Od 18. ledna do 5. dubna se v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné uskuteční cyklus deseti přednášek věnovaných dějinám zahradního umění.
Generální ředitel muzea Zdeněk Novák představí nejen profesi zahradních architektů, ale především historii a zajímavosti vývoje tvorby zahrad u nás i ve světě.
Přednášky z cyklu Nový pohled na dějiny zahradního umění probíhají vždy v úterý od 17 do 19 hodin a vstup je zdarma.
Umění komponovat krásnou a dlouhověkou zahradu je jedno z nejtěžších. I proto bývalo vynikajících zahradních architektů málo, mnohem méně než malířů, sochařů nebo architektů. Geniální zahradní architekti totiž museli pracovat se všemi uměleckými obory.
Museli být architekty, když tvořili prostor zahrady a navrhovali do ní drobné i větší stavby. Museli být sochaři, když modelovali její terén, malíři, když sesazovali různé tvary a barvy rostlin, i hudebníky, když přemýšleli o hudbě peřejí a fontán.
Mysleli také na pohodlí návštěvníků při budování cest, ramp a schodišť.
A hlavně museli znát nekonečné množství druhů a odrůd rostlin, jejich vlastnosti a požadavky na stanoviště, stejně jako požadavky ostatních živých stvoření, která zahradu zkrášlují a oživují – motýlů, ptáků a vybraných zvířat.
Nejvíce se k jejich umění blíží scénografie. Podobně jako o divadle se dá také o zahradě říct, že je obrazem světa. „Inspirací pro tvorbu zahrad byly spíše sny než skutečné vzory.
Sen o Ráji, představa visutých zahrad Semiramidiných nebo představa o zahradách čínských,“ říká Zdeněk Novák.
Autorovi přednášek, současnému generálnímu řediteli Národního zemědělského muzea, Zdeňku Novákovi se postupně podařilo prosadit naše nejvýznamnější zahrady a kulturní krajiny na Seznam světového dědictví UNESCO. Na přednáškách se posluchači dozvědí, proč na Seznam UNESCO patří a v čem ve srovnání s ostatními světově významnými zahradami nebo krajinami vynikají.
„Můj pohled na dějiny zahradního umění je trochu jiný, než jak jej popisují dostupné učebnice a odborné publikace, které většinou vycházejí z dějin architektury. Možná i proto budou pro posluchače přenášky zajímavé,“ dodává Zdeněk Novák.
Cyklus přednášek Nový pohled na dějiny zahradního umění doprovázených obrazovou dokumentací posluchačům vysvětlí, z čeho se zahrada skládá a jak k ní v dějinách tvůrci přistupovali.
Jak historické zahrady předjímaly dnešní světové výstavy, zábavní parky a zážitky zprostředkované současnými technologiemi.
Zdeněk Novák je odborníkem v oblasti památkové péče, ochrany kulturního dědictví, kulturní krajiny a historie zahradního a krajinářského umění. Na tato témata publikoval řadu odborných statí a přednášek.
Je členem mezinárodní nevládní organizace ICOMOS, kterou zastupoval jako řádný člen s hlasovacím právem v mezinárodní komisi ICOMOS-IFLA pro ochranu historických zahrad a kulturní krajiny. Cyklus přednášek vznikl za podpory z programu NAKI Ministerstva kultury ČR.
Seznam přednášek:
18. 1. Zahrada a její nesmrtelní obyvatelé
25. 1. Ráj a zahrady související
1. 2. Italské zahrady humanismu a renesance
22. 2. Francouzské zahrady absolutismu I.
1. 3. Francouzské zahrady absolutismu II.
8. 3. Zahrada anglická, zahrada čínská a japonská
15. 3. Zahrada rokoková a anglo-čínská
22. 3. Zahrada krajinářská a přírodně krajinářská
29. 3. Zahrada malířsko-krajinářská
5. 4. Zahrady 20. století
Přednášky probíhají vždy v úterý od 17 do 19 hodin v přednáškovém sále v přízemí pražské budovy muzea. Vstup je zdarma.
Foto: NZM