Je opravdu štěstí, že tak pěknou zemi nemáme daleko. Maďarsko, to je víno, lahůdky, lázně, historie, pozoruhodná příroda, Balaton a památky, plus solidní, dosažitelný komfort.
Což je v čase nejistoty v podobě různě (po)otevřených hranic to podstatné, ať už jedete autobusem, vlakem, nebo po vlastní ose! Pojedete s námi?
Spousta Čechů považuje za nejvýznamnější místo Maďarska ještě ze socialismu Balaton, ale toto 77 km dlouhé jezero je pro skutečného turistu jen zahřívacím kolem.
Poté, co si užijete jeho nadprůměrně teplou vodu (26–28 °C), pláž, vynikající langoše a víno z pobřežních vinic, vyrazte do Nemzeti parku, jedné z mála maďarských pahorkatin s lesy a podivuhodně pokroucenými skalami.
A znaveni se můžete zrekreovat v blízkých lázních Hevíz, které mají snad veškerý wellness a myslitelné vodní atrakce. Na jih pak jeďte kolem Dunaje, zdejší vesnice a města jsou stará a autentická.
Například městečko Kalocsa má nejen monumentální barokní katedrálu, ale i opojnou vůni – papriky.
Zajati v městě koření
Nejenže se tu papričky suší snad pod každou střechou, ale je tu výběr všemožných produktů z jablek, hroznového vína, kdoulí, švestek i rynglí a koření a klobásky všech chutí. Ze zdejších trhů stoupne tlak!
Pokračovat se pak sluší do Pécsi, města s kořeny z římských dob, zvaného „brána do Chorvatska“, jehož historické centrum s úzkými středověkými uličkami je kouzelné. Dát si tu v některé z vináren vychlazené tokajské je přímo povinnost.
Kousek odtud u jižních hranic je Moháč, s dojemným památníkem beznadějné bitvy s Turky z roku 1526, v níž přišel o život náš král Ludvík Jagellonský.
Únavu z cesty můžete setřást v lázních Harkány, jejichž termální vodu lze vhodně zkombinovat s produkty okolních vinic.
Na severu volá Budapešť
Ta nejznámější „cachtací“ centra s termální vodou jsou spíš na severu: Bükfürdö s 58 °C horkými prameny u rakouských hranic, přes Györ u slovenských, největší Debrecen, tradiční Miskolc-Tapolca v podzemních jeskyních nebo Hajdúszbolószló na východě země.
Všechny mají své venkovní, letní areály s aquaparkem! I Budapešť má své slavné Széchenyiho lázně v samém centru města. V hladině Dunaje se odráží parlament Orzságház, třetí největší na světě, s 690 místnostmi a zlatou výzdobou.
Královský hrad na vrchu Várhegy s pohádkovým Matyášovým chrámem. Metro, jehož první linka M1 z roku 1896 je nejstarší na evropském kontinentu…
Maďarské Versailles
Asi 10 km východně od Budapešti, dobře dostupný vlakem, leží barokní zámecký komplex Gödollö, po Versailles druhý největší v Evropě. Postavil ho v půli 18. století kníže Anton Grasalkovics, tajný rada císařovny Marie Terezie.
V roce 1866 komplex nadchl manželku císaře Františka Josefa I. Alžbětu a žádala ho, aby zámek odkoupil. Uherská šlechta to udělala ve své režii a zámek pak sloužil císařskému páru jako letní sídlo. Císařovniny komnaty jsou levandulové, Františkovy kombinací šedé a zlaté.
Je tu barokní divadlo pro 100 diváků. Zpřístupněných je devět renovovaných komnat prostředního křídla, slavnostní hala zdobená zlatobílou štukaturou a část královských obytných prostor.
Pro různé akce jsou v přízemí k dispozici zvláštní sály a k návštěvě zve elegantní zámecká kavárna, obchůdek se suvenýry a fotoateliér. Ve velkém parku si lze zajezdit na koni.