí. Vzdálenější tratě jsou potom upravovány jen na klasický styl běžkování.

V Novém Městě však nalezneme opravdovou chloubu – moderní arenu Vysočina, která hostí každoročně několik závodů v běhu a v biatlonu všech věkových kategorií a úrovní od začátečníků po profesionály. Výjimkou není ani konání světových pohárů a mistrovství světa, jelikož stadion splňuje všechny technické požadavky pro jejich pořádání.

V roce 2003 hostil stadion například světový pohár v biatlonu i na horských kolech. V letech 2013 a 2016 se zde konalo mistrovství světa. Romantiku osvícené tratě si můžete užít i ve večerních hodinách pod umělým osvětlením.

Tratě v aréně jsou v případě potřeby zasněžovány.

Více informací se dozvíte na: www.vysocina-arena.cz

Žďár nad Sázavou – místo běžkařských nadšenců

Oblast Žďáru nad Sázavou si na svých běžeckých tratích velmi zakládá, a proto jich v zimě region spravuje téměř 80 km. Není divu, že trasy vyhledávají především stálí místní obyvatelé, kterých je v tomto regionu přibližně 30 000.

Tratě vedou okolím měst jako Hamry nad Sázavou, Velká Losenice nebo Nové Veselí. Jsou velmi snadno dostupné a připojit na trať se můžete z několika okolních měst.

Více informací se dozvíte na: www.skizdarsko.cz

Běžkování kousek za Jihlavou

Okruh Tesco leží jihovýchodně od Jihlavy. Začíná a končí u nákupního centra Tesco v Jihlavě a vede kolem Stúnek a Puklice přes Cahův vrch a Petrovice. Nachází se v nadmořské výšce 494 – 591 m.n.m. a je dlouhý 14,4 km.

Podél okruhu se vám nabízí krásný výhled na rozsáhlé pláně a mírné kopce Jihlavska, strmý výstup či rychlý sešup vás na trase nečeká. Abyste se na tuto trasu mohli vydat, nemusíte být žádný zkušený jezdec nebo vytrvalec.

Běžkařský okruh je při dostatku sněhu upravován, ale pouze pro klasický styl.

Více informací se dozvíte na: lyzarskejihlavsko.cz

Foto: Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

České Budějovice: Romantika hradebních zdí

České Budějovice: Romantika hradebních zdí

Socha Švejka v Putimi stále baví

Socha Švejka v Putimi stále baví

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Nenechte si ujít další zajímavé články