Takovým se zdál ostrov Hispaniola v roce 1492 Kryštofu Kolumbovi, když jej objevil. A věřte nám, že, i vám se tu bude líbit.
Dominikánská republika, zabírá přibližně dvě třetiny ostrova a je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky. A proč právě sem míří po celý rok řada turistů?
Každý tu najde něco – nekonečně dlouhé písečné pláže, místa lákající k potápění, ale i tropické pralesy a horské oblasti. Na své si přijdou samozřejmě milovníci historie a v sedmém nebi budou ti, kteří ochutnají místní kuchyni.
Takové to krásné válení
V katalozích cestovek najdete bílý písek a modré moře, ale ne všechny pláže jsou takové. Najdete i pláže kamenité, nebo i pláže s hustými porosty mangrove. Jednou z nejznámějších je Bacardi Island nedaleko břehů letoviska Samaná.
Točila se tu reklama na známý rum a také je tu prý ukryt poklad. Asi nejslavnější pláží je Bavaro. Už proto, že se každoročně umisťuje v žebříčku těch vůbec nejkrásnějších pláží planety. Což samozřejmě vede k tomu, že tu někdy bývá hlava na hlavě.
Ale za návštěvu rozhodně stojí a určitě si nezapomeňte vzít šnorchl. A až vás už válení nebude bavit, vydejte se do hlavního města.
Santo Domingo
K příjemné procházce a prohlídce pamětihodností v centru vám bude stačit několik hodin, protože všechny památky (zapsané na seznamu UNESCO) se koncentrují v oblasti Zona Colonial a vzdálenosti mezi nimi jsou krátké.
Samotné město založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus, bratr slavného Kryštofa, aby se pak vzápětí stalo reprezentačním sídlem španělského královského dvora.
Jako nejstarší město Nového světa se pyšní první katedrálou, první univerzitou i první nemocnicí na americkém kontinentu. Když zavítáte do koloniální čtvrti, může se vám zdát, jako kdybyste se vrátili v čase o několik století zpět.
To je dáno nejen zdejší atmosférou, ale také tím, jaká péče se údržbě památek věnuje.
El Alcazar
Přepychový palác vicekrále Diega Kolumba, Kryštofova syna, odkud Španělé po staletí řídili své zámořské impérium. Dvoupatrová rezidence s více než dvaceti sály má arkádové průčelí a je postavena z vápence v pozdně gotickém maurském stylu.
Nyní v ní sídlí muzeum se sbírkami dobového nábytku, tapisérií, portrétů, hudebních nástrojů, modelů lodí a uměleckých předmětů.
Katedrála Santa Maria de la Encarnación
V roce 1523 se začalo s nákladnou stavbou prvního křesťanského kostela Nového světa a v roce 1546 mu papež Pavel III. udělil status katedrály.
Zajímavá dvoulodní stavba se zvonicí na náměstí Parque Colón je vystavěna v pozdně gotickém slohu, i když některé architektonické prvky už předznamenávají nastupující renesanci. Hlavní loď má krásný klenutý strop a nachází se zde hrobka Simona Bolivara.
Před katedrálou je busta papeže Jana Pavla II. a na náměstí před katedrálou stojí samozřejmě pomník Cristobala Colona (Kryštofa Kolumba).
Faro de Colón
Je asi nejrozporuplnější stavbou. Maják byl otevřen roku 1992 u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky. Měří na délku 240 m, na šířku 50 m a jeho půdorys má tvar kříže. Jsou tu uloženy ostatky Kryštofa Kolumba.
V denním světle vás asi příliš nenadchne, protože je to vlastně takové nevzhledné betonové monstrum. Zato v noci, kdy je osvětlen barevnými laserovými paprsky, vypadá velice impozantně a ti, co ho vidí z letadla při nočním přistání, bývají ohromeni.
V každém případě je dobré vědět, že slouží jako kulturní a vzdělávací centrum s řadou muzeí, galerií a knihoven.
Náš tip: Každou poslední neděli v měsíci lze zdarma navštívit národní muzea. Volně přístupné jsou např. sbírky paláce Alcázar de Colón, Královské muzeum (Casas Reales), maják Faro a Colón, nebo Muzeum dominikánského lidu (Museo del Hombre Dominicano).
Ulice El Conde
Je jasné, že dříve nebo později vás pamětihodnosti zmohou a zatoužíte se ponořit do víru chutí vůní a barev. Pak zamiřte na hlavní nákupní promenádu El Conde. Můžete si tu posedět v jedné z mnoha kaváren a restaurací nebo si koupit něco hezkého na památku.
Ulice je známá obchůdky s řemeslnými výrobky z keramiky, dřeva, kůže nebo kovu či obrazy místních umělců.
Co si dáte?
Bylo by divné, kdybyste při všech těch zážitcích neměli hlad. A zklamáni určitě nebudete. Zjistíte, že v místní kuchyni se prolínají vlivy španělské, africké a indiánské kuchyně. Je na pohled barevná, sytá a kořeněná.
Národním jídlem je La Bandera Dominicana, což je v překladu dominikánská vlajka a jedná se o dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi.
Název pramení ze shody barev státní vlajky a jídla, ale co restaurace a hospodyňka, to vlastní, samozřejmě nejlepší, recept. Pokud milujete banány a kokos, budete tu jako v ráji, protože je obsahuje každý druhý recept a skoro každý moučník.
Na zdraví
Kromě pramenité vody je tady nejdůležitějším nápojem rum, tedy bílý rum. Pije se při každé příležitosti a je také základem všech míchaných nápojů, ať již se jedná o Piňa Coladu, Cuba libre, Coco loco nebo Mojito.
Ty nemusíme nijak zvlášť představovat, ale tady vám budou chutnat určitě víc než doma.
Výlet, na který nezapomenete
Pokud zavítáte do Dominikánské republiky v této době, určitě byste neměli vynechat návštěvu poloostrova Samaná. Vedle panenských pláží, vodopádů a malebných ostrůvků jsou zdejším hlavním lákadlem v zimě keporkaci.
Každý rok sem připlouvají z Grónska a zdržují se do poloviny března, kdy se pomalu začínají vracet zpět. Samanský záliv je jediným místem v Karibiku, kde lze velryby pozorovat v jejich přirozeném prostředí.
Chráněná rezervace Marine Mammal Sanctuary poskytuje velrybám bezpečí a klid, aby se zde mohly pářit a rodit mláďata.
Výletní čluny se mohou v blízkosti velryb zdržovat po dobu 30 minut ve vzdálenosti 50 m a v případě, že má u sebe matka mládě, musí dodržet vzdálenost 80 m. Cenově se výlety pohybují okolo 50 USD na osobu, což unesete, a odvezete si zážitek na celý život.
Foto: Shutterstock, godominicanrepublic.cz, wikipedie