Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend.
Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov?
Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoha divadel, ochutnat místní speciality.
Navíc většinu pamětihodností najdete v historickém jádru – středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrálu, židovské město Kazimierz. Všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neošoupali podrážky.
Cestování
Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to autem asi 130 kilometrů. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z Moravy, ale i z Prahy a samozřejmě také autobusy.
Z hlavního nádraží i z toho autobusového, které je hned vedle, je to do středu města pár minut chůze.
Nejdříve na hrad
Na vrchu Wawel na levém břehu Visly se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava. Po staletí byl sídlem panovníků a v katedrále se odehrávaly slavné korunovace.
A to dokonce i tehdy, když se v roce 1609 stala hlavním městem Varšava. I proto dodnes do památných míst směřují nejen kroky turistů, ale i mnoha Poláků, kteří se chtějí poklonit svým panovníkům, světcům a biskupům.
Odpočívají tu nejen vládcové z dávných staletí, ale třeba i srdce papeže Jana Pavla II. nebo tragicky zesnulý prezident Lech Kaczyński, který zemřel v letadle při letu do Smolensku v roce 2010.
Když chcete mít křídla
Vystoupejte na Zikmundovu věž, která je přístupná ze sakristie katedrály. Uvidíte město jako na dlani. Jako bonus můžete brát prohlídku obrovského středověkého zvonu „Zygmunt“, který váží osm tun, v průměru měří dva metry a po obvodu osm metrů.
Tenhle kolos rozezvučí jen šest silných mužů. Dochází k tomu ale už jen při významných církevních svátcích.
Královské zahrady
Leží na na východní straně vrchu Wawel a dostanete se na ně podél malebné vinice. Byly založeny již v šestnáctém století a po mnoha letech se jim konečně znovu dostalo dřívější pověsti a slávy.
Nyní jsou rozdělené na horní zahradu se středověkými a renesančními prvky a dolní ryze renesanční zahradu. Obyvatelé Krakova jsou na svou nově zpřístupněnou chloubu náležitě pyšní a i vy si můžete užít romantické procházky.
Pokud chcete využít služeb průvodce, kupte si lístek na trasu pod širým nebem (Budovy a zahrady Wawelu).
Nezapomeňte na draka
Zvlášť cestujete-li s dětmi. Dle dávné pověsti žil drak ve své sluji přímo ve wawelském kopci. Jak už to u správných draků bývá, požadoval každý týden svou porci dobytka a občas vyžadoval tu a tam nějakou pannu. Jeho řádění zastavil až král Krak.
A drak u své jeskyně chrlí oheň dodnes, tedy jen každou hodinu. Můžete se podívat i do sluje a další stopy po drakovi najdete u vstupu do katedrály. O dračích kostech, které tu uvidíte, se říká, že pokud spadnou, svět zanikne.
Snad vás uklidní to, že nepocházejí z draka, ale z vykopávek a jde o kosti z velryby, bizona a nosorožce.
Je čas si odpočinout
A tak se vydáme na Rynek Główny. Hlavní krakovské náměstí je vůbec největším středověkým náměstím v Evropě. Vzniklo jako tržní už ve 13. století, dnes je tu většina budov novějších, nejčastěji neoklasicistních.
Náměstí dominuje Sukiennice (někdejší centrum obchodu s textilem), Mariánský kostel a Radniční věž. Dnes je Rynek plný lidí, kaváren, restaurací, a tak samozřejmě nechybí stánky s cetkami a holubí letka.
Máte-li hlad, určitě ochutnejte něco z polské kuchyně, třeba bigos, žurek nebo pirohy, a i když je polská kuchyně hodně sytá, zkuste ještě některou kavárnu, nebo si na další cestu kupte krówku, tradiční polské karamelky, které si oblíbil celý svět a mlsají je i prezidenti.
Malá velká odbočka
Mimo Staré město, ale v pěším dosahu od něj leží Kazimierz. Dříve samostatné město založil v roce 1335 král Kazimír. Byly časy, kdy zde žili židé (tady jde asi o vyznání, takže židé?) i křesťané, i když od pogromu v roce 1494 odděleni zdí.
Hranice je ostatně patrná dodnes. Během století se ale podmínky pro židovskou komunitu zhoršovaly až vyvrcholily tragickým odsunem 64 tisíc Židů do koncentračních táborů v Plaszowě a v Osvětimi. V ulici Szeroka se nachází pět synagog.
Jedinou dnes činnou synagogu Remuh najdete v čísle 40 a u ní jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů, kde je pochován slovutný vykladač talmudu Rabbi Mojżesz Isserles, dalším jménem Remuh. Ten bývá ovšem obléhán turisty.
O 300 m dál (Miodowa 55) najdete Nový židovský hřbitov, který je mnohem rozsáhlejší a zelenější. V celé čtvrti panuje zvláštní atmosféra, jako by se tu zastavil čas…
možná je to způsobeno spletitými, křivolakými uličkami a malými obchůdky, které mají zvenku ještě původní staré nápisy. Přesto je vidět, že Kazimierz žije, zejména večer.
Továrna Oskara Schindlera
Před 25 lety se film Stevena Spielberga rozlétl po světových kinech a vzbudil zájem o člověka, který zachránil na tisíc Židů ve svých továrnách na smaltované nádobí. Pro jedny hrdina, pro druhé agent německé rozvědky, který pracoval pro nacisty.
Nicméně film podnítil zájem o v té době zpustlou krakovskou továrnu. Dnes je tu muzeum Oskara Schindlera, které navštěvují lidé z celého světa. Takže pokud mezi nimi chcete být i vy, radíme si přivstat.
Kapacita na den je omezená, a dorazíte-li v poledne, už se na vás nedostane. A pozor, pokud máte vstupenky koupené předem, dodržujte časy, jinak vás elektronický systém nepustí.
Foto Shutterstock, Jakub Halun, Wikipedie