Domů     Arcibiskupské zahrady v Kroměříži: Příroda dovedená k dokonalosti
Arcibiskupské zahrady v Kroměříži: Příroda dovedená k dokonalosti

Když o Květné a Podzámecké zahradě uslyší někdo, kdo Kroměříž nezná, snadno by podlehl představě, že tyto dva skvosty, zapsané i v seznamu památek UNESCO, jsou si vzájemně podobné. Ve skutečnosti se snad ani nemohou více lišit.

Z obou takzvaných arcibiskupských zahrad začněme Podzámeckou, která si přednost zaslouží vzhledem k tomu, že je větší a také starší.

Zaujímá plochu 64 hektarů mezi kroměřížským zámkem a řekou Moravou a zakládat se začala už v první polovině 16. století, nejprve jako užitková a okrasná zahrada. Až v dalších stoletích postupně procházela změnami, které ji postupně zformovaly do dnešní podoby.

A tak historie zaznamenává její barokní vzhled i úpravy v duchu osvícenství, na tu nejdůležitější změnu si ale musela počkat až do roku 1832, kdy se arcibiskup Ferdinand Chotek rozhodl proměnit ji v přírodně-krajinářský park s malebnými zákoutími a sítí vodních kanálů a rybníčků.

Zachovala se část barokní výzdoby, ale přibývaly nové a nové stavby včetně rozměrného skleníku pro šest tisíc rostlin. Z dobových dokumentů zjistíme, že v polovině 19. století tento park obsahoval 235 druhů stromů.

Podzámecké zahradě nedokázaly nenávratně ublížit ani dvě katastrofy, které ji postihly na přelomu tisíciletí. Zasáhla ji nejprve povodeň v roce 1997 a o čtyři roky později větrná smršť vyvrátila na čtyři stovky vzrostlých dřevin. Naštěstí je Podzámecká zahrada tak velká, že má stále co nabídnout.

Květná zahrada, dokonalé místo k odpočinku.
Květná zahrada, dokonalé místo k odpočinku.

Zahradník žije mezi květinami

A nejsou to jen stromy. Budování romantických i praktických staveb ke slavným zahradám vždycky patřilo. V Kroměříži nám samozřejmě jako první padne do oka sala terrena, propojující zahradu se zámkem.

Postavena byla na konci 17. století a tvoří ji tři bohatě zdobené klenuté místnosti a dvě postranní umělé jeskyně neboli grotty – jedna v antickém duchu, druhá navozující atmosféru středověkého dolu.

V zahradě pak čeká třeba arkádová Colloredova kolonáda, romantické stavbičky jako Chrámek přátelství nebo Čínský pavilon, zajímavá je také podkovovitá Pompejská kolonáda s korintskými sloupy.

K nejstarším objektům v zahradě patří dům zahradníka postavený v první polovině 18. století, od počátku vždy obklopený květinami a keři.

Podzámecká zahrada na podzim
Podzámecká zahrada na podzim

Vidíte, jak se země točí?

Květnou zahradu dělí od Podzámecké sotva kilometr a nabídne nám úplně jiný pohled na zahradnické umění.

Její tvůrci ji totiž v 60. letech 17. století založili na ploše 485 x 300 metrů jako barokní zahradu s francouzskými, italskými a holandskými vlivy a vtiskli jí dokonalou symetrii.

O tom, že už od počátku měla být místem odpočinku v přírodě, svědčí i její původní název Libosad. Další takhle zachovalou ukázku tohoto druhu zahrady bychom v naší zemi těžko hledali.

Uprostřed stojí osmiboká rotunda s bohatou vnitřní štukovou i freskovou výzdobou.

Nahlédneme-li dovnitř, spatříme Foucaultovo kyvadlo – závaží na 22 metrů dlouhém lanku, které demonstruje otáčení Země kolem své osy a při svém pohybu kreslí čáry do jemného písku na kamenném stole.

Pochází z roku 1908 a je nejstarším modelem svého druhu v České republice. Pokud bychom u něj vydrželi hodinu, měli bychom ze stop v písku poznat, že se naše planeta za tu dobu otočila o 15 stupňů.

Podzámecká zahrada je na podzim doslova magická!
Podzámecká zahrada je na podzim doslova magická!

Močály už tu dávno nenajdeme

Mnoho zajímavostí ale čeká i venku. Zahradu zdobí sochy a fontány s vodotrysky a všude kolem rostou pečlivě zastřižené živé ploty. Vstupní budova z poloviny 19. století má tři křídla, a tvoří tak Čestný dvůr, otevřený do zahrady.

Také Květná zahrada má svou kolonádu, která se svou délkou 244 metrů zaujímá téměř celou jednu její stranu. Je vyzdobena 44 sochami antických bohů a mýtických postav a visí nad ní latinský nápis, který připomíná těžkou práci, potřebnou k vytvoření zahrady.

„Vejdi, hoste, a uvidíš pracnou proměnu půdy, kdysi močálovité a pusté,“ můžeme číst nad původním hlavním vchodem ve středu kolonády. Květná zahrada je dnes v nejlepší kondici, o což se zasloužila i kompletní rekonstrukce, dokončená před sedmi lety.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz