Domů     Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země
Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země

Mnohé z evropských metropolí se mohou pyšnit výstavnými katedrálami tyčícími se k obloze a vyvolávajícími úžas mezi lidskými mravenečky. Málokterá z těchto monumentálních památek se ale budovala tak dlouho jako nejslavnější český chrám.

Postavit velkolepou katedrálu, která by se vyrovnala těm nejúžasnějším ve světovém měřítku, to už vyžaduje silnou osobnost, která se o takový počin zasadí. Nejlépe panovníka, v tomto případě Jana Lucemburského.

Možná to ale nebyl ani tak jeho nápad jako spíš myšlenka jeho syna Karla IV., který měl za svých studií ve Francii dostatek příležitostí obdivovat úchvatná díla tamních stavitelů.

Když pak Jan Lucemburský 21. listopadu 1344 pokládal základní kámen katedrály, stál mu mladý, teprve osmadvacetiletý Karel IV. po boku.

Pokloňme se třem světcům

Zatímco nejvýznačnější evropské katedrály se vypínaly zpravidla uprostřed městských center, u nás se přímo nabízel jiný přístup.

Vždyť může být pro katedrálu lepší místo než zdaleka viditelný kopec majestátně se tyčící nad Prahou, a navíc v těsném sousedství královského Pražského hradu? Právě chrám na takovém místě se nejlépe mohl stát srdcem českých zemí a symbolem národní identity.

Foto: Creative Commons / Alves Gaspar / CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons / Alves Gaspar / CC BY-SA 4.0

Přestože býváme zvyklí katedrále říkat Chrám sv. Víta, světců, jimž je zasvěcen, je ve skutečnosti víc. Již v roce 929 stál na tomto místě kostelík ve tvaru rotundy zasvěcený sv. Vítu, italskému světci, jehož relikvii získal zakladatel kostela kníže Václav.

Po jeho smrti byly v kostele uloženy jeho ostatky. Když pak v roce 1038 do kostela přibyly i ostatky sv. Vojtěcha, druhého pražského biskupa, byla jména tří světců pro budoucí katedrálu pohromadě. Správný název tak zní Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Katedrála ukrytá za plotem

Stavitelem chrámu se stal Francouz Matyáš z Arrasu, kterého poznal Karel IV. u papežského dvora v Avignonu.

V následujících letech se tento významný architekt a kameník věnoval nejen katedrále, ale podílel se také na stavbě Karlova mostu, kostela matky Boží před Týnem nedaleko Staroměstského náměstí a zanechal nejspíš svou stopu i na hradě Karlštejn.

Matyáš dokonce na Hradčanech založil vlastní stavební huť. Věnovat se chrámu mu osud bohužel dopřál jen osm let. Po jeho smrti převzal rostoucí katedrálu o dvě generace mladší Petr Parléř, jeden z nejvýznačnějších umělců evropské gotiky.

Ve stavbě pokračoval i po smrti Karla IV., ale když v roce 1399 zemřel i on, jako by si na dovršení stavby nikdo netroufal. Prozatím dokončené prostory byly zazděny a staveniště se ukrylo za bytelnou prkennou ohradou. Ne na pár měsíců či let. Na pět století.

Foto: Oliver Beckstein Creative Commons / CC BY 2.0
Foto: Oliver Beckstein Creative Commons / CC BY 2.0

Duchovní místo i turistická atrakce

Během nich došlo k několika pokusům katedrálu oživit, ale opravdu vážně to stavitelé začali brát až v poslední čtvrtině 19. století. Konečně se nad Prahou vztyčily dvě osmdesátimetrové věže, dokončena byla západní část lodi a majestátní průčelí.

Za hotovou byla katedrála prohlášena až za účasti prezidenta Masaryka v září 1929, u příležitosti tisícího výročí smrti svatého Václava a téměř šest set let od položení základního kamene.

Konečně tak katedrála začala sloužit účelu, pro který byla původně navržena.

Je hrobkou patronů české země, českých králů a arcibiskupů, místem uložení vzácných relikvií včetně posvátných korunovačních klenotů, sídelním chrámem pražského arcibiskupa a samozřejmě také duchovním prostorem spjatým s nejslavnostnějšími chvilkami dějin českého národa.

A nesmíme zapomenout ani na to, že je dnes bezesporu jedním z nejpřitažlivějších turistických cílů Prahy i celých Čech. Denně ji navštíví kolem čtyř tisíc turistů.

Umělci cestující časem

Nesmírně dlouhá doba, která uplynula od založení chrámu po jeho dokončení, dnes přispívá k výjimečnosti stavby. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je vlastně praktickým průvodcem dějinami architektury na našem území.

Chrám během věků plynule vstřebával nejnovější stavitelské trendy a v každé historické době vždy přitahoval nejvýznačnější architekty, malíře a sochaře.

Posunutí dokončení až do 20. století umožnilo přidat svůj podíl k výzdobě středověké katedrály také mistrům moderní doby. A tak gotická katedrála nese i podpisy osobností, které se narodily až staletí po položení základního kamene.

Sám císař Karel IV. jako znalec umění by jistě dokázal ocenit například návrhy vitrážových oken v postranních kaplích, kterými přispěli Karel Svolinský nebo Alfons Mucha.

Chrám, sám o sobě symbol hrdosti českého národa, je tak zároveň i připomínkou umění a dovedností jeho nejvýraznějších osobností.

Úvodní foto: Lynx 1211 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Foto: Creative Commons (úvodní foto: Lynx 1211 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Lokalita:
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz