Domů     Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním
Japonsko: Země, kde se setkává nové s tradičním

Dechberoucí, inspirativní a odlišné. Přesně tak bychom mohli charakterizovat jednu z perel naší planety. Japonsko láká cizince od nepaměti. Dříve platilo, že jeho taje a krásy dobudou jen ti nejodvážnější. Dnes je Země vycházejícího slunce přístupnější.

A to je dobře, protože o Japonsku se nedá jen číst. Japonsko je něco, co musíte zažít na vlastní kůži.

Osobitá kultura země vycházejícího slunce na vás dýchne na každém kroku. Není snad jiné místo, kde by se tolik protínaly tradice a zvyky s moderním způsobem života.

Prožitek jinakosti umocňuje i nespoutaná krajina Japonska – kdo by si nevzpomněl na posvátnou majestátní horu Fudži, jež se nestala symbolem země náhodou. Nehostinná pohoří se střídají s údolími, která velkoryse poskytují místo pro život japonských obyvatel.

V neposlední řadě dokreslují obraz Japonska města, jejichž rytmus tepe mnohem rychleji než kdejaká evropská metropole. Přesto v nich najdete i nespočet oáz klidu, jež vám učarují a dovolí na chviličku odpočinout mysli i unaveným nohám.

Téměř neporazitelné

Ze všech zemí asijského regionu si právě Japonsko zachovalo svou historickou ojedinělost.

Možnost vyvíjet se bez výrazných vnějších vlivů a přejímat jen to, co samo uzná za vhodné, umožnila státu skládajícího se ze čtyř hlavních ostrovů (Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó) a pásu malých ostrůvků poloha vůči pevninské Asii.

Od pevniny jej dělí Korejský a Cušimský průliv a k jejich překonání je třeba zdolat bezmála 170 kilometrů. Navíc obyvatelé ostrovů dokázali velmi zdatně vzdorovat čínské invazi i evropským kolonialistům v 19. století.

Uzavřenost před okolním světem byla narušena až s přicházející předzvěstí druhé světové války.

Všudypřítomné chrámy a svatyně

Japonsko si během staletí ponechalo své tradice a hodnoty, i když některým cizím vlivům svou náruč otevřelo.

Není tedy divu, že v japonské kultuře hraje prim šintoismus coby tradiční japonské náboženství úzce spjaté s císařskou rodinou, ovšem velmi silné místo zaujal také buddhismus, který se na ostrovy dostal z Číny přes Koreu v 6. století.

Díky tomu je ostrovní země doslova protkána šintoistickými svatyněmi a buddhistickými chrámy, které volají po návštěvě. Snad nejkrásnější ilustrací japonské preciznosti a úcty k tradici je svatyně Icukušima ležící na maličkém ostrůvku Mijadžima.

Krása a jedinečnost tohoto místa tkví v přístupu na ostrov, jenž byl dlouho krokům smrtelníků zapovězen. Na posvátný ostrov totiž nesměla vstoupit lidská noha a jediným místem, kde se mohl smrtelník pohybovat, je právě svatyně Icukušima.

Tokyo
Tokyo

Brána zasazená do moře

Japonci si se složitou situací poradili po svém. Aby mohli obdivovat krásu Mijadžimi, vztyčili kousek od břehu onu nejznámější bránu Torii. Dřevěná kráska ladně se vznášející nad hladinou moře slouží jako pomyslný vstup do svatyně.

Ta je usazena na dřevěných pilířích, jež během přílivu omývají mořské vlny, v kterých se pak zrcadlí temně rudé sloupy budovy. Rudá barva není zvolena náhodou, má svatyni ochránit před ďáblem.

Při pohledu na unikátní stavbu asi nikoho nepřekvapí, že byla zapsána mezi památky Světového dědictví UNESCO. Uličky malého městečka na ostrově jsou lemovány nejrůznějšími obchůdky, kde kromě suvenýrů najdete i místní dobroty.

Nejznámější jsou koláčky momidži mandžú ve tvaru javorového listu, které jsou plněné všelijakými příchutěmi včetně džemu z fazolí azuki a vaječného krému.

Další oblíbenou pochoutkou jsou ústřice asari, jež místní důchodci po odlivu sbírají přímo na pobřeží ostrova.

Kjóto, nebo Tokio? Obě!

Ostrov Mijadžima se svatyní Icukušima má pro Japonce zvláštní význam, ovšem míst k rozjímání, odpočinku a k očistě ducha najdeme v zemi nespočet. Říká se, že každý cestovatel by určitě neměl vynechat dvě města.

První z nich je to hlavní – Tokio – ne nadarmo se mu říká město měst. Jestli jste příznivcem nejmodernější architektury, toužíte vidět onen pověstný ruch velkoměsta a kolébku západního způsobu obchodování, pak Tokio musíte navštívit.

Zato historické město Kjóto nabízí poněkud klidnější podívanou. Kulturní centrum Japonska má svébytnou atmosféru v každém ročním období a k objevování lákají více než dva tisíce chrámů a svatyní, tři paláce a desítky zahrad.

Snad nejznámějším místem je Kinkakudži neboli Zlatý pavilon, který byl postaven na konci 14. století. Stejně skvostný je i pavilon, jenž je mezi turisty znám jako stříbrný – Ginkagudži – s nejkrásnější zahradou v celém Kjótu.

Pupek gastronomie

Japonsko vyniká v ještě v jedné věci a tou je kuchyně! Za vyhlášenými delikatesami si udělejte výlet do Ósaky, přístavního města na ostrově Honšú. Někdejší hlavní obchodní uzel je dnes pupkem japonské gastronomie.

Věřte, že ve čtvrti zvané Dótombory rozhodně nezůstanete o hladu. Pochutnáte si na místních delikatesách, které připravují kuchaři přímo na ulici, a vy si tak kromě plného žaludku odnesete i vzpomínku na skvělou podívanou.

Spokojenost dovrší i fakt, že bezesporu kulinářský zážitek nijak nezruinuje vaši peněženku, menší jídlo do ruky nebo plnohodnotný pokrm vás vyjdou na 300 až 600 jenů, což je v přepočtu zhruba 65 až 130 korun.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz