Domů     Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem
Středočeské výpravy za sladkým potěšením i lahodným mokem

Nejvíce turistů tradičně touží navštívit Prahu, ale přitom stačí mnohdy ujet jen pár desítek kilometrů na kteroukoliv stranu a stejně nevšední zážitky dokážou poskytnout i nejrůznější místa Středočeského kraje.

A to beze zbytku platí i pro zážitky kulinářské.

Střední Čechy mohou nabídnout gastronomická překvapení takřka na každém kroku. Vydejme se tedy společně alespoň za některými z nich. Poznejte sladké i hořké srdce Čech!

Pečení koláčů na zámku Žleby
Pečení koláčů na zámku Žleby

Středočeské sladké mámení

Polabské řepánky

Každá rodina i každý kout naší země si střeží své sladké tajemství a recepty předávané z generace na generaci. Máte rádi řepánky? Kde jinde by se mohly ve velkém péct než v úrodném Polabí, kde se pěstuje cukrová řepa?

Kynuté bochánky plněné nádivkou z cukrové řepy a máku jsou příjemně nasládlé a jejich chuť je skutečně originální. Polabské město Kolín se proslavilo svou královskou historií i cukrovarem.

Ke svážení cukrové řepy z polí do cukrovarů nejen v Kolíně, ale i jinde v okolí sloužila téměř 70 let řepařská drážka, ze které se stala oblíbená turistická atrakce.

Muzeum Rožďalovice
Muzeum Rožďalovice

Rožďalovické rohové koláče

Může být kolář rohový, tedy čtvercového tvaru? V Rožďalovicích může, navíc je bohatě posypaný drobenkou a naplněný pěti druhy náplně najednou. Pochutnejte si na nich v místní cukrárně a pak se poohlédněte po okolí.

Rožďalovice na Nymbursku si dodnes dochovaly urbanistickou podobu konce 18. století. Nepřehlédnutelný je památkově chráněný dům v Husově ulici s podloubím z původní dřevěné zástavby. Dnes v něm sídlí Galerie Melantrich.

Knihovník a archivář Jiří Melantrich, který dostal knihy mezi běžný lid, je bezesporu nejvýznamnějším místním rodákem.

Český Šternberk
Český Šternberk

Šternberské koláče z Posázaví

Jak voní hrad Český Šternberk? Po sladkých koláčích, jejichž vůně se line z pekárny přímo pod hradem a přivábí nejednoho výletníka. Hrad s věží Hladomornou láká turisty jako magnet, mimo jiné pro kontrast strohé gotické stavby a překvapivě zdobených interiérů.

Jižní předsunutá bašta bývala součástí důmyslného opevňovacího systému, dnes nabízí krásné výhledy na řeku Sázavu.

Berounské vočepáky

Už jste někdy jedli koláč promazaný z obou stran? Tradiční berounské koláče, někdy označované jako vočepáky, jsou z jedné strany naplněné makovou náplní a z druhé už podle chuti například tvarohem anebo povidly.

Aby se k sobě nepřilepovaly a také aby vyniklo jejich dvojí plnění, navlékaly se původně na nitě. Při prohlídce města nezapomeňte prozkoumat dochované středověké opevnění a brány.

Beroun je také městem keramiky, kterou můžete celoročně obdivovat v místním muzeu.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

A jde se na pivo!

Jak chutná zlatý mok v muzeu?

Ve středních Čechách byste tradiční i nově vznikající pivovary a minipivovary jen těžko spočítali. Co takhle užít si pivo jako cestovatelský zážitek a poznat ho všemi smysly?

Přehled si můžeme udělat třeba návštěvou Národního muzea pivovarnictví, které postupně vzniká v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny v černokosteleckém pivovaru z roku 1842. Zlatý mok si pak vychutnáte v pivovarské restauraci.

Prohlídka v doprovodu majitele

Sládkové jsou mistři svého řemesla, bez nichž by dobrý český ležák neexistoval. Navštivte kancelář pana sládka v historickém parostrojním pivovaru v Lobči. Poznáte oživlou historii i příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku.

Zachráněným pivovarem vás provede sám majitel. Prozkoumáte cenné renesanční jádro pivovaru, ocitnete se na humně a v síni někdejšího „ležatého hvozdu“ a zjistíte, proč se říká točit pivo.

Pivovar Kácov
Pivovar Kácov

Kouzelná noc v pivovaru

Ani noc v pivovaru není přání, které by se ve středních Čechách nedalo splnit. V pivovaru v Kácově byl zařízen komfortní hotel.

Ocitnete se přímo uvnitř historické budovy pivovaru z roku 1457, z oken budete mít krásný výhled na řeku Sázavu a exkurze do útrob pivovaru je zážitkem, na který se jen těžko zapomíná.

Městem piva jsou také Velké Popovice, kde v místním pivovaru můžete nejen při exkurzi poznat, jak se pivo vaří, ale dokonce absolvovat školu čepování piva.

Dejte si výtečné Postřižinské!

Pivovarnictví mělo vždy mimořádný přínos pro českou kulturu. U piva se scházely významné osobnosti a tvořily se dějiny. Kde o tom vědí své? V nymburském pivovaru, kde se vaří Postřižinské pivo.

Při exkurzi se dozvíte také o tom, že přímo v pivovaru své dětství strávil slavný spisovatel Bohumil Hrabal. Připomíná ho i pamětní deska, umístěná na jeho přání v místech, kam čurají psi.

