Unikněme ze stereotypu všedních dní do lůna přírody, za čarovnými výhledy do krajiny po cestách nabízejících místa k rozjímání a duševní očistě.
Vydejme se do Plzeňského kraje po pěších dálkových turistických trasách Zlaté stezky a po známých poutních stezkách, jakými jsou Vintířova stezka, Svatojakubská či Husova cesta.
Vydejme se nejprve po Zlaté stezce. V Plzeňském kraji začíná v Chodové Plané, prochází napříč Českým lesem a Šumavou a končí v Jižních Čechách v Českých Budějovicích.
Vytváří českou paralelu ke stejnojmenné německé síti Goldsteig – Zlatá stezka, dálkové turistické stezce v Bavorsku. Obě trasy se propojují do unikátního systému pěších tras procházejících hustě zalesněným komplexem v hornaté krajině bývalé Železné opony, tzv.
Zelenou střechou Evropy (Českým lesem, Hornofalckým lesem, Šumavou a Bavorským lesem) a vedou nás kolem jedinečných historických a kulturních památek, přes národní a přírodní parky.
Trasa Zlaté stezky využívá v maximální možné míře rozsáhlé sítě značených cest KČT a je rozčleněna do jednodenních úseků po cca 20 km, které jsou viditelně značeny logem Zlaté stezky.
Plzeňský kraj vydal etapového průvodce, přehlednou mapu a soubor podrobných map pěších tras.
Po stopách svatého Vintíře
Jednou z propojovacích tras Zlaté stezky, kterou znovu vyznačil Plzeňský kraj spolu s bavorskými partnery, je poutní cesta Vintířova stezka.
Ta je rozdělena do devíti jednodenních etap v průměrné délce 17 km, z nichž tři etapy vedou v Německu, jedna etapa vedoucí přes hranici je společná a pět etap vede v Čechách.
Trasa na území plzeňského regionu využívá značené stezky Klubu českých turistů a vede přes Prášily, Dobrou Vodu, Annín, Hartmanice, Sušici a Horažďovice. Odtud je cesta vedena až do Blatné v Jižních Čechách.
Stezka nás poutníky zavede např. na horu Březník, kde měl Vintíř poustevnu, nebo do Dobré Vody, kde se nachází Vintířova studánka se zázračnou vodou a vedle ní se skví kostel sv. Vintíře.
Na stezce je vysázen historický druh jabloně coby charakteristický strom sv. Vintíře připomínající jeho snahy o kolonizaci a zkulturnění regionu.
Na české straně nás provede kolem hradů, zámků, kostelů, kapliček a studánek šest vyznačených jednodenních pěších okruhů. Okruhy začínají i končí ve stejném bodě a přímo vybízejí k jednodennímu rodinnému výletu.
Tři z těchto okruhů jsou doplněny dětskými herními prvky, které zejména menším dětem přinesou vítané rozptýlení.
Pokud jsou děti příznivci moderních technologií, mohou si pro čtyři okruhy pomocí chytrých telefonů stáhnout aplikaci Skryté příběhy a zábavnou formou objevovat příběhy ukryté v krajině.
Pro projekt Vintířovy stezky vznikl ucelený soubor materiálů, a to přehledová mapa, etapový průvodce celou stezkou, letáčky k jednotlivým výletním okruhům a populárně-naučná brožura.
Na webovém portále můžeme shlédnout virtuální prohlídky atraktivních míst na trase.
Poutní stezky oživují historii
Další poutní stezkou je Svatojakubská cesta. Jedna ze Svatojakubských tras, vedoucí od zbraslavského kláštera v Praze přes Karlštejn, vstupuje do plzeňského regionu a vede jím přes Plasy, Stříbro, Kladruby až k hraničnímu přechodu Železná.
Druhá trasa vedoucí přes tento kraj se vine od Karlštejna, pokračuje přes Mníšek pod Brdy, Dobříš, Příbram, Nepomuk, Klatovy a Kdyni na hraniční přechod Všeruby/Eschlkam.
Zbývá nám Husova cesta. Ta symbolicky následuje mistra Jana Husa na jeho poslední životní pouti z Čech do německé Kostnice.
Stezka vede z pražské Betlémské kaple přes hrad Krakovec, plzeňským regionem přes Tachov do německého Bärnau až do Kostnice u Bodamského jezera na německo-švýcarské pomezí.