Domů     Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči
Jižní Morava: Modrotisk na vlastní oči
od 2.9.2021
1

Folklor není nuda ani v 21. století! Výsledkem folklorního kumštu může být navíc věc, která vám dělá radost každý den. Třeba jako modrotisk. Vydejte se za ním na jižní Moravu…

Modrotisk je tradiční technika potisku textilií, ale zároveň i název pro tmavě modrou látku s bílými vzory, která se touto prastarou technikou vyrábí. Na Moravě stále existují původní rodinné dílny, kde si ji můžete zkusit.

Pan Mička a jeho alchymie
Pan Mička a jeho alchymie

Jak na modrobílou krásu?

Pomocí dřevěných forem nanesete na bílou látku krycí rezervážní hmotu (její složení je výrobním tajemstvím každé rodiny). Chrání plátno pod vzorem proti obarvení. Když barva po několika dnech zaschne, látka se obarví v indigové lázni.

I ta je výrobním tajemstvím. Nakonec odstraníte krycí směs – vypráním v lehkém roztoku kyseliny sírové, která hmotu rozpustí. A voilà, pod ní se objeví doposud skrytý, jasně bílý vzor.

Celý proces i hotové výrobky jsou tak jedinečné, že modrotisk byl roce 2018 zapsán do seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Spolu s naší zemí zapsali také Slovensko, Maďarsko, Německo a Rakousko.

Prestižní ocenění zvedlo vlnu zájmu o modrotisk. To tradičně přineslo stejně velkou vlnu falešného modrotisku vyrobeného strojem. S bídnou kvalitou, jak asi tušíte!

Kam za pravým modrotiskem v ČR?

Jedině na Moravu. Ale ani tam už nenajdete modrotiskovou dílnu jen tak v každém městečku jako ještě v 19. století. Technologie výroby modrotisku je stará dobré tři tisíce let, pochází z Asie.

V Evropě otevřela první dílna před 350 lety v Amsterodamu, odtud se modrotisk dostal k nám, kde si ho jako první dopřávali bohatí měšťané a šlechta. Vy jej možná znáte z lidových krojů, na ně se ale dostal až v 19. století.

Asi nepřekvapí, že pracnou ruční výrobu vytlačil strojový tisk. Dnes už existují jen dvě modrotiskové dílny: rodinný tým Danzingerů v Olešnici na Blanensku a dílna rodiny Jochů ve Strážnici na Slovácku.

Udělejte si za modrotiskem výlet na jižní Moravu – po cestě si užijete krásnou přírodu i výborné jídlo.

Cyril Joch s rodinou
Cyril Joch s rodinou

Za přírodou i modrotiskem na Blanensko

Exkurzi s ukázkou výroby vám dopřeje rodina Danzingerů. Jejich olešnická dílna funguje od roku 1816, ale tajemství barvířské rodiny sahá až do 16. století. Dílnu najdete v krásném domečku s půvabným interiérem, kde na vás dýchnou staré časy.

Modrotisk vyrábějí původní, stoprocentně ruční technologií tisku a barví indigem. Většina návštěvníků neodolá a odchází s něčím modrým na památku. Olešnice leží v překrásném kraji.

Návštěvu v modrotiskové dílně u Danzingerů spojte třeba s prohlídkou jednoho z nejfotogeničtějších hradů Moravy. Ano, Pernštejn, pohádkové místo. Filmaři tu točí nejen pohádky. Napočítali jsme skoro 50 filmů s kulisami Pernštejna! Ale milují tu nejen filmaře.

Pro návštěvníky mají několik tras, včetně zábavné pro děti bez nudných dat, zato s překvapením v cíli. Pokud se vydáte do Olešnice od Brna a přepadne vás hlad, udělejte ještě před Blanskem odbočku na statek Samsara. Tak dobře se jen tak někde nenajíte.

Odpočinout si můžete ve wellness, i když – nejlepší wellness je tu sama příroda. Zelené kopce, borovice… hotová zenová zahrada. Přímo v Blansku se můžete stavit ještě na dokonalou kávu do Coco Coffee.

Zvenku není kavárna nápadná, ale parádně industriální interiér s teplou kombinací dřeva vás osloví. Majitelé o kávě školí, sní, kávu hodnotí, prodávají… Přijďte ochutnat, pochopíte.

Proces výroby
Proces výroby

Za modrotiskem se vydejte i do Strážnice

Modrotisková dílna ve Strážnici má tradici přes století. Dnes o rodinnou tradici s láskou pečuje Gabriela Bartošková, prapravnučka zakladatele. Zastavte se na kus řeči, moc ráda vás provede, i když budete třeba jen dva.

Gabriela říká, že zvládnout perfektně celý proces výroby trvá. Ne měsíc nebo dva. Ale třeba patnáct let! Dodnes používají na tisk dřevěné bločky staré přes století. Kromě tradičních výrobků vyrábí současnou módu a doplňky pro interiér.

Modrotiskem už potahovali třeba sedačky do auta nebo vystrojili svatbu. Spolupracují s výtvarníky a návrháři, zákazníky mají až v Americe nebo Japonsku.

Ruční práce je nenahraditelná
Ruční práce je nenahraditelná

Víte, jak vypadá (a chutná) oskeruše?

Ze Strážnice nespěchejte. Ochutnejte skvělá vína, zajděte do synagogy nebo na zámek. Místní Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy patří k našim nejkrásnějším skanzenům!

Jen kousek od historického centra najdete přístav Baťova kanálu – třeba vás zlákají na výlet lodí. Pozor, možná potkáte vodníka… V létě si vychutnejte něco sladkého v plovoucí cukrárně Bonbon. Na Slovácku mají v úctě jeřáb oskeruši.

Na jihovýchodní Moravě ho uvidíte tu a tam v lese i volné krajině. Nejvíc jich roste právě u Strážnice pod Bílými Karpaty. Vede tudy Oskerušová stezka. Do Muzea oskeruší ale musíte do blízké Tvarožné Lhoty.

Tam vám prodají oskerušový mošt, marmeládu a samozřejmě, jste na Moravě, takže také pálenku!

Do Kyjova za kulinární tečkou

Když už jste na Slovácku, stavte se po cestě ze Strážnice ještě do Kyjova na něco dobrého. Loni se v anketě Gourmet Jižní Morava místní podniky předvedly v několika kategoriích.

Na skvělý burger skočte do Burgr’s Fresh Burger Bistro, na dokonalou kávu s dezertem pokračujte do Pražírny Kyjov. A jestli jste na pivo, stavte se na jedno v Kyjovském pivovaru.

Foto: Worick foto

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
10.4.2024
Dost možná jste zaslechli v rámci bájí o exotickém moravském východě zkazku, kterak Moraváci prakticky neustále popíjejí, ba co víc, nutí k tomu neustále všechny okolo, zejména pak návštěvníky regionu. Již okřídlený vtip je, že Valach má promile v krvi až tehdy, když dva dny nic nepije. Také není pravidlem, a jen občas se na veselicích stane, že se praktikuje (zřejmě z nedostatečných zásob jedno
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat