Domů     Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem
Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem

Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje.

A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské.

Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznejte sladké i hořké srdce Čech!

Pečení koláčů na zámku Žleby
Pečení koláčů na zámku Žleby

Středočeské sladké mámení

Polabské řepánky

Každá rodina i každý kout naší země si střeží své sladké tajemství a recepty předávané z generace na generaci. Máte rádi řepánky? Kde jinde by se mohly ve velkém péct než v úrodném Polabí, kde se pěstuje cukrová řepa?

Kynuté bochánky plněné nádivkou z cukrové řepy a máku jsou příjemně nasládlé a jejich chuť je skutečně originální. Polabské město Kolín se proslavilo svou královskou historií i cukrovarem.

Ke svážení cukrové řepy z polí do cukrovarů nejen v Kolíně, ale i jinde v okolí sloužila téměř 70 let řepařská drážka, ze které se stala oblíbená turistická atrakce.

Muzeum Rožďalovice
Muzeum Rožďalovice

Rožďalovické rohové koláče

Může být kolář rohový, tedy čtvercového tvaru? V Rožďalovicích může, navíc je bohatě posypaný drobenkou a naplněný pěti druhy náplně najednou. Pochutnejte si na nich v místní cukrárně a pak se poohlédněte po okolí.

Rožďalovice na Nymbursku si dodnes dochovaly urbanistickou podobu konce 18. století. Nepřehlédnutelný je památkově chráněný dům v Husově ulici s podloubím z původní dřevěné zástavby. Dnes v něm sídlí Galerie Melantrich.

Knihovník a archivář Jiří Melantrich, který dostal knihy mezi běžný lid, je bezesporu nejvýznamnějším místním rodákem.

Český Šternberk
Český Šternberk

Šternberské koláče z Posázaví

Jak voní hrad Český Šternberk? Po sladkých koláčích, jejichž vůně se line z pekárny přímo pod hradem a přivábí nejednoho výletníka. Hrad s věží Hladomornou láká turisty jako magnet, mimo jiné pro kontrast strohé gotické stavby a překvapivě zdobených interiérů.

Jižní předsunutá bašta bývala součástí důmyslného opevňovacího systému, dnes nabízí krásné výhledy na řeku Sázavu.

Berounské vočepáky

Už jste někdy jedli koláč promazaný z obou stran? Tradiční berounské koláče, někdy označované jako vočepáky, jsou z jedné strany naplněné makovou náplní a z druhé už podle chuti například tvarohem anebo povidly.

Aby se k sobě nepřilepovaly a také aby vyniklo jejich dvojí plnění, navlékaly se původně na nitě. Při prohlídce města nezapomeňte prozkoumat dochované středověké opevnění a brány.

Beroun je také městem keramiky, kterou můžete celoročně obdivovat v místním muzeu.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

A jde se na pivo!

Jak chutná zlatý mok v muzeu?

Ve středních Čechách byste tradiční i nově vznikající pivovary a minipivovary jen těžko spočítali. Co takhle užít si pivo jako cestovatelský zážitek a poznat ho všemi smysly?

Přehled si můžeme udělat třeba návštěvou Národního muzea pivovarnictví, které postupně vzniká v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny v černokosteleckém pivovaru z roku 1842. Zlatý mok si pak vychutnáte v pivovarské restauraci.

Prohlídka v doprovodu majitele

Sládkové jsou mistři svého řemesla, bez nichž by dobrý český ležák neexistoval. Navštivte kancelář pana sládka v historickém parostrojním pivovaru v Lobči. Poznáte oživlou historii i příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku.

Zachráněným pivovarem vás provede sám majitel. Prozkoumáte cenné renesanční jádro pivovaru, ocitnete se na humně a v síni někdejšího „ležatého hvozdu“ a zjistíte, proč se říká točit pivo.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

Kouzelná noc v pivovaru

Ani noc v pivovaru není přání, které by se ve středních Čechách nedalo splnit. V pivovaru v Kácově byl zařízen komfortní hotel.

Ocitnete se přímo uvnitř historické budovy pivovaru z roku 1457, z oken budete mít krásný výhled na řeku Sázavu a exkurze do útrob pivovaru je zážitkem, na který se jen těžko zapomíná.

Městem piva jsou také Velké Popovice, kde v místním pivovaru můžete nejen při exkurzi poznat, jak se pivo vaří, ale dokonce absolvovat školu čepování piva.

Dejte si výtečné Postřižinské!

Pivovarnictví mělo vždy mimořádný přínos pro českou kulturu. U piva se scházely významné osobnosti a tvořily se dějiny. Kde o tom vědí své? V nymburském pivovaru, kde se vaří Postřižinské pivo.

Při exkurzi se dozvíte také o tom, že přímo v pivovaru své dětství strávil slavný spisovatel Bohumil Hrabal. Připomíná ho i pamětní deska, umístěná na jeho přání v místech, kam čurají psi.

Černokostelecký pivovar
Černokostelecký pivovar

Na kole po Pivovarské stezce

Zajímá vás umění českých sládků, pivovarníků a poctivá řemeslná výroba piva, a zároveň jste vášniví cyklisté? Pak právě pro vás vznikla pomyslná Pivovarská stezka, do které se každoročně zapojuje několik středočeských minipivovarů.

Nechte se překvapit, které to budou příští rok, a prozatím se inspirujte letošním výběrem:

Akciový pivovar Libertas v Úvalech, Černokostelecký zájezdní pivovár, Kounický pivovar, Minipivovar Gwern v Nupakách, Pivovar Počerňák v Horních Počernicích, Pivovar Uhříněves, Počernický pivovar v Dolních Počernicích, Říčanský pivovar a Šestajovický pivovar.

Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.
Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.

Za vinařskou tradicí srdce Čech

Odkaz českých králů

Že před pivem dáváte přednost vínu? Ve středních Čechách žádný problém! Vždyť i zdejší oblast můžeme směle označit za vinařskou.

Vínu se tu odjakživa dařilo především na Mělnicku, kde vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinice se tu staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů.

Sám Karel IV. sem údajně přivezl nové odrůdy z dalekého Burgundska, když se v Čechách změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit. Dnes se tu snoubí historie s moderním pojetím vinařské tradice.

Vinice v Kutné Hoře
Vinice v Kutné Hoře

Výhled do dáli i sestup pod zem

Malebnou dominantu Mělníka tvoří zámek, postavený přímo nad pěkně rostlou vinicí. Už z jeho terasy se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Vystoupáte-li až do věže sousedního kostela sv.

Petra a Pavla, budete mít ten nejhezčí výhled na soutok řek Labe a Vltavy. Rozhodně byste neměli vynechat sestup do gotických sklepů pod zámkem. Od roku 1753 jsou v majetku Lobkowiczů, stejně jako samotný zámek, a pořádají se v nich degustace.

Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do regionálního muzea, sídlícího v bývalém kapucínském klášteře na mělnickém náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

V podzemí spatříte také středověkou studnu ze 14. století, která je nejširší studnou v České republice.

Vinice na podzim – Středočeský kraj
Vinice na podzim – Středočeský kraj

Za vínem na všechny strany

Mělnická vinařská podoblast zasahuje také do oblasti kolem Roudnice nad Labem, Kutné Hory, Čáslavi, Karlštejna, Slaného, Klučova i ku Praze. Zakládání vinic a pěstování vinné révy bylo původně vázáno k činnosti klášterů.

Nejinak tomu bylo v Kutné Hoře, kde první vinice zakládali mniši ze sedleckého kláštera. Dnes se za lahodným vínem můžete vypravit do vinných sklepů pod Voršilským klášterem anebo třeba na vinici Pod Barborou v samém srdci města.

V místí části Sedlec, kde mniši pobývali, si nenechte ujít prohlídku slavné kostnice a sedleckého kláštera, na jehož obnově kdysi pracoval i sám mistr Santini-Aichel. Vinici otevřenou veřejnosti si projdete také na okraji královského města Slaný.

Líbit se vám bude i na Karlštejně. Věděli jste, že zdejší Výzkumná stanice vinařská dokonce udržuje část národního genofondu révy vinné České republiky?

Vinné sklepy Mělník
Vinné sklepy Mělník
Foto: www.strednicechy.cz.
Související články
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatn
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z paměti těch, kteří jim naslouchají. Jsou to jména jako A
Zajímá vás, co všechno Tomáš a Jan Antonín Baťa ve Zlíně vybudovali? Vydejte se na prohlídku města s novým průvodcem PO STOPÁCH BAŤŮ, při které objevíte výjimečné kouzlo továrního areálu či obytných čtvrtí, ve kterých žili jejich zaměstnanci. Doporučujeme začít ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU (viz úvodní foto), kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, jehož stálá expozice "Princip Baťa - Dnes fantazie, zí
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
epochaplus.cz
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
Ve městech nás holubi často obtěžují svou přítomností a považujeme je za pouhé „létající krysy“. Vnímáme je jako hlučné a znečišťující tvory, kteří se přemnožili a ztratili svůj původní půvab. Málokdo si však uvědomuje, jak neuvěřitelně složitá, inteligentní a fascinující zvířata to ve skutečnosti jsou. Tito mistři navigace a přežití, kteří žijí po boku člověka
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
iluxus.cz
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
andBeyond Suyian Lodge oficiálně začíná psát novou kapitolu v oblasti designu, udržitelného cestování a ochrany přírody. V červenci 2025 otevřený lodge se nachází v srdci Laikipie a nabízí výhradní ub
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Poselství z druhého břehu
nejsemsama.cz
Poselství z druhého břehu
Každý z nás se asi již dostal do situace, kdy si přál, aby byl jeho blízký zemřelý opět přítomen, aby s ním mohl něco probrat. Jaké jsou signály, že vás někdo blízký v neviditelné podobě skutečně navštěvuje? Jedním z nejběžnějších způsobů, jakými se duchové mohou zjevovat, je prostřednictvím přírodních jevů.Mnoho lidí dostává zvláštní znamení, jako jsou motýli, ptáci, kteří
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
historyplus.cz
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky.
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
nasehvezdy.cz
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
Skončil její přísně utajovaný vztah? Herečka Ivana Andrlová (63) patří mezi známé osobnosti, které si své soukromí velmi přísně střeží. Do společnosti prakticky nechodí a vidět ji na nějaké veřejn
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
epochalnisvet.cz
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
panidomu.cz
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící
Zase mám konečně pro co žít!
skutecnepribehy.cz
Zase mám konečně pro co žít!
Je to hrozný pocit, když zjistíte, že vás už nikdo nepotřebuje, že jste zbyteční. Když mě ta úzkost přepadla, vstoupila mi do života bytost, která mi radost vrátila. Doufala jsem, že tuhle větu nikdy ne­uslyším: „Je mi líto, ale musíme snížit stavy.“ Šéfová se na mě dívala přes brýle a měla ten svůj bleděmodrý pohled hyeny
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
21stoleti.cz
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují exp
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
enigmaplus.cz
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zaslouži
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
rezidenceonline.cz
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
Zatímco její architektonické pojetí pracuje se střízlivě současnými liniemi, v interiérech se modernismus prolíná s minulostí. Bělostná rezidence Casa Majo, obrácená směrem k moři, zcela naplnila touhy a představy svého tvůrce a majitele, designéra Bernarda Schalcka. Okouzlující jednopatrový objekt s jižní expozicí a úžasným výhledem na oceán a slavnou skálu Es Vedra zaujal svým osobitým
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz