Po staletí měly majáky navigační funkci, kdy osvětlovaly zrádná místa moří a oceánů a pomáhaly námořníkům v orientaci. Některé z nich patří mezi skutečné stavební unikáty. Které to jsou?
Beachy Head
Postaven: 1902
Výška: 43 m
Kde stojí: Eastbourne, Anglie
Stavba se nachází na jižním pobřeží Anglie v hrabství East Sussex, nedaleko města Eastbourne. Maják měří 43 metrů a od útesů je vzdáleny zhruba 165 metrů. Svou navigační funkci plnil od roku 1902, v roce 1983 se provoz úplně zautomatizoval.
Dodnes funguje a jeho světlo se dá vidět až do vzdálenosti 42 km. Útesy, které se tyčí nad majákem ve výšce 162 metrů se staly jedním z nejvyhledávanějších míst pro sebevrahy.
Dover Castle
Postaven: 1. století n. l.
Výška: 24 metrů
Kde stojí: Dover, Anglie
V rozhlehlém hradním komplexu v britském přístavním městě Dover se nachází jeden z nejstarších dosud stojících majáků na světě. V prvním století ho zde, zřejmě na příkaz císaře Caliguly, vystavěli Římané, aby osvětloval kanál La Manche.
Z původní osmipatrové věže, která měřila asi 24 metrů, se dodnes dochovala pouze 4 podlaží. Dnes již k námořní navigaci neslouží.
Maják Felgueiras
Postaven: 1886
Výška: 10 metrů
Kde stojí: Porto, Portugalsko
Maják se nachází na řece Douro ve farnosti Fot de Douro v centru města Porto. Jedná se o šestiúhelníkovou stavbu vyrobenou ze žulového kamene.
Konstrukce se začala budovat už v roce 1730, do provozu byl ale maják uveden až v roce 1886. Jeho výstražné světlo dosahovalo do dálky více než 16 kilometrů. V roce 1979 se maják automatizoval a v roce 2009 deaktivoval.
Maják Tourlitis
Postaven: 1897
Výška: 36 metrů
Kde stojí: Andros, Řecko
Tento maják stojí na skále vytvarované přírodní erozí poblíž řeckého města Andros. Stavba byla vybudována v roce 1897 na břehu zámku v Androsu a fungovala až do 2. světové války, kdy ji zničily německé bombové útoky.
Maják v roce 1996 přestavěl ropný magnát Alexandros Goulandris jako památku pro svou zesnulou dceru.
Maják Ar Men
Postaven: 1867
Výška: 32 metrů
Kde stojí: pobřeží Bretaně, Francie
Jedná se o jeden z nejmalebnějších a nejfotogeničtějších majáků v Evropě. Samotná stavba začala v roce 1867, vzhledem k extrémně nepříznivým podmínkám byla ale dokončena až v roce 1881. Osádku majáku tvořily vždy dva muži, jelikož údržba byla velmi náročná.
Maják neustále vzdoroval obrovským vlnám, které poškozovaly okna i všechna zábradlí. Automatizace přišla až v roce 1990. V současnosti stále funguje, jeho halogenové světlo dosahuje až do dálky 40 kilometrů.
Maják Kiz Kulesi (Dívčí věž)
Postaven: 5. století před naším letopočtem
Výška: 9 metrů
Kde stojí: Istanbul, Turecko
Historie Kiz Kulesi neboli Dívčí věž sahá až do počátku 5. století před naším letopočtem, kdy ho postavil aténský generál Acibiades na skále u vchodu do Bosporu za účelem dozoru nad vodní cestou.
Po několika obnovách ve 12. století pak vybudoval císař Alexius Commenos silnou obrannou věž, která sloužila jako maják a řídící věž i po dobytí Konstantinopole. K místu se váže mnoho legend. Mezi nejoblíbenější patří ta o císaři, který měl dceru.
Prorok jí ale řekl, že v den 18. narozenin bude zabita hadem. Císař se snažil proroctví zabránit a vybudoval uprostřed Bosporu věž. V den 18. narozenin jí přinesl koš s exotickým ovocem jako dárek. V něm se ale ukrýval had, který princeznu uštknul.
St. Joseph North Pier
Postaven: 1832
Výška: 11 metrů
Kde stojí: Michigan, USA
Maják St. Joseph na jezeře Michigan byl první svého druhu, který se nachází na břehu. Stavba vznikla už v roce 1832, světla se ale přidala až mezi lety 1906-1907 a sloužila svému účelu skoro 100 let, dokud se v roce 2005 nevyřadila z provozu.
Na tomto majáku v krutých zimách velice často zamrzají vlny přesně tak, jak by bičovaly stavbu – přinášejí tak jedinečný přírodní úkaz, který bere dech.