Domů     Zlatohorsko: Kraj pokladů
Zlatohorsko: Kraj pokladů

Zlaté Hory leží na severovýchodě okresu Jeseník při hranicích s Polskem. Zdejších bezmála čtyři tisíce obyvatel celoročně rozšiřují zástupy turistů, kterým má region rozhodně co nabídnout.

Tajemné podzemí

Nevšedním a nezapomenutelným zážitkem je návštěva Poštovní štoly přibližně šest kilometrů od Zlatých Hor.

Překvapivě zachovalá štola určená původně k těžbě zlata, stříbra či mědi pocházející z 16. století byla dlouho uzavřená, ale město ji v roce 2012 odkoupilo a zpřístupnilo veřejnosti.

Pod zemí tu nalezneme mnoho rarit včetně dřevěného potrubí, částí původního čerpadla nebo skladu dřeva, v němž stále ještě leží palivo pro takzvané sázení ohně.

Ten před vynálezem dynamitu sloužil k rozžhavení stěn štoly, které pak po prudkém zchlazení rozpraskaly. Nevšední je také zvláštní namodralý povlak, kterým je potaženo potrubí i stěny okolo.

Jedná se o jílovitý minerál zvaný alofán, který se občas v opuštěných dolech objevuje a v Poštovní štole nabízí vskutku krásnou podívanou. K prohlídce štoly se ovšem musíme dobře obléknout, protože teplota se tu pohybuje kolem osmi stupňů.

Zlatá horečka ve skanzenu

Rýžování zlata si můžete vyzkoušet v místním skanzenu při prohlídce Zlatorudných mlýnů. Jde o repliku vodou poháněných středověkých hornických mlýnů zhotovených podle dobových nákresů.

V Hornické osadě, kde se ve středověku zpracovávala vytěžená ruda a kde žili horníci běžným životem, najdete repliku dřevěného hornického srubu. Osada bývala v dobách své největší slávy také náležitě opevněná, aby dokázala ochránit vytěžené zlato.

Nechybí tu ani zvonička, která sloužila jako takzvaný pivní zvonec, od 16. století sloužící jako oznamování času uzavření všech hospod. Úderem desáté hodiny večerní už hospodští nesměli hostům nalévat, aby horníci stačili do ranní směny řádně vystřízlivět.

V těsné blízkosti osady se nachází závodiště, kde se každoročně konají soutěže v rýžování zlata včetně mistrovství světa v roce 2010. V jižní části skanzenu pak stojí tavicí pec s venkovní tavírnou a vnitřním prostorem s koženými měchy.

Sem se přivážely drcená ruda, aby se pomocí žáru a chemických přísad získal cenný kov.

Rozhledna na Biskupské kupě

Jako na dlani budeme mít celé Zlatohorsko z 19 metrů vysoké rozhledny na Biskupské kupě. Ta je opravdovou dominantou regionu a zároveň se jedná o první kamennou rozhlednu v Jeseníkách.

Postavena byla na místě dřívější zchátralé rozhledny tvaru pyramidy už v roce 1898 u příležitosti padesáti let vlády císaře Františka Josefa.

Za obou světových válek rozhledna sloužila jako vojenská pozorovatelna, od roku 1966 se na ni už nesmělo, protože místo na ní celé zabral instalovaný televizní převaděč. Až v roce 1998 se turisté dočkali a mohli se opět pokochat výhledem.

A ten stojí opravdu za to. Z ochozu vyhlídkové věže je možné vidět všechny vrcholy jesenických hor včetně Pradědu, západním směrem lze spatřit Králický Sněžník i Sněžku. Na východě pak Beskydy a za velmi dobré viditelnosti nejvyšší štíty Vysokých Tater.

A dohlédnout můžeme i do Polska, kde se za pěkného počasí rýsují komíny tepelné elektrárny u Opole nebo dokonce sto kilometrů vzdálená Wroclav.

Pěší túrou se k Biskupské kupě můžeme vydat po zelené značce od hlavního rozcestníku u budovy muzea v Zelených Horách, nebo zaparkovat až na sedle Petrovy boudy.

Středověká štola i mučírna

Celkem deseti stálými expozicemi se pyšní zlatohorské muzeum. Sídlí ve Staré poště, nejkrásnější budově zdejší památkové rezervace postavené už v roce 1698 jako vůbec první poštovní řad na území tehdejšího Slezska.

Fungování poštovního úřadu tehdy vyžadovalo nejen práci běžných poštmistrů, ale i nezbytné zázemí pro přepřahání poštovních vozů nebo poskytování ubytování. Svého času tu strávili noc třeba císař Josef II. nebo vojevůdce generál Laudon.

Dnes tu ovšem sídlí muzeum, kde se dozvíme všechno o historii hornictví či místech a pamětihodnostech blízkého okolí.

Hodně zajímavostí nabídne expozice těžby zlata s modelem středověké i novodobé hornické štoly nebo se sbírkou nalezených vzácných minerálů, díky expozici Selská jizba se zase seznámíme se způsobem života obyvatel v uplynulých staletích včetně dobových nástrojů  nebo přístrojů od psacích strojů a radiopřijímačů až po porcelánové zátky nebo trezory.

A vynechat určitě nebudeme chtít ani středověkou mučírnu z dob zdejších čarodějnických procesů, které řídil nechvalně proslulý inkvizitor Jindřich František Boblig.

Vraťte se do doby ledové

Co si rozhodně nemůžete nechat ujít, je výprava do nejvýše položené osady ve Slezsku jménem Rejvíz. Původně se zde těžila železná ruda, dnes je Rejvíz rájem turistů, jejichž sezonu zahajuje květnové Odemykání Mechového jezírka.

To se nachází ve středu západního jádra rašeliniště a vrstva rašeliny zde dosahuje tloušťky až tří metrů. Tato oblast je přírodní rezervací, protože vrchovištní rašeliniště s okolím porostlým vzácnou flórou doby ledové je údajně sedm tisíc let staré.

Je to největší rašeliniště na severní Moravě a jeho přírodní prostředí se uchovalo díky chladnému klimatu.

Při turistickém chodníku z Rejvízu do Dolního Údolí bylo obnoveno odpočívadlo zvané Hříbek, které jako pozorovatelna sehrálo významnou roli během mobilizace v roce 1938.

Více informací o zdejším kraji najdete na www.krajpokladu.cz

Foto: Kraj pokladů

Foto:
Související články
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy vás cesta vede dál a dál, tady s
Česká republika je rájem vodáků, kteří si užívají nejen projížděk po nejznámějších řekách, ale také výlety do jejich romantického okolí. Vodácký výlet tak nabízí nejen sportovní zážitek, ale i zcela jiný pohled na pamětihodnosti na okolních březích. Romantika mezi hrady a skalami Berounka O Berounce se říká, že je nejvhodnější řekou pro vodácké začátečníky. Splavná bývá téměř po celém svém toku
Zakladatel moderního českého sochařství a učitel J. V. Myslbeka byl ve svém tvoření plodný. Jeho zajímavá díla naleznete v Česku i za hranicemi. V lese, ve skalách, na hřbitovech, v chrámech… Tvorba Václava Levého má široký záběr a zajímavé motivy. Lesní sochy Had, Harfenice a kaplička Začátek výletu si naplánujte v obci Želízy. Od koupaliště se vydejte po cyklotrase 0057. Na rozcestí Zimořský
V roce 1864 se na okraji Jindřichova Hradce rodí restaurace podle plánů architekta Josefa Zítka (1832–1909), který se později proslaví stavbou Národního divadla. Jde o jeho první velkou zakázku v Čechách.  Financuje ji hrabě Černín a jméno jí dává po svém synovi Rudolfovi. Součástí jednoduché, ale přitom promyšlenou budovu. Její součástí je i taneční sál pro velké plesy.    [caption id="atta
Pokud při návštěvě Českých Budějovic zatoužíme po romantické atmosféře středověkých zřícenin, nabízí se výlet k nedalekému soutoku Křemžského potoka a řeky Vltavy. Právě tam se totiž na vysoké skále tyčí monumentální hrad Dívčí kámen. Tedy lépe řečeno zřícenina hradu. Tato pevnost byla založena Rožmberky už v roce 1346 a na začátku 16. století došlo k jejímu opuštění. [caption id="attachmen
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz