Když dojdeme ke Staroměstskému náměstí, můžeme na náměstí Franze Kafky (jež spolu bezprostředně sousedí) navštívit galerii pojmenovanou po tomto významném spisovateli. Staroměstské náměstí je vůbec obklopeno nejrůznějšími centry umění.
Začít můžeme v paláci Kinských, významné rokokové stavbě, který byl do dnešní podoby dostavěn podle plánů českého architekta německého původu, Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Palác Kinských je dnes součástí Národní galerie. Můžeme zde již přes 60 let obdivovat sbírku umění Asie a Afriky. V Celetné ulici zase můžeme navštívit dům U Černé Matky Boží, vrcholné dílo české kubistické architektury.
Dům byl vystavěn v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Název dostal podle barokní sošky, která je umístěna v jeho nároží. Uvnitř nalezneme Muzeum českého kubismu.
A pokud si budeme chtít dopřát odlehčenější formu kulturního obohacování, navštívíme jedno ze dvou muzeí voskových figurín, které se nachází rovněž v Celetné ulici. Můžeme si vybrat Muzeum WAX nebo Grévin.
Galerie hlavního města Prahy
Když už jsme u umění, neměli bychom minout ani expozice Galerie hlavního města Prahy. Na Staroměstském náměstí stojí dům U Kamenného zvonu.
Do 17. 7. 2016 zde nalezneme expozici věnovanou Davidu Cronenbergovi, kanadskému režisérovi patřícímu k tvůrcům s bohatou výtvarnou fantazií, z níž těží i výstava věnovaná jeho celoživotnímu dílu.
Obdivovatelé sochaře a grafika Bílka by si neměli nechat ujít prohlídku Bílkovy vily v Mickiewiczově ulici na Hradčanech. Zde si prohlédneme výstavu František Bílek:
Rané skici, ale také samozřejmě vilu jako takovou, úžasné architektonické dílo, jehož je Bílek rovněž autorem. Expozice Galerie hlavního města Prahy nalezneme také v trojském zámku. Zde se můžeme kochat stálou expozicí Architektura a výzdoba zámku Troja.