Domů     Úsov: Zámek vestavěný do hradu
Úsov: Zámek vestavěný do hradu
od 7.9.2021
1

Svět je plný zámků, které i přes svou architektonickou rozdílnost a originalitu výzdoby mnohdy působí tak trochu stejně. Na zámku Úsov ve stejnojmenné obci mezi Olomoucí a Šumperkem tenhle pocit mít zaručeně nebudete.

Zámek v Úsově, založený na stezce spojující Olomouc s královským městem Uničov, býval původně středověkým hradem, a řadí se dokonce k nejstarším na Moravě. Současně se může pochlubit tím, že u něj došlo k unikátnímu propojení hradu a zámku do jediného areálu.

Barokní zámek byl vlastně vestavěn do gotického hradu. Svou dispozicí patří původní hrad mezi takzvané francouzské kastely, tedy hrady s více věžemi, které se staraly o jeho obranu. Archeologické průzkumy dokládají, že těch věží na Úsově stávalo dokonce šest.

Z původního hradu se dodnes dochovaly především hradby, zvýšené pro potřeby dělostřelby v 15. století. Renesanční klenby ilustrují výstavbu zámku na místě staršího gotického paláce.

Poprvé se o Úsově historie zmiňuje v roce 1260, ale nás budou více zajímat pozdější období, kdy se jeho podoba začala postupně proměňovat.

Místní prohlídky vás zavedou až do podzemí.
Místní prohlídky vás zavedou až do podzemí.

Sídlo hodné pověsti rodu

Impulz ke změnám Úsova dal král Václav IV., když v roce 1416 svěřil hrad bohatému šlechtici Janu z Vlašimi. Měl tehdy jen jediný požadavek – aby sám mohl na Úsov kdykoli přijet.

A pánové z Vlašimi hned začali na hradě provádět změny k lepšímu a modernějšímu způsobu života, aby Úsov proměnili v reprezentativní panské sídlo, hodné pověsti významného rodu.

Postarali se o mnoho gotických úprav a díky nim dodnes v areálu stojí také věž zvaná Vlašimka. V době, kdy tu na sklonku 15. století sídlili Karel a Jiří z Vlašimi, patřilo rozsáhlé úsovské panství k nejbohatším na Moravě.

Majitelé se ovšem mění a stalo se to i na Úsově. Po pánech z Vlašimi se majetku ujali Boskovicové a pak také Lichtenštejnové. V jejich době to měl Úsov hodně těžké, ostatně jako většina tehdejších bohatých sídel v zemi.

V rámci třicetileté války tu totiž řádili Švédové, kteří na svých taženích nevynechali ani Úsov a když odcházeli, nikdo z předchozích majitelů by zámek asi nepoznal.

Do konce 19. století zde žili Lichtenštejnové.
Do konce 19. století zde žili Lichtenštejnové.

Unikátní ve střední Evropě

Ale potřebné opravy byly spojeny také s novým rozvojem. Přibyl třípatrový zámecký palác se schodištěm a v rámci barokní přestavby dostala třeba nejvyšší věž střechu ve tvaru cibule s hodinovým strojem.

Lichtenštejnové pak na zámku žili vlastně nenápadně až do konce 19. století.

Tehdy kníže Jan II. z Lichtenštejna rozhodl, že rozsáhlé rodové sbírky přírodnin a exponátů, pořízených na četných zahraničních výpravách, si zaslouží místo, kde budou soustředěny a důstojně vystaveny. A jako takové místo si vybral právě Úsov.

Položil tím základ dnešní slávy zámku a jeho výjimečnosti ve srovnání s ostatními podobnými památkami.

I dnes, kdy na zámku sídlí Lovecko-lesnické muzeum, ojedinělé ve střední Evropě.

tvoří totiž lichtejnštejnské sbírky základ celé expozice. Tematika je každému jasná už ve chvíli, kdy vejde do vstupní chodby a na slavnostní schodiště. Stěny jsou totiž zaplněny trofejemi domácí i exotické zvěře.

Muzeum uchovává na 4000 kusů přírodnin, a právě rohů a parohů je mezi nimi na sedm set.

Paroží na zámku nesmějí chybět – a tak nechybí ani zde.
Paroží na zámku nesmějí chybět – a tak nechybí ani zde.

Pohled až do kuchyně

Prostory na Úsově samozřejmě nejsou jen úzce zaměřeny na přírodní exponáty. Už úvodní čtyři sály se věnují historii a nabídnou například model hradu, zachycující podobu jeho opevnění ve 13. století nebo, archeologické nálezy ze zámeckého nádvoří.

Milovníci historie určitě ocení hned tak neviděnou korespondenci správy zámku s odborníky na preparování ulovených zvířat nebo možnost nahlédnout do starých inventárních knih.

Za skvěle dochovanou je možné prohlásit také černou kuchyni, objevenou během rozsáhlé rekonstrukce v 80. letech minulého století. Je stále vybavena pecí, dřevěným nábytkem, a především kuchyňským nádobím ze 17. století.

Zbraně panské i pytlácké

Při procházení lichtenštejnských sbírek určitě budeme přemýšlet o tom, kde si jejich majitelé vlastně všechny ty exponáty pořídili. Odpověď je snadná. Příslušníci rodu rádi cestovali a nebáli se ani hodně exotických destinací.

Přírodniny tak pocházejí z jejich výprav nejen do Polska či Itálie, ale také z Keni, Tanganiky, Ugandy nebo Somálska. Většinu z trofejí si pořídil princ Jindřich Lichtenštejn, který pak své sbírky v roce 1911 zámku Úsov odkázal.

Zdejší africké exponáty jsou tak starší než celé století. Základ sbírek tvoří sály v prvním patře, věnované trofejím africké zvířeny.

Obdivovat můžeme preparovaného lva pustinného, ale přehlédnout se nedají ani šedesátikilové sloní kly, lví kůže a hlavy gazel, antilop, zeber nebo žiraf.

Samostatný sál je věnován kozorožcům a pak už se můžeme vydat o patro výš, kde pro změnu čeká kolekce, pocházející ze středoevropských krajin. Najdeme v ní trofeje srnců, kamzíků, divokých prasat, medvědů, lišek nebo vlků. Dokonce i sbírky hmyzu vystačí na celý jeden zámecký sál.

V parku zde potkáme sympatické obyvatele.
V parku zde potkáme sympatické obyvatele.

S přírodou a lovem souvisejí také zbraně, a i těch si na Úsově užijeme do sytosti.

A to nejen takových, které používali majitelé zámku, třeba zbraní vyrobených lichtenštejnskými puškaři z Valtic na konci 18. století, ale i těch pytláckých, které svého času zabavili hajní z lichtenštejnských panství.

Pro mnohé návštěvníky bude určitě překvapující sbírka značkovacích seker a také takzvaná knihovna dřevin – unikátní sada dřevěných krabiček s plody a listy různých stromů.

Kromě exponátů nejsou zdejší pokoje a sály vybaveny nábytkem, ovšem s jednou výjimkou. Tu tvoří sál zařízený originálním nábytkem, vyrobeným z kořenů stromů.

Pro současné milovníky myslivosti pak budou určitě zajímavé modely dobového nářadí, posedů a dalších lesních staveb.

Hodnota celé úsovské expozice spočívá zejména v její celistvosti a autentičnosti, neboť její podoba se zachovala téměř nezměněná více než sto let. Ovšem to neznamená, že expozice ustrnula v minulosti.

Před pěti lety byla dokončena modernizace celého druhého patra. Nově jsou řešeny grafické prvky a stávající statické exponáty jsou doplněny o audiovizuální a interaktivní prvky včetně velkoplošného promítání.

Jak to chodilo ve staré škole

Pokud bychom si snad po všech těch trofejích chtěli dopřát změnu, stačí se vydat do další zdejší stálé expozice, která připomíná období největší slávy hradu, spojené s přítomností pánů z Vlašimi.

Na své si v ní přijdou zejména malí návštěvníci, pro které je sestavena jako soubor hádanek a rébusů, které je třeba vyřešit. Autoři expozice nezapomněli ani na patřičně strašidelnou středověkou mučírnu.

Jeden z objektů zámku, zvaný Stará škola, v němž od poloviny 18. století sídlila jedna z nejstarších lesnických škol na Moravě, zase nabízí pohled do autentické učebny z dob císaře Františka Josefa I., původní učební pomůcky, a dokonce i unikátní ručně přepisované učebnice.

A kdo vystoupá až do třetího patra zámku, může se pokochat obrazy akademického malíře Lubomíra Bartoše, který se ve své tvorbě rád inspiroval zdejším krajem.

Dnes na úsovském zámku rozhodně nepoznáme, že se na sklonku minulého století nacházel takřka v havarijním stavu. V roce 1983 musel být dokonce pro veřejnost zcela uzavřen a znovuotevření se dočkal až v roce 1990, kdy byla dokončena kompletní rekonstrukce.

Foto: Shutterstock (úvodní), autor (zbytek)

Foto:
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!