Černokostelecký pivovar
Černokostelecký pivovar

Na kole po Pivovarské stezce

Zajímá vás umění českých sládků, pivovarníků a poctivá řemeslná výroba piva, a zároveň jste vášniví cyklisté? Pak právě pro vás vznikla pomyslná Pivovarská stezka, do které se každoročně zapojuje několik středočeských minipivovarů.

Nechte se překvapit, které to budou příští rok, a prozatím se inspirujte letošním výběrem:

Akciový pivovar Libertas v Úvalech, Černokostelecký zájezdní pivovár, Kounický pivovar, Minipivovar Gwern v Nupakách, Pivovar Počerňák v Horních Počernicích, Pivovar Uhříněves, Počernický pivovar v Dolních Počernicích, Říčanský pivovar a Šestajovický pivovar.

Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.
Vychutnejte si víno nad soutokem v Mělníku.

Za vinařskou tradicí srdce Čech

Odkaz českých králů

Že před pivem dáváte přednost vínu? Ve středních Čechách žádný problém! Vždyť i zdejší oblast můžeme směle označit za vinařskou.

Vínu se tu odjakživa dařilo především na Mělnicku, kde vinice zakládala už svatá Ludmila a o vinice se tu staral její vnuk Václav, oba patroni vinařů.

Sám Karel IV. sem údajně přivezl nové odrůdy z dalekého Burgundska, když se v Čechách změnily klimatické podmínky a vínu se přestalo dařit. Dnes se tu snoubí historie s moderním pojetím vinařské tradice.

Vinice v Kutné Hoře
Vinice v Kutné Hoře

Výhled do dáli i sestup pod zem

Malebnou dominantu Mělníka tvoří zámek, postavený přímo nad pěkně rostlou vinicí. Už z jeho terasy se naskýtá krásný pohled na posvátnou horu Říp. Vystoupáte-li až do věže sousedního kostela sv.

Petra a Pavla, budete mít ten nejhezčí výhled na soutok řek Labe a Vltavy. Rozhodně byste neměli vynechat sestup do gotických sklepů pod zámkem. Od roku 1753 jsou v majetku Lobkowiczů, stejně jako samotný zámek, a pořádají se v nich degustace.

Do působivého podzemí se dostanete také při exkurzi do regionálního muzea, sídlícího v bývalém kapucínském klášteře na mělnickém náměstí. Vinařská expozice vás s historií místního vinařství dopodrobna seznámí.

V podzemí spatříte také středověkou studnu ze 14. století, která je nejširší studnou v České republice.

Vinice na podzim – Středočeský kraj
Vinice na podzim – Středočeský kraj

Za vínem na všechny strany

Mělnická vinařská podoblast zasahuje také do oblasti kolem Roudnice nad Labem, Kutné Hory, Čáslavi, Karlštejna, Slaného, Klučova i ku Praze. Zakládání vinic a pěstování vinné révy bylo původně vázáno k činnosti klášterů.

Nejinak tomu bylo v Kutné Hoře, kde první vinice zakládali mniši ze sedleckého kláštera. Dnes se za lahodným vínem můžete vypravit do vinných sklepů pod Voršilským klášterem anebo třeba na vinici Pod Barborou v samém srdci města.

V místí části Sedlec, kde mniši pobývali, si nenechte ujít prohlídku slavné kostnice a sedleckého kláštera, na jehož obnově kdysi pracoval i sám mistr Santini-Aichel. Vinici otevřenou veřejnosti si projdete také na okraji královského města Slaný.

Líbit se vám bude i na Karlštejně. Věděli jste, že zdejší Výzkumná stanice vinařská dokonce udržuje část národního genofondu révy vinné České republiky?

Vinné sklepy Mělník
Vinné sklepy Mělník
Foto: www.strednicechy.cz.
Související články
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si na prohlídku čas. Tohle město musíte objevit a poznat. Možná to nebude láska na
Víte, že Česká republika patří k velmocem, co se týče botanických zahrad? Máme jich desítky, některé se dokonce mohou pochlubit výpěstky světového významu. Pojďme si některé oázy zeleně představit blíže. Největší a zřejmě také nejznámější českou zahradou je pražská botanická zahrada, kterou naleznete v Tróji nedaleko zoo. Návštěvníkům se chlubí obří sbírkou 15 tisíc druhů rostlin, plnou třetinu n
Nic nedokáže teplo domova vykouzlit tak jako keramický baculatý hrneček s horkým čajem či kávou anebo krásné keramické ozdoby. Praktičnost keramiky oceňovali naši předci po dlouhá staletí, její kouzlo obdivujeme i dnes. Vydejte se za tradiční keramikou do středních Čech – ať už přímo do dílen, kde si můžete umění keramických mistrů sami vyzkoušet, do muzeí anebo třeba na oblíbené keramické trhy.
Poznejte výjimečné místo s architekturou industriálního města v zahradách, s ojedinělým urbanismem a nezaměnitelnou atmosférou. Seznamte se s významnými architekty a urbanisty, jejichž unikátní stavby můžete obdivovat dodnes. Zlínský architektonický manuál – online i off-line průvodce městem. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je webová databáze významných architektonických staveb, urbani
Letošní ročník mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST proběhne v Brně od 29. srpna do 1. září. Přináší pestrý program, který se věnuje mimo jiné také jedné z nejvýznamnějších postav literárního světa – Franzi Kafkovi. Leitmotivem programu je téma „Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie“ a hledání identity jednice snažícího se vykročit z uzavřené komunity a zařadit se do většinové
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz