Tato trasa je vhodná jako jedno či dvoudenní výlet pro milovníky historie, ale i přírodních krás, které Vysočina nabízí. Začátek trasy pojmenované podle česko-italského architekta Jana Blažeje Santiniho začíná ve Vojnově Městci na pomezí Čech a Moravy.
Délka trasy: 67 km
Náročnost trasy: střední, občasná převýšení
Povrch trasy: asfaltové silnice, zpevněné cyklostezky
Doprava: mírná, místy hustší
Doporučené kolo: silniční, trekové
Začátek ve Vojnově Městci
V obci stojí původně gotický kostel a zaujme i několik dalších historických staveb. Například Němečkův hostinec z roku 1740 stojící na náměstí, který navrhl sám slavný architekt. Historicky cenná je i budova čp. 8, ve které žil v 17. století rychtář.
Od zmíněného pivovaru se vydáme po silniční cyklotrase č. 5061 směrem na Radostín a k Velkému Dářku.
Velké Dářko
U obce Radostín můžeme udělat dlouhou přestávku a vypravit se pěšky na naučnou stezku Dářskými rašeliništi, která měří ovšem přes 12 kilometrů. Případně se můžeme pouze kochat pohledem na nejznámější rybník Žďárských vrchů, Velké Dářko.
Ten kromě dobré kvality vody, která je pro vykoupání v horkých letních dnech jako stvořená, nabízí i mnoho rekreačních objektů a kempů, a také služby jachting klubu.
Po Santiniho cyklotrase následně pokračujeme dál k Polničce, kde především děti ocení známou restauraci zřízenou v železničním vagonu.
Žďár nad Sázavou
Po delším úseku, během kterého projedeme kolem sousoší nazvaného Hraniční kámen či kolem volnočasového areálu Pilská, se po silnici vinoucí se zalesněnou krajinou dostáváme ke Žďáru nad Sázavou.
Kromě poutního kostela na Zelené hoře stojí za návštěvu například Muzeum nové generace, ve kterém se nejmodernějšími způsoby dozvíte o historii a osobnostech bývalého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáru nad Sázavou.
Zajímavý je i Dolní hřbitov postavený podle tajemných kabalistických symbolů. Traduje se, že je na něm pohřben i poslední český upír. V záznamech žďárské i jihlavské kroniky totiž existuje pasáž o protivampyrském zásahu, který se odehrál v 19. století.
Další Santiniho stavby
Pokračováním ze Žďáru se po osmi kilometrech přiblížíme mariánskému poutnímu místu v Obyčtově a následně pokračujeme kolem zájezdního hostince v Ostrově nad Oslavou, postaveného J. B. Santinim kolem roku 1720. V Horní Bobrové si následně můžeme prohlédnout kostel taktéž ze začátku 18. století, abychom se přiblížili k obci Zvole u Bystřice nad Pernštejnem, kde se nachází kostel sv.
Vavřince, vybudovaný taktéž podle Santiniho návrhu. Jeho zvláštností je střešní lucerna vymodelovaná do tvaru knížecí čapky sv. Václava.
Bystřice nad Pernštejnem
Než se vydáme na poslední část cesty, můžeme ještě ve Zvoli navštívit některý z areálů zábavního parku Šikland. Následně už nás cyklotrasa vede jen málo využívanou silnicí vinoucí se uprostřed lesů a luk do místa, kde náš výlet končí.
V Bystřici nad Pernštejnem lze navštívit například Muzeum malých motocyklů, které disponuje více než třicetikusovou nabídkou strojů domácí i zahraniční výroby.