Mezi Jeseníky a Rychlebskými horami se ukrývá Jeseník. Lázeňské město, které se ještě v roce 1947 jmenovalo Frývaldov a obyvatelstvo bylo převážně německé národnosti, je možná nenápadné, i přesto má však co nabídnout.
A to ať už upřednostňujete turistiku, adrenalin, nebo památky, kterých je zde vzhledem k lázeňské minulosti města požehnaně. Pokud si tak toužíte vychutnat trochu klidu a pokochat se půvabnými budovami, rozhodně nebudete zklamaní!
Katovna
Jednou z nejvýraznějších památek Jeseníku je bezesporu katovna. Měšťanský dům pocházející ze 17. století je jedním s posledních, který se ve městě dochoval, a je bezesporu v nejlepším stavu.
Ačkoli se vypráví mnoho příběhů o katovi, který zde žil, pravděpodobně jsou všechny smyšlené. Podle zápisů v dobových kronikách totiž bydlel místní kat v jiném domě, který se později stal rasovnou neboli pohodnicí.
Pohodný nebo také ras, míval na starosti odklízení mršin a odchyt toulavé zvěře. I tak je ale malý domek velmi pěknou památkou, kterou určitě stojí za to vidět.
Hrobka Vincenta Priessnitze
Na lesní lázeňské promenádě stojí malá novogotická kaple. Ta ukrývá hrobku zakladatele lázeňství, jak jej známe dnes. Vincent Priessnitz (1799–1851) byl rakouského původu a německé národnosti a původně byl chalupník.
Jako mladý byl však těžce zraněn a lékaři mu nedávali šanci na uzdravení. O to překvapenější byli, když se sám svépomocí, použitím mokrých zábalů uzdravil.
Postupně začal léčit zvířata i lidi z širokého okolí a nakonec dal přestavět rodný dům ve zděnou budovu s patrem, čímž založil lázně. I přes počáteční odpor lékaři nakonec mnohé jeho metody přijali za své, a Priessnitz se tak stal zakladatelem vodoléčby.
Jeho tělo leží v kamenném sarkofágu po boku manželky a tříleté dcerky. Každoročně se v kapli při příležitosti jeho narození koná bohoslužba, obvykle je to kolem 4. října.
Pokud se tedy do Jeseníku vypravíte, hrobku místního významného rodáka určitě nevynechejte.
Jeskyně Na pomezí
Poblíž Horní Lipové, která se nachází nedaleko Jeseníku, naleznete oblíbený cíl výletů. Jeskyně Na pomezí jsou největším a také nejnavštěvovanějším jeskynním krasovým komplexem Rychlebských hor.
Při prohlídce, která zabere zhruba tři čtvrtě hodiny, vás na 410 metrech přístupných chodeb čeká postupný průchod sedmi krápníkovými dómy.
Nejvíce z nich zaujme pravděpodobně Zvonice, která je specifická tím, že při poklepu vydávají zdejší krápníky zvuk podobný zvonkohře.
K jeskyním se dá poměrně pohodlně dojet autem, pro které je přímo před vstupem připraveno parkoviště, případně autobusem z Horní Lipové, který staví přímo u jeskyní.