Co takhle projít si novou Stezku středozemím? Její základní pěší varianta je dlouhá 569 km. Celá je ovšem rozdělena do 27 denních etap s průměrnou délkou od 20 do 25 km a je jen na vás, kdy, kam a na jak dlouho se vypravíte.
Skalní pohádka na Kokořínsku i rovinaté Povltaví
Jednotlivé úseky byly vybrány tak, abyste neminuli žádné nejvýznamnější zajímavosti na trase, pokud se jí budete držet. Do středních Čech stezka pomalu vplouvá v oblasti Kokořínska a Máchova kraje.
Vstupuje do Kokořínského dolu a dále směřuje směrem k vinařskému a královskému městu Mělník.
Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu v žádné jiné oblasti České republiky nevyskytují.
Další středočeský úsek Stezky středozemím vás provede oblastí dolního Povltaví. Většinově vede souběžně s posledními kilometry naší nejdelší řeky Vltavy. Vede kolem historického zdymadla Hořín a dále souběžně s poutní cestou Blaník-Říp na samotný Říp. Zavede vás i k zámkům Veltrusy a Nelahozeves.
Přes Kralupy a několik vyhlídek se dostanete do Roztok u Prahy a dále směrem ku Praze.
Nezapomenutelné vyhlídky
Po opuštění hlavního města si užijete další část stezky brouzdající středním Povltavím. Po celou dobu půjdete po pravém břehu Vltavy. Neošidí vás o Zvolskou homoli a krásné vyhlídky na Vltavu třeba i z Albertových skal.
Úsek vede symbolicky po stopách Keltů a vorařů. Spojuje totiž nejenom dvě významná keltská oppida Závist a Hrazany, ale vede zároveň i po staré plavecké cestě, po níž se voraři z jižních Čech vraceli z Prahy pěšky domů.
V dalších třech etapách si užijete úsek vedoucích řídce osídlenou krajinou Toulavy. Energií vás nabije málo navštěvovaná krajina s množstvím drobných památek a zajímavostí. Neminete ani areál Monínec v oblasti zvané Česká Sibiř.