Domů     Krakov, město králů
Krakov, město králů

Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend.

Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov?

Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoha divadel, ochutnat místní speciality.

Navíc většinu pamětihodností najdete v historickém jádru – středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrálu, židovské město Kazimierz. Všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neošoupali podrážky.

Cestování

Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to autem asi 130 kilometrů. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z Moravy, ale i z Prahy a samozřejmě také autobusy.

Z hlavního nádraží i z toho autobusového, které je hned vedle, je to do středu města pár minut chůze.

Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.
Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.

Nejdříve na hrad

Na vrchu Wawel na levém břehu Visly se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava. Po staletí byl sídlem panovníků a v katedrále se odehrávaly slavné korunovace.

A to dokonce i tehdy, když se v roce 1609 stala hlavním městem Varšava. I proto dodnes do památných míst směřují nejen kroky turistů, ale i mnoha Poláků, kteří se chtějí poklonit svým panovníkům, světcům a biskupům.

Odpočívají tu nejen vládcové z dávných staletí, ale třeba i srdce papeže Jana Pavla II. nebo tragicky zesnulý prezident Lech Kaczyński, který zemřel v letadle při letu do Smolensku v roce 2010.

Když chcete mít křídla

Vystoupejte na Zikmundovu věž, která je přístupná ze sakristie katedrály. Uvidíte město jako na dlani. Jako bonus můžete brát prohlídku obrovského středověkého zvonu „Zygmunt“, který váží osm tun, v průměru měří dva metry a po obvodu osm metrů.

Tenhle kolos rozezvučí jen šest silných mužů. Dochází k tomu ale už jen při významných církevních svátcích.

U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.
U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.

Královské zahrady

Leží na na východní straně vrchu Wawel a dostanete se na ně podél malebné vinice. Byly založeny již v šestnáctém století a po mnoha letech se jim konečně znovu dostalo dřívější pověsti a slávy.

Nyní jsou rozdělené na horní zahradu se středověkými a renesančními prvky a dolní ryze renesanční zahradu. Obyvatelé Krakova jsou na svou nově zpřístupněnou chloubu náležitě pyšní a i vy si můžete užít romantické procházky.

Pokud chcete využít služeb průvodce, kupte si lístek na trasu pod širým nebem (Budovy a zahrady Wawelu).

Nezapomeňte na draka

Zvlášť cestujete-li s dětmi. Dle dávné pověsti žil drak ve své sluji přímo ve wawelském kopci. Jak už to u správných draků bývá, požadoval každý týden svou porci dobytka a občas vyžadoval tu a tam nějakou pannu. Jeho řádění zastavil až král Krak.

A drak u své jeskyně chrlí oheň dodnes, tedy jen každou hodinu. Můžete se podívat i do sluje a další stopy po drakovi najdete u vstupu do katedrály. O dračích kostech, které tu uvidíte, se říká, že pokud spadnou, svět zanikne.

Snad vás uklidní to, že nepocházejí z draka, ale z vykopávek a jde o kosti z velryby, bizona a nosorožce.

Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.
Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.

Je čas si odpočinout

A tak se vydáme na Rynek Główny. Hlavní krakovské náměstí je vůbec největším středověkým náměstím v Evropě. Vzniklo jako tržní už ve 13. století, dnes je tu většina budov novějších, nejčastěji neoklasicistních.

Náměstí dominuje Sukiennice (někdejší centrum obchodu s textilem), Mariánský kostel a Radniční věž. Dnes je Rynek plný lidí, kaváren, restaurací, a tak samozřejmě nechybí stánky s cetkami a holubí letka.

Máte-li hlad, určitě ochutnejte něco z polské kuchyně, třeba bigos, žurek nebo pirohy, a i když je polská kuchyně hodně sytá, zkuste ještě některou kavárnu, nebo si na další cestu kupte krówku, tradiční polské karamelky, které si oblíbil celý svět a mlsají je i prezidenti.

Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.
Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.

Malá velká odbočka

Mimo Staré město, ale v pěším dosahu od něj leží Kazimierz. Dříve samostatné město založil v roce 1335 král Kazimír. Byly časy, kdy zde žili židé (tady jde asi o vyznání, takže židé?) i křesťané, i když od pogromu v roce 1494 odděleni zdí.

Hranice je ostatně patrná dodnes. Během století se ale podmínky pro židovskou komunitu zhoršovaly až vyvrcholily tragickým odsunem 64 tisíc Židů do koncentračních táborů v Plaszowě a v Osvětimi. V ulici Szeroka se nachází pět synagog.

Jedinou dnes činnou synagogu Remuh najdete v čísle 40 a u ní jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů, kde je pochován slovutný vykladač talmudu Rabbi Mojżesz Isserles, dalším jménem Remuh. Ten bývá ovšem obléhán turisty.

O 300 m dál (Miodowa 55) najdete Nový židovský hřbitov, který je mnohem rozsáhlejší a zelenější. V celé čtvrti panuje zvláštní atmosféra, jako by se tu zastavil čas…

možná je to způsobeno spletitými, křivolakými uličkami a malými obchůdky, které mají zvenku ještě původní staré nápisy. Přesto je vidět, že Kazimierz žije, zejména večer.

Továrna Oskara Schindlera

Před 25 lety se film Stevena Spielberga rozlétl po světových kinech a vzbudil zájem o člověka, který zachránil na tisíc Židů ve svých továrnách na smaltované nádobí. Pro jedny hrdina, pro druhé agent německé rozvědky, který pracoval pro nacisty.

Nicméně film podnítil zájem o v té době zpustlou krakovskou továrnu. Dnes je tu muzeum Oskara Schindlera, které navštěvují lidé z celého světa. Takže pokud mezi nimi chcete být i vy, radíme si přivstat.

Kapacita na den je omezená, a dorazíte-li v poledne, už se na vás nedostane. A pozor, pokud máte vstupenky koupené předem, dodržujte časy, jinak vás elektronický systém nepustí.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Tak třeba Arlberg! Největší a nejluxusnější ski areál Rakouska Arlberg spojuje střediska St. Anton, Lech/Zürs a Warth-Schröcken, který patří také mezi TOP 5 na celém světě. Čeká na vás neuvěřitelných 305 kilometrů po většinou lehkých až středně náročných sjezdových tratí. Denně přepravuje návštěvníky 88 lanovek a vleků, z nichž nejznámější je Flexenbahn. Loni otevřená okružní trasa Run
Našinci blízké a čarokrásné je česko-německé pohraničí. Milovníci zimních sportů na něj nedají dopustit a nejeden ho preferuje i před „profláklými“ Alpami. Jen si to představte: romanticky zasněžené stromy, nikde nikdo a v lesním tichu se ozývá jen měkké klouzání běžek… Po náročném dni pak můžete nechat své tělo odpočívat v termálních lázních, nebo navštívit proslulé sklárny či vánoční trhy. Zimn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz