Poblíž vsi Javoříčko na střední Moravě se skrývá podzemní komplex chodeb, dómů a propastí vytvořený pravěkým vodním tokem. Prostory ve třech patrech měří téměř šest kilometrů, téměř 800 metrů je přístupných veřejnosti.
Horní patro se může pochlubit nejkrásnější krápníkovou výzdobou zejména v Suťovém dómu s lesem stalaktitů, Dómu Gigantů s až čtyřmetrovými stalagmity a úchvatným útvarem zvaným Niagarský vodopád a v Pohádkových jeskyních s unikátní průsvitnou Záclonou.
V Javoříčských jeskyních najdeme také neobvyklé množství heliktitů – excentrických krápníků, které jako by porušovaly zákony gravitace, protože nerostou svisle nebo jsou různě zakřivené.
Některé zdejší prostory lidé navštěvovali už v 19. století, ty hlavní objevy ale pocházejí až z roku 1938, o rok později se podařilo jeskyni otevřít pro veřejnost.
Od té doby tu ale stále objevitelé narážejí na nové prostory a snaží se také nalézt vstup do předpokládaného nejspodnějšího, čtvrtého patra.
Naposled se před pěti lety podařilo objevit Svatováclavský dóm s krápníky dlouhými až 1,4 metru. Jeskyně je v současnosti největším známým zimovištěm netopýrů a vrápenců v rámci celé České republiky.