Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec.
Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy mají hned 4 takzvaná muzea v přírodě a téměř všechna si už v nějakém tom filmu zahrála.
Nevšední Třebíz na Slánsku
Národopisné muzeum Slánska v Třebízi (viz úvodní foto) se od ostatních skanzenů liší nejen druhem staveb a architekturou, ale také konceptem.
Většina statků a chalup je dodnes obydlena, ostatní jsou součástí muzea, které bylo otevřeno v roce 1975. Charakteristická česká náves byla v Třebízi uchráněna i díky tomu, že dnešní silnice I/7, tzv. chomutovka, byla vedena mimo střed obce.
Na návsi se zachoval rybníček s brodištěm, barokní kostel sv. Martina nebo výklenková kaplička s kašnou, kam přitéká voda z třebízské studánky. Tu můžete znát z pověsti Královka od místního rodáka Václava Beneše Třebízského.
Hlavní pozornost ale strhává Cífkův statek s černou kuchyní. Původní obytný a hospodářský areál s barokními a klasicistními prvky znáte z pohádek Nejkrásnější hádanka, Čertoviny ale i nepohádkového seriálu První republika.
Nejfilmovanější skanzen v Česku
Muzeum lidových staveb v Kouřimi je bezesporu mezi filmaři nejoblíbenější.
Areál se 14 většími objekty a mnoha menšími stavbami filmaři zvěčnili v pohádkách o Nesmrtelné tetě a Dešťové víle, napověděli tu Jak si zasloužit princeznu, odhalili tady Kouzla králů i jak zlé je Peklo s princeznou a hned dvakrát ve skanzenu prozradili Tajemství staré bambitky.
Mezi stavbami můžete obdivovat cenné chalupy a interiéry zachráněné z celé republiky ale také vzácnou polygonální stodolu z Durdic z roku 1684. Vedle pohádkových rolí je skanzen vyhlášen svými národopisnými pořady, které prezentují nejvýznamnější tradiční svátky v jejich historické podobě.
I přes velké množství různých staveb, není skanzen stále hotov a čeká ho ještě dlouhá cesta v podobě dostaveb dalších 13 staveb.
Nejstarší skanzen v republice
Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem se pyšní titulem nejvyšším, a to nejstarším skanzenem u nás. Jeho počátky sahají až do roku 1895, čímž se stává zároveň čtvrtým nejstarším regionálním muzeem v přírodě v Evropě.
Vznikl z iniciativy majitele přerovského panství arcivévody Ludvíka Salvátora Toskánského. Dnes je tu několik desítek staveb, které byly na svém původním místě ohroženy demolicí.
Jejich uspořádání je věrnou kopií staročeské vesnice, a tak není divu, že si skanzen vybrali filmaři pro oba díly Z pekla štěstí, Čertovu nevěstu, Čertoviny, Zakleté pírko a druhé pokračování Tajemství staré bambitky.
Nejmladší na svou filmovou roli stále čeká
Svého filmového debutuse ještě nedočkal. Skanzen Vysoký Chlumec je jedním z nejmladších muzeí v přírodě u nás a letos byl finálně dostavěn.
Muzeum vesnických staveb středního Povltaví se ukrývá pod nepřístupným renesančním hradem a budí dojem, jako by tu tato středověká vesnice stála odnepaměti. Jen ji někdo oplotil.
Skanzen nabízí hned 3 prohlídkové okruhy, při kterých uvidíte dochované vybavení venkovské domácnosti, pilu na vodní pohon, včelín i kovárnu.
Další zajímavosti a tipy na výlety najdete na www.strednicechy.cz